تاکید وزیر خارجه پیشین ترکیه بر حل مسالمت آمیز مناقشه قره باغ

به گزارش وبلاگ خوراکی، وزیر امور خارجه پیشین ترکیه تاکید نمود که مناقشه قره باغ کوهستانی می بایست بر اساس قطعنامه های سازمان ملل متحد حل و فصل گردد.

تاکید وزیر خارجه پیشین ترکیه بر حل مسالمت آمیز مناقشه قره باغ

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ خوراکی به نقل از ترند، حکمت چتین وزیر امور خارجه پیشین ترکیه در سخنانی در کنفرانس بین المللی صدمین سالگرد دیپلماسی جمهوری آذربایجان که به طور مشترک از سوی وزارت امور خارجه این کشور و آموزشگاه دیپلماسی آذربایجان برگزار شده بود، بر حل و فصل مسالمت آمیز مناقشه قره باغ کوهستانی بر اساس قطعنامه های صادر شده از سوی سازمان ملل متحد تاکید نمود.

حکمت چتین خاطر نشان کرد که شورای امنیت سازمان ملل متحد چهار قطعنامه مبنی بر خروج فوری نیروهای ارمنستانی از مناطق اشغالی جمهوری آذربایجان صادر نموده است.

وزیر امور خارجه پیشین ترکیه در این کنفرانس گفت: با این حال این قطعنامه ها اجرا نشده است. ارمنستان همچنان به تجاوز و اشغال سرزمین های آذربایجان ادامه می دهد. اگر آن ها به دنبال استفاده از مزیت های منطقه هستند، پس می بایست سیاست خصومت و اشغال را رها نمایند. مناقشه قره باغ کوهستانی باید مطابق با قوانین بین المللی و بر اساس چهار قطعنامه شورای امنیت حل و فصل گردد.

الدار ممدیاراف وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان نیز در این کنفرانس تاکید نمود: ما هنوز باید استقلال و حاکمیت خود را تقویت نموده تا بتوانیم تمامیت ارضی خود را تامین کنیم.

ممدیاراف خاطر نشان کرد که دیپلماسی جمهوری آذربایجان از سال 1991 به طور عمده در بخش انرژی متمرکز شده و این کشور هم چنان به دیپلماسی انرژی متعهد است.

مناقشه میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر منطقه قره باغ کوهستانی در سال 1988 میلادی شروع و در سال 1992 به درگیری نظامی تبدیل شد در نتیجه این مناقشه منطقه قره باغ کوهستانی جمهوری آذربایجان و هفت شهرستان همجوار آن تحت اشغال نیروهای ارمنستان درآمد. در این جنگ بیش از 30 هزار مسلمان آذری کشته و بالای یک میلیون آواره شدند. در ماه می سال 1994 میلادی میان طرفین مناقشه رژیم آتش بس برقرار شده ولی میانجیگری بین المللی گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا به ریاست مشترک روسیه ، فرانسه و آمریکا برای حل مسالمت آمیز این مناقشه تا به حال نتیجه ای نداشته است. کارگروه موسوم به گروه مینسک در سال 1992 توسط سازمان امنیت و همکاری اروپا (OSCE) برای حل مشکل قره باغ تاسیس شده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "تاکید وزیر خارجه پیشین ترکیه بر حل مسالمت آمیز مناقشه قره باغ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاکید وزیر خارجه پیشین ترکیه بر حل مسالمت آمیز مناقشه قره باغ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید