شروط تحقق تورم 22 درصدی

به گزارش وبلاگ خوراکی، انضباط پولی، استقلال، حفظ ارزش پول ملی و مالی مواردی است که مهدی پازوکی، کارشناس امور مالی جهت دستیابی به تورم 22 درصدی مورد تاکید قرار داد.

شروط تحقق تورم 22 درصدی

به گزارش خبرگزاری وبلاگ خوراکی به نقل از ایبنا ، مهدی پازوکی در رابطه با اقدامات بانک مرکزی بابت کنترل نرخ تورم در گفت وگو با خبرنگار ایبِنا، گفت: تحقق تورم 22 درصدی برای اقتصاد ایران غیرممکن نیست، اما با شروطی همراه است. بانک مرکزی باید انضباط پولی را ارتقا دهد تا به این وسیله نقدینگی مدیریت شده و ثبات و آرامش به اقتصاد کشور بازگردد.

وی در ادامه افزود: حفظ ارزش پول ملی نیز که یکی از وظایف اصلی بانک مرکزی است باید مدنظر قرار گیرد زیرا بدون توجه به این مهم چاپ پول می تواند افزایش پایه نقدینگی، گرانی کالاها و تورم را به همراه داشته باشد و امروز که این نهاد تاثیرگذار پولی در کشور دغدغه خود را کنترل تورم اعلام نموده، باید بر این نکات بسیار دقت داشته باشد.

این کارشناس امور اقتصادی در ادامه گفت: بانک مرکزی نباید به هیچ وجه صندوق دار دولت باشد، بنابراین در جهت حفظ استقلال خود باید بکوشد زیرا این امر بر ثبات قیمت ها به تنهایی می تواند موثر واقع گردد، البته موضوع مورد اشاره بدون انضباط پولی که در بودجه باید مورد توجه قرار گیرد، راه به جایی نخواهد برد.

پازوکی در این خصوص ابراز کرد: احتیاج به هماهنگی سیاست های پولی و اقتصادی را هم در این خصوص باید مورد اشاره قرار داد زیرا سیاست پولی برعهده بانک مرکزی است، اما سیاست اقتصادی تحت اختیار سازمان برنامه و دولت واقع شده است، چنانچه این هماهنگی همراه با انضباط پولی که مورد توجه نهاده شد، تحقق یابد و حفظ ارزش پول ملی مهم ترین استراتژی بانک مرکزی باشد به همراه تسهیل ورود ارزهای صادراتی به کشور بر کنترل تورم موثر واقع خواهد شد.

وی در این خصوص که بانک مرکزی همین الان هم نرخ سود را به عنوان راه حل کنترل تورم پیگیری می نماید، تاکید نمود: وظیفه اصلی و کلاسیک بانک مرکزی حفظ ارزش پول ملی، انضباط پولی و اقتصادی اقتصاد ایران است، همانطور که در ابتدا مورد اشاره قرار دادم باید بیش از گذشته این مسائل را مورد توجه قرار دهد زیرا در صورت روی دادن بی انضباطی امکان تاثیرپذیری از سیاست های غیر کارشناسی بالا می رود و تبعات منفی برای اقتصاد کشور به دنبال دارد.

این کارشناس امور اقتصادی در ادامه یادآور شد: تا زمانی ارز وارد کشور نشده، بانک مرکزی نباید به چاپ اسکناس رو بیاورد و معادل آن ارز خارجی بپردازد.

->

منبع: خبرگزاری آریا

به "شروط تحقق تورم 22 درصدی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروط تحقق تورم 22 درصدی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید