جنگ صنعت هوایی با ویروس کرونا ، بلیت های هواپیما بدون جریمه کنسل می شوند؟

به گزارش وبلاگ خوراکی، همزمان با شیوع کرونا ویروس، صنعت هوایی و خطوط شرکت های هواپیمایی نیز در جنگ با این ویروس فعال است.

جنگ صنعت هوایی با ویروس کرونا ، بلیت های هواپیما بدون جریمه کنسل می شوند؟

به گزارش خبرنگار ، این روزها بحث کرونا به یکی از داغ ترین بحث های مالی و سیاسی روز کشور تبدیل شد به طوری که از هفته گذشته تمامی بخش های کشور را تحت تاثیر خود قرار داده و برای بسیاری از حوزه ها تبدیل به یک معضل بزرگ و نگران نماینده شده است.

یکی از این بخش های که از همان ابتدا به صورت گسترده درگیر شده است، بخش هوایی کشور بود. از سوی دیگر بسیاری از کارشناسان اعلام می نمایند که عامل اصلی ورود کرونا بخش هوایی کشور از جمله شرکت هواپیمایی ماهان است چراکه این شرکت از ماه گذشته همزمان با شیوع ویروس کرونا در کشور چین و هشدارهای جدی برای قطع پروازها این شرکت اقدام به جابه جایی مسافران می نموده و بعد از تصویب هیئت دولت برای قط پروازها این شرکت اقدام به جابه جایی مسافران نموده و هم اکنون هم پروازهای باری را به کشور چین انجام می دهد.

از هفته گذشته با اعلام ورود ویروس کرونا در کشور از همان ابتدا کشور امارات پرواز خود را به صورت کامل قطع نموده و اجازه ورود هیچ هواپیمای ایرانی را نمی دهد و به ترتیب بعد از آن کشور عراق، کویت، ، کردستان عراق و قطر پرواز خود را قطع نموده و هم اکنون کشور ترکیه هم همانند امارات اجازه ورود هیچ هواپیمایی را به کشور نمی دهد.

شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران از روز گذشته در حال رایزنی برای بازگرداندن مسافران ایرانی در کشور امارات است ولی تا به امروز مجوزی برای بازگردان این مسافران صادر نشده است.

از سوی دیگر ساعتی پیش کشور هندوستان هم خاطرنشان کرد که دیگر اجازه پرواز هواپیماهای ایرانی را نمی دهد که این موضوع در صورت ادامه یافتن برای صنعت هواپیمایی کشور بسیار زیان بار خواهد بود.

براساس این گزارش از همان ابتدا و با شیوع ویروس کرونا مسئولان بازرسی وزارت بهداشت و فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره) اقدامات لازم برای جلوگیری از ورود بیماران مشکوک را در دستور کار خود قرار دهند و اقدام به آنالیز و چک تمامی مسافران از جمله مسافران چینی را انجام داده اند و تا به امروز این فرایند همچنان ادامه دارد. به طوری که روز گذشته یک مسافران در توییتی خاطرنشان کرد که برادرم از چین و از کشور دیگری وارد ایران شده اما هیچ فردی در فرودگاه اقدامات لازم برای چک بنده انجام نداده است.

علی کاشانی مدیر روابط عمومی شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) در گفت وگو با خبرنگار ، درباره توییت اخیر یک روزنامه نگار در خصوص چک نکردن مسافری که از چین وارد ایران شده بود، گفت: از ماه های گذشته سیستم نظارت و درمان مسافران در فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) تغییر نموده و دوربین های حرارتی و تب سنج در فرودگاه امام خمینی (ره) نصب شده است.

او اضافه کرد: در ماه های گذشته تمامی مسافرانی که وارد ایران می شدند از طریق تب سنج از طریق تیم برون مرزی وزارت بهداشت انجام شد و هم اکنون این سیستم ها ارتقا پیدا نموده و تمامی چک های مسافران از طریق دوربین های حرارتی انجام می گردد.

مدیر کل روابط عمومی فرودگاه بین المللی امام خمینی شرح داد: مسافرانی که تب بالا و یا مشکوک به کرونا باشند به صورت کامل غربال می شوند و تمامی این تست ها توسط تیم های وزارت بهداشت انجام می گردد و فرودگاه بین المللی امام خمینی تنها بستر ها را در این زمینه فراهم نموده است.

کاشانی یادآور شد:بعد از تصویب هیئت دولت هیچ پرواز مستقیمی به چین و یا از چین به تهران صورت نگرفته و با توجه به شیوع بیماری هم اکنون ورود ایرلاین خارجی به کشور کاهش یافته و در صورتی که این فرایند ادامه یابد هیچ ایرلاینی و یا پرواز خارجی وارد ایران نخواهند شد و ما کانکشی در این زمینه نخواهیم داشت.

مدیر روابط عمومی فرودگاه امام اظهار کرد: این مسافر باید اعلام بکند که این صحبت از جانب چه مسئولی گفته شده و باید صحت اطلاعات آن تعیین گردد.

مقصود اسعدی سامانی دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی در گفت وگو باخبرنگار ، با بیان اینکه تا به امروز کشور های ترکیه، گرجستان، افغانستان، کویت، قطر، ترکمنستان، کردستان عراق و کشور عراق تمامی پرواز های خود را به ایران ممنوع نموده اند، گفت: این کشور ها به هیچ عنوان اجازه پرواز هواپیما های ایرانی به کشورشان را نمی دهند و ما در حال رایزنی برای بازگرداندن اتباع ایرانی از این کشور ها هستیم.

او اضافه کرد: بعضی از شرکت های هواپیمایی پرواز های بدون مسافر دارند تا از این کشور ها بتوانند اتباع و مسافران ایرانی را به کشور بازگرداند، تا به امروز بعضی از این کشور ها موافقت کردند، اما کشور کویت به هیچ عنوان اجازه پرواز به این هواپیما ها را نمی دهد.

وارد شدن خسارت های میلیاردی به شرکت های هواپیمایی به دلیل ویروس کرونا

دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی تأکید کرد: امیدواریم هر چه سریعتر وزارت بهداشت و دولت اقدامات لازم را جهت برطرف این مشکل انجام دهند، چرا که اگر این رویه ادامه پیدا کند بسیاری از شرکت های هواپیمایی دچار خسارت های میلیاردی خواهند شد.

او با اشاره به اینکه فرودگاه امام خمینی(ره) به هر مسافری که احتیاج به کارت سلامت داشته باشد کارت ارائه می دهد،گفت: این موضوع هنوز از سوی بسیاری از کشور های خارجی قابل قبول نیست و کارت سلامت ایرانیان برای آن ها اعتباری ندارد.

سامانی اظهار کرد: مسافرانی که تمایل دارند بلیت آن ها کنسل گردد بدون پرداخت هیچ جریمه، بلیط آن ها استرداد می گردد که این موضوع روز گذشته هم از سوی وزیر راه و شهرسازی تأیید شد.

دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی با اشاره به اینکه شرکت هواپیمایی ترکیش ایر به صورت کامل پرواز های خود را قطع نموده است، گفت: این کشور اجازه ورود هیچ مسافر ایرانی را نمی دهد و قطر ایرویز هم اعلام نموده که مسافران ایرانی و کره جنوبی را به مدت 14 روز قرنطینه خواهد نمود.

سامانی توضیح داد: ممکن است بعضی از شرکت های هواپیمایی بار هایی را جابه جا نمایند، اما به دلیل آنکه اجازه نمی دهند هیچ مسافر و یا کادر پروازی از هواپیما خارج گردد، بنابراین عملاً انجام پرواز های باری هم هیچ فایده ای ندارد.

دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی با اشاره به اینکه تا به امروز بابت شیوع ویروس کرونا خسارت های بسیار زیادی به شرکت های هواپیمایی وارد شده است گفت: در حال ارزیابی دقیق خسارت های وارد شده به شرکت های هواپیمایی هستیم که میزان آن را به دولت اعلام می کنیم.

او در پاسخ به این سؤال که بعضی از مسئولان اعلام می نمایند که انجام پرواز ها به کشور چین باعث ورود ویروس کرونا شده است، گفت: من پزشک و متخصص نیستم و نمی توانم در این موضوع نظری بدهم.

سامانی اظهار کرد: هم اکنون شرایط پروازی در آسمان ایران عادی است و به مرور با توجه به افزایش امنیت، شرکت های هواپیمایی ترجیح می دهند از آسمان ایران پرواز نمایند.

از سوی دیگر بسیاری از مسافران بعد از شیوع ویروس کرونا درخواست کنسلی بلیت و استرداد آن را داشته اند که در همین زمینه محمد اسلامی وزیر راه وشهرسازی خاطرنشان کرد که تمامی بلیت ها در صورت درخواست مسافران بدون کسر هیچ هزینه ای کنسل می گردد و مسافران می توانند بلیت های که پیش خرید نموده اند را در آژانس ها کنسل و هزینه را دریافت نمایند.

رضا جعفرزاده سخنگوی سازمان هواپیمایی کشور اظهار کرد: با توجه به شرایط بوجود آمده پس از انتشار ویروس کرونا و عدم پذیرش اتباع ایرانی توسط تعدادی از کشور ها و تعلیق موقت بعضی پرواز ها سازمان هواپیمایی کشوری بخشنامه استرداد بلیت هواپیما بدون دریافت جریمه را به شرکت های هواپیمایی داخلی و نمایندگی های کل فروش شرکت های هواپیمایی خارجی ابلاغ کرد.

اواضافه کرد: با توجه به شرایط غیرقابل اجتناب ایجاد شده اتخاذ تدابیر و هماهنگی های لازم به منظور بازگشت مسافران ایرانی که از سوی شرکت ها به مقاصد پروازی که در خصوص پذیرش اتباع ایرانی محدودیت قائل شده اند، ضروری است و انجام هماهنگی های لازم در راستای استرداد وجه بلیت، بدون اعمال هرگونه جریمه بلیت مسافران که از این رهگذر پرواز های آن ها در رفت و یا بازگشت مختل شده است، صورت گیرد.

جعفرزاده توضیح داد: از نمایش، صدور و ایجاد هرگونه تعهد در جهت های خارجی مورد نظر از تاریخ ابلاغ این نامه جدا خودداری گردد این در حالی است که با توجه به تذکرات مکرر شاهد فروش و عرضه بلیت و ایجاد تعهد در بعضی از سایت های فروش یا دفاتر خدمات مسافرت هوایی در قالب تور مسافرتی در جهت های غیرقابل انتقال برای شرکت های هواپیمایی هستیم.

سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری ادامه داد: بدیهی است متخلفان بدون هرگونه اغماض به مراجع ذیربط ارجاع و مسئولیت هرگونه ایجاد تعهد به عهده صادر نماینده بلیت خواهد بود.

وی بیان نمود: براساس بخشنامه صادره این سازمان مسافرانی که تا به امروز در جهت های داخلی وخارجی نسبت به ابتیاع بلیت سفر اقدام نموده اند و درخواست کنسلی آن را به دلایل شرایط کنونی (انتشار ویروس کرونا) دارند، ضروری است بدون هرگونه اعمال جریمه عملیات استرداد بلیت آنان در جهت رفت و برگشت تا اطلاع ثانوی صورت پذیرد.

براساس این گزارش صنعت هوایی کشور به عنوان یکی از مهم ترین بخش های هوایی کشور به شمار می رود بنابراین ورود چنین خسارتی به بخش هوایی و این صنعت ممکن است در آینده مشکلاتی را برای شرکت هواپیمایی کشور وارد کند بنابراین باید هرچه سریعتر اقدامات لازم و رایزنی ها برای سرپا نگهداشتن این صنعت و برگشتن به حالت عادی در دستور کار مسئولان قرار بگیرد و با توجه به نزدیک شدن نوروز و افزایش میزان گردشگری ممکن است این مشکل این حوزه را هم تحت تاثیر خود قرار دهد

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "جنگ صنعت هوایی با ویروس کرونا ، بلیت های هواپیما بدون جریمه کنسل می شوند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جنگ صنعت هوایی با ویروس کرونا ، بلیت های هواپیما بدون جریمه کنسل می شوند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید