تمهیدات پتروشیمی تبریز برای جلوگیری از انتشار بوی نامطبوع در منطقه

به گزارش وبلاگ خوراکی، مدیرعامل پتروشیمی تبریز از پیشرفت پروژه جدید زیست محیطی پتروشیمی تبریز برای جلوگیری از انتشار بوی نامطبوع از تصفیه خانه خبر داد و گفت: با نصب سیستم (آر تی او)، گازهای تبخیر شده از حوضچه ها، جمع آوری و در داخل سیستم (آر تی او) منهدم می شوند.

تمهیدات پتروشیمی تبریز برای جلوگیری از انتشار بوی نامطبوع در منطقه

سیاوش درفشی در گفت وگو با وبلاگ خوراکی،با بیان این که تمامی تجهیزات برای اجرای پروژه زیست محیطی در پتروشیمی خریداری و نصب شده است، گفت: مشکل آلودگی در هر صنایعی علاوه بر مشکل زیست محیطی، مسائل اقتصادی را نیز به همراه دارد؛ چرا که وجود هر گونه آلودگی در صنایع پتروشیمی به مفهوم اتلاف منابع است، بنابراین اجازه نمی دهیم تحت هر شرایطی هیچ گونه آلودگی در پتروشیمی رخ دهد.

وی با اشاره به پیشرفت پروژه جدید زیست محیطی پتروشیمی تبریز برای جلوگیری از انتشار بوی نامطبوع از تصفیه خانه پتروشیمی، اظهار کرد: وجود تصفیه خانه در تمامی شهرها و صنایع پتروشیمی الزامی است، سیستم تصفیه پتروشیمی تبریز نیز سیستم کم نظیری است به طوری که آب خروجی آن 100 درصد بازیافت شده و در شرکت مورد استفاده قرار می گیرد.

وی ادامه داد: پساب تولید شده در حوضچه های مختلف جمع آوری و با فرآیند خاصی به صورت بیولوژیکی و شیمیایی تصفیه می شود، با توجه به شرایط آب و هوایی مختلف به ویژه در هوای گرم، پساب تبخیر می شود که این تبخیر باعث ایجاد بوی نامطبوع در منطقه می شود.

مدیر عامل پتروشیمی تبریز تاکید کرد: برای جلوگیری از انتشار بوی نامطبوع از تصفیه خانه پتروشیمی، پروژه ای تحت عنوان سیستم جمع آوری گازهای خارج شده از تبخیر پساب تعریف شده است، در این پروژه با سرپوشیده کردن حوضچه ها و جمع آوری گازهای حاصل از تبخیر پساب، از ورود تبخیر و بوی نامطبوع به محیط بیرون جلوگیری خواهد شد.

وی با بیان این که این پروژه طی دو سال گذشته مطرح شده بود، اضافه کرد:شرکت های مختلف ایتالیایی نیز در اجرای این پروژه با ما همکاری می کنند، اکنون نیز دستگاه سیستم آر تی او در گمرک سهلان قرار گرفته است و مابقی تجهیزات نیز خریداری شده است، برای آغاز عملیات نصب این دستگاه منتظر حضور کارشناسان ایتالیایی در تبریز هستیم.

درفشی اضافه کرد: با توجه به این که تجهیزات به صورت پکیج هستند، عملیات نصب سیستم در مدت زمان کوتاهی انجام خواهد شد، با اجرایی شدن این پروژه هیچ گونه پتانسیل برای ایجاد آلودگی زیست محیطی در پتروشیمی وجود نخواهد داشت.

وی با بیان این که هیچ کانونی در پتروشیمی تبریز برای ایجاد آلودگی به طور بالفعل وجود ندارد، گفت: تصفیه خانه های هیچ یک از صنایع در جهان سرپوشیده نیست ولی این طرح برای اولین بار در تصفیه خانه پتروشیمی با هزینه کلان و در شرایط تحریمی برای سرپوشیده کردن حوضچه ها انجام می شود.

وی با بیان این که پروژه زیست محیطی پتروشیمی نیز طی دوماه آینده به بهره برداری می رسد. ادامه داد: با ورود کارشناسان ایتالیایی به تبریز، عملیات نصب سیستم آر تی او به زودی در پتروشیمی تبریز به عنوان پروژه زیست محیطی انجام می شود.

وی با بیان این که کنترل های شدید بر حوضچه های روباز پتروشیمی تا اتمام پروژه اعمال می شود تا بوی نامطبوع حوضچه ها به حداقل برسد، گفت: واحد پساب هر لحظه کنترل می شود تا بوی نامطبوعی از آن خارج نشود.

وی یادآور شد: با توجه به شرایط و وضعیت اشتغال و تولید در کشور، معتقدم اگر هر توسعه ای در شرکتی انجام شود باید به جای اعلام نارضایتی از آن، برای بهبود وضعیت کشور حمایت شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تمهیدات پتروشیمی تبریز برای جلوگیری از انتشار بوی نامطبوع در منطقه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تمهیدات پتروشیمی تبریز برای جلوگیری از انتشار بوی نامطبوع در منطقه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید