خبر رئیس ستاد اجرایی فرمان امام از فراوری 30 میلیون دز واکسن کووبرکت تا شهریور

به گزارش وبلاگ خوراکی، خبرنگاران : محمد مخبر، صبح امروز در مراسم رونمایی از اولین فراوری انبوه واکسن کرونای برکت گفت: عمده مدیران ستاد 15 ماه است که یک روز مرخصی نرفته اند و به کارهای عظیمی دسته زده اند. اینکه ظرف پنج ماه عظیمترین سایت فراوری واکسن در منطقه ایجاد می گردد کاری عظیم است که ناگفته های زیادی دارد.

خبر رئیس ستاد اجرایی فرمان امام از فراوری 30 میلیون دز واکسن کووبرکت تا شهریور

به گزارش به نقل از فارس، رییس ستاد اجرایی فرمان امام گفت: تا اردیبهشت ماه یک میلیون فراوری خواهد شد؛ همچنین دو خط فراوری دیگر به مدار فراوری واکسن کرونا داخلی اضافه خواهد شد و تا شهریور فراوری به 30 میلیون دز خواهد رسید.

محمد مخبر، صبح امروز در مراسم رونمایی از اولین فراوری انبوه واکسن کرونای برکت گفت: عمده مدیران ستاد 15 ماه است که یک روز مرخصی نرفته اند و به کارهای عظیمی دسته زده اند. اینکه ظرف پنج ماه عظیمترین سایت فراوری واکسن در منطقه ایجاد می گردد کاری عظیم است که ناگفته های زیادی دارد.

مخبر ادامه داد: اولین جلسه ستاد کرونای ستاد اجرایی در شب آدینه دوم اسفند سال 98 در خانه من شکل گرفت و تمام این سرفصل هایی که لازمه این کار بود برنامه ریزی شد و خدا را شکر می کنم که شرمسار این مردم نشدیم.

وی اضافه نمود: در ستاد اگر توفیقی حاصل شده به خاطر این بود که کار برای خدا و در خدمت مردم شکل گرفت و هیچ کس در ستاد دنبال هیچ موضوعی نبود. ما نه در مسائل اقتصادی و نه در رسیدن به قدرت حتی یک نفر را هم نداشتیم که چنین چیزی را دنبال کند.

وی اعلام نمود: وزارت بهداشت شاهد است که هر کاری از دست ما بر می آمد انجام دادیم. محور کارهای کرونا ستاد اجرایی فرمان امام بوده است. وقتی کل ظرفیت کشور 500 هزار ماسک در روز ما کارخانه پنج میلیون فراوری در روز را زیر 22 روز شکل دادیم. در کیت تشخیص همه شاهد هستند که از پول های ما در کره قرار بود وارد گردد که آمریکا جلوی آن را گرفت و بعد دانشمندان ما ظرف چند روز تست سریع را ساختند.

این مقام مسؤول یادآور شد: در دارو هم همین اقدامات صورت گرفت. هر جای جهان یک دارو احتمال اثر داشت ما در ستاد اجرایی فراوری کردیم. مثلاً داروی رمدسیویر در بازار سیاه تهران تا 80 میلیون خرید و فروش می شد و یک نفر برای استفاده از چند نوبت آن باید حدود 500 میلیون تومان هزینه می کرد ولی ما زیر یک ماه این را در کشور فراوری و با قیمت 600 هزار تومان در اختیار مردم قرار دادیم.

مخبر اعلام نمود: در بحث واکسن یک نکته را باید روشن کنیم. اینکه سوال می گردد چرا ستاد اجرایی به دنبال فراوری واکسن رفته است. موضوع فراوری واکسن توسط ستاد اجرایی فی البداهه نیست. پنج سال پیش در سفر به خارج از کشور مشاهده کردم که به دختران نوجوان واکسن ضد سرطان رحم می زنند برای من سخت بود که چرا در کشور ما این امکان وجود ندارد. به محضی که برگشتم یکی از دوستان یک مرکز را برای این موضوع راه اندازی کرد و کار عظیمی رخ داد و آن هم در مرحله بهره برداری است.

وی ادامه داد: علاوه بر اینکه بحث واکسن از ویروس کشته را شاهد هستیم که خط یک صنعتی آن به بهره برداری رسید آمادگی داریم از شش نسل دیگر که دنبال شده هم واکسن فراوری کنیم که همه آنها به تست انسانی هم رسیده است. ما جمهوری اسلامی را به یمن این کوشش ها توانستیم به جایی برسانیم که امکان ساخت هر واکسنی در کشور وجود دارد.

رئیس ستاد اجرایی فرمان امام اعلام نمود: ما به مردم قول داده بودیم که ظرف سه ماه برای آنها خاطرجمعی برای فراوری واکسن ایجاد کنیم. در رازی و پاستور هم کارهای خوبی در حال اجرا است و شرکت های دیگری هم پیروز شده اند واکسن را فراوری نمایند. این افتخار عظیمی است. واقعا باید سجده شکر کنیم که چنین اتفاقی در ایران رخ داد. جهان گرفتار است هیچ تناسبی بین فراوری و تقاضای واکسن در جهان وجود ندارد و فقط چند کشور می توانند واکسن فراوری نمایند.

وی توضیح داد: ما در اردیبهشت یک میلیون دوز را تحویل خواهیم داد اما اینکه کی استفاده گردد به وزارت بهداشت بستگی دارد ولی چون ما از واکسن مطمئن بودیم فراوری انبوه را آغاز کردیم. در خرداد ماه به چهار میلیون دوز خواهد رسید. در تیر ماه خط دو هم به مدار می آید و بین 10 تا 12 میلیون دوز تحویل می دهیم و در مرداد به 20 و در شهریور به 25 تا 30 میلیون دوز خواهد رسید.

مخبر با بیان اینکه منطقه گرفتار این بیماری است و تمایل داریم نیازی به واکسن نداشته باشیم و آن را به کشورهای منطقه صادر کنیم، اضافه نمود: امیدواریم عزیزان ما در وزارت بهداشت هم یاری نمایند تا بتوانیم اطمینانی از فراوری داشته باشیم. خواهش ما از وزارت بهداشت این است که امکان صادرات را فراهم نمایند تا مردم منطقه بتوانند از این واکسن استفاده نمایند.

وی توضیح داد: این واکسن در کل جهان جزو بهترین واکسن هایی است که نسبتاً بیشترین اثر و کمترین عارضه را داشته است.

منبع: اقتصادنیوز

به "خبر رئیس ستاد اجرایی فرمان امام از فراوری 30 میلیون دز واکسن کووبرکت تا شهریور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبر رئیس ستاد اجرایی فرمان امام از فراوری 30 میلیون دز واکسن کووبرکت تا شهریور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید