خبر خوش برای راهنمایان گردشگری

به گزارش وبلاگ خوراکی، معاون گردشگری از صدور مصوبه و دستور مؤکد رئیس جمهور برای حل مشکل بیمه راهنمایان گردشگری اطلاع داد. بیمه راهنمایان گردشگری بنا بر اظهارات رئیس انجمن های صنفی راهنمایان گردشگری ایران، از سال 1401 قطع شده است. سازمان تامین اجتماعی پیش تر علت قطع بیمه راهنمایان گردشگری را پرداخت نشدن حق کارفرما و ابهام در محل هزینه کرد بودجۀ در نظر گرفته شده، اعلام نموده بود.

خبر خوش برای راهنمایان گردشگری

وبلاگ خوراکی: علی اصغر شالبافیان در این باره به ایسنا گفت: با پیگیری دوساله وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و دستور و تأکید چندباره رئیس جمهور، در پی حضور ایشان در جلسه نظارت ستادی، خوشبختانه در مصوبه دیگری که یکشنبه 15 بهمن ماه صادر و ابلاغ شد، سازمان برنامه و بودجه و وزارت کار مکلف به اجرای بیمه راهنمایان گردشگری شدند.

معاون گردشگری درباره ممانعت ها و تفسیرهای مختلفی که سازمان برنامه و بودجه و تأمین اجتماعی در اجرای بندهای قبلی داشتند، تاکید نمود: این دو سازمان براساس مصوبه اخیر رئیس جمهور و دستور مؤکدی که داده شده، مکلف به اجرای بیمه راهنمایان گردشگری هستند.

شالبافیان بعلاوه درباره تعداد راهنمایانی که بیمه می شوند، اظهار کرد: این تعداد همان است که قبل معین شده بود.

وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی پیش تر با پرداخت حق کارفرمای بیمه 2500 راهنما موافقت نموده بود که به گفته محسن حاجی سعید ـ رئیس انجمن های صنفی راهنمایان گردشگری ـ حدود 1500 نفر از آنها بیمه شده اند و مابقی توان پرداخت حق بیمه خود، یعنی 27 درصد را نداشتند.

او به تازگی نیز از خروج 30 درصد از راهنمایان گردشگری از این حرفه، نبود حمایت و بعضی سنگ اندازی در بیمه راهنمایان گردشگری سخن گفته بود.

بیمه راهنمایان گردشگری، از آنجا که این گروه جزو مشاغل تعریف نشده اند، در بودجه، ردیف اعتبار معینی ندارد و در بعضی سال ها اعتبار آن از محل تبصره 14، هدفمندی یارانه ها تأمین شده است که گاه با ابهام هایی روبرو شده و در بعضی دوره ها، سازمان برنامه و بودجه از آن تفسیر متفاوت داشته، در نتیجه در تأمین اعتبار با مشکل روبرو شده است.

مدیرکل امور بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی در سال گذشته که قطع بیمه راهنمایان گردشگران طولانی شده بود، از بدهی دولت برای پرداخت 20 درصد حق کارفرما تا انتها سال 1400 به مبلغ بیش از 6000 میلیارد تومان خبر داده و گفته بود که طبق قانون، از جمله ماده 71 قانون احکام دائمی توسعه، اگر قرار باشد سرویس و خدماتی به بیمه شدگان ارائه گردد که دولت بخشی از سهم حق بیمه را تقبل نموده باشد، باید حتما بودجه لازم برای آن در قوانین بودجه سنواتی درنظر گرفته گردد. بر این اساس تا بار مالی تامین نگردد اجرا برای صندوق های بازنشستگی، ممنوع است.

بنا بر این توضیحات، محل ردیف و مصرف بودجه این بیمه، مورد بحث و ابهام بوده که قرار بود در سازمان برنامه و بودجه، معین تکلیف گردد، اما این ماجرا تا اواخر سال 1402 به انتها نرسیده است.

بنا بر آخرین سرشماری اعلام شده از سوی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، اطلاعات بیش از 14هزار نفر در سطح کشور با عنوان راهنما ثبت شده است که حدود دوهزار نفر آن ها مشمول حمایت بیمه ای شناخته شده اند.

منبع: توریسم آنلاین

به "خبر خوش برای راهنمایان گردشگری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبر خوش برای راهنمایان گردشگری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید