اولیانوف زمان توافق احیای برجام را گفت

به گزارش وبلاگ خوراکی، میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در سازمان های بین المللی در وین امروز یکشنبه پس از پایان ششمین نشست کمیسیون مشترک برجام به خبرگزاری اسپوتنیک گفت: پس از آغاز دور هفتم مذاکرات برای احیای توافق هسته ای، حل مسائل فنی مربوط به ویرایش توافق نهایی 2 هفته طول خواهد کشید.

اولیانوف زمان توافق احیای برجام را گفت

نماینده روسیه در سازمان های بین المللی در وین در این خصوص ادامه داد: پس از آغاز دور هفتم، برای حل آخرین مسائل فنی مربوط به ویرایش سند نهایی، مدتی طول می کشد - احتمالاً نمی دانم شاید 2 هفته- این نیز یک فرایند سخت است؛ اما موضوعی است که می تواند حل شود.

وی در ادامه افزود: به طور کلی برداشت ها مثبت هستند؛ حرکتِ رو به جلو کاملاً مطمئن است، اما فرایند کار بسیار پیچیده تر از انتظار همه بود. من در خصوص بهترین گزینه صحبت می کنم، اگر البته چیز غیرمنتظره ای پیش نیاید.

این دیپلمات تاکید کرد: آغاز دور هفتم به این بستگی دارد که هر طرف (تهران و واشنگتن) دستورات سیاسی لازم را برای آخرین دور مذاکرات در پایتخت خود دریافت کند. ظاهراً دور هفتم آخرین مرحله خواهد بود. دیگر نیازی به تمدید توافق (تفاهم) فنی در خصوص بازرسی های آژانس انرژی هسته ای در ایران که در 24 ژوئن منقضی می شود نیست.

اولیانوف گفت: من فکر می کنم این توافقنامه تمدید نخواهد شد، زیرا نیازی نیست. تصمیمات قبلی لازم الاجرا هستند. اگر همه آنها به قوت خود باقی بمانند، تصمیم رسمی در خصوص تمدید لازم نیست.

این در حالیست که ششمین دور مذاکرات در خصوص احیای کامل برنامه جامع اقدام مشترک برنامه هسته ای ایران (برجام) ساعاتی پیش در شهر وین پایان یافت.

به گزارش وبلاگ خوراکی، ایران تا کنون بارها تأکید کرده است که لغو تحریم های ظالمانه و یکجانبه آمریکا و نیز راستی آزمایی آنها برای بازگشت تهران به تعهدات هسته ای خود ضروری است.

توافقنامه هسته ای ایران با نام رسمی برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در سال 2015 به امضای ایران و گروه 1+5 (ایالات متحده، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین و آلمان) و اتحادیه اروپا رسید.

طبق این توافقنامه، ایران مجاز به غنی سازی اورانیوم تا غنای 3.67 درصد است و در ازای آن، سایر طرف های امضاکننده این توافق ملزم به لغو تحریم های اقتصادی علیه ایران شدند.

به رغم رضایت تمام طرف ها از مفاد این توافقنامه، دولت ایالات متحده در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ در 8 ماه می 2018 (18 اردیبهشت ماه سال 97) به طور یکجانبه از این توافق خارج شد و تحریم ها علیه ایران را دوباره وضع کرد که این اقدام واشنگتن در کنار انفعال طرف های اروپایی و عدم اقدام مستقلانه آنها در جهت جبران پیامدهای این خروج، مقامات تهران را واداشت تا طبق ماده های 26 و 36 برجام در فرایندی گام به گام تعهدات برجامی خود را کاهش دهند.

ایران روز پنجم اسفند سال گذشته اظهار داشت که مطابق مصوبه مجلس شورای اسلامی، در اعتراض به تداوم تحریم های آمریکا و اجرا نشدن مفاد برجام از سوی طرف اروپایی، اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف می کند و دیگر اجازه نظارت های فراپادمانی را به بازرسان نخواهد داد.

دولت جدید آمریکا در تلاش است تا وانمود کند به دنبال بازگشت به توافق هسته ای سال 2015 با ایران موسوم به برجام است اما در عمل به بهانه های مختلف از انجام این کار سرباز می زند.

این در حالی است که محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران پیشتر اعلام کرده بود که تصمیم جمهوری اسلامی ایران مبنی بر تعلیق اجرای پروتکل الحاقی کاملاً مطابق با متن برجام بوده و این تصمیم در راستای ادامه نقض توافق هسته ای از سوی آمریکا و انفعال سه کشور اروپاییِ متعهد در برجام در عمل به تعهداتشان اجرا شده است.

بر این اساس، تفاهم موقت و 3 ماهه جمهوری اسلامی ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی روز 31 اردیبهشت به پایان رسید؛ اما برای یک ماه دیگر تمدید شد.

طبق این تفاهم، بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی همچنان دسترسی به سایت های مهم هسته ای ایران را حفظ خواهند کرد اما پس از منقضی شدن توافق، در صورت عدم لغو تحریم ها علیه جمهوری اسلامی، مقام های تهران ضرب الاجل تعیین کرده، دسترسی بازرسان را به سایت های مهم هسته ای قطع خواهند کرد و اطلاعاتی که در دوربین های آژانس ضبط شده و ایران آن را محفوظ نگه داشته، از بین خواهند برد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "اولیانوف زمان توافق احیای برجام را گفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولیانوف زمان توافق احیای برجام را گفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید