وانگ یی: مخالف تضعیف برجام هستیم

به گزارش وبلاگ خوراکی، وزیر خارجه چین در دیدار با محمدجواد ظریف شرح داد که پکن به حفظ جایگاه برجام متعهد است.

وانگ یی: مخالف تضعیف برجام هستیم

به گزارش گروه سیاسی وبلاگ خوراکی، وانگ یی، وزیر خارجه چین در دیدار با محمدجواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان گفت که دنیای امروز تغییرات عظیمی را به چشم می بیند که در سده گذشته نظیر آن دیده نشده و با چالش های و تهدیدات جدیدی روبرو است. وی تاکید کرد که دنیا بیش از هر زمان دیگری باید چندجانبه گرایی و عدالت را حفظ کنند و همکاری ها را توسعه دهند.

وانگ یی گفت که چین خواهان تقویت ارتباط با ایران و گسترش همکاری ها در زمینه های مختلفی نظیر مقابله با همه گیری کرونا، همکاری با دیگر کشورها برای دفاع از چندجانبه گرایی، مخالفت با زورگویی های یکجانبه، حفظ عدالت بین المللی و منافع مشترک کشورهای در حال توسعه است.

وزیر خارجه چین همچنین تاکید داشت که پکن همیشه به حفظ اعتبار و تاثیرگذاری برنامه جامع مسئله هسته ای ایران متعهد بوده است.

وی بیان نمود که به باور چین، حفاظت از برنامه جامع به معنای حفاظت از نتایج به دست آمده توسط چندجانبه گرایی، حفظ اصول اساسی حل و فصل مسائل حساس از طریق مذاکرات و گفت وگو و حفظ اعتبار سازمان ملل و شورای امنیت است.

این مقام ارشد دستگاه دیپلماسی چین شرح داد که پکن مخالف هرگونه اقدام یکجانبه ای است که منجر به تضعیف توافق جامع شود و به تقویت اجرای توافق جامع و قطعنامه 2231 و حل و فصل سیاسی مسئله هسته ای ایران ادامه می دهد.

وانگ یی افزود: چین به منظور برطرف کردن نگرانی های امنیتی مشروع تمامی طرفین، پیشنهاد ساخت پلتفرم گفت وگوهای چندجانبه منطقه ای ذیل برنامه جامع هسته ای ایران را ارائه داده است.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان روز شنبه در پی دیدارش با وانگ یی در توییتی نوشت: همین حالا دیدار رو درروی پرثمری با دوست خوبم وانگ یی، عضو شورای دولتی و وزیر خارجه چین داشتم. دیدارهای حضوری در این بازه زمانی خاص کافی است تا نشان دهد که دو طرف اهمیت زیادی برای روابط میان دو کشور قائل هستند.

ظریف گفت: ما اجماع بر سر گستره ای از مسائل همچون عمیق تر کردن روابط دوجانبه، توسعه برنامه همکاری 25 ساله، حفاظت از توافق هسته ای ایران و مخالف با یکجانبه گرایی را تقویت کردیم.

وزیر امور خارجه کشورمان به دعوت وزیر امور خارجه چین و در راس هیئتی بلند پایه به چین سفر کرده است. او بعدازظهر جمعه با استقبال مقامات این کشور وارد استان یون نان در جنوب چین شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "وانگ یی: مخالف تضعیف برجام هستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وانگ یی: مخالف تضعیف برجام هستیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید