اولین روز بورس در سال 98 چگونه گذشت؟

به گزارش وبلاگ خوراکی، بورس تهران در اولین روز کاری خود در سال 1398 شاهد معاملات کم حجم و آرام بود. در این روز نمادهایی در گروه محصولات شیمیایی، حمل و نقل و انبارداری بیشترین تاتیر را روی شاخص های بازار سرمایه گذاشتند.

اولین روز بورس در سال 98 چگونه گذشت؟

به گزارش وبلاگ خوراکی، طبق روال هر سال تعطیلات نوروزی در معاملات بازار سهام تأثیرگذار بوده و این موضوع سبب شده که حجم و ارزش معاملات در بازار سهام با افت روبرو گردد به طوری که امروز ارزش معاملات بورس تهران به حدود 356 میلیارد تومان رسید. در هفته های سرانجامی سال 1396 مقدار قابل توجهی از اوراق با درآمد ثابت در بورس تهران عرضه شد و این موضوع توانسته بود که حجم کل معاملات را به نوبه خود بالاتر برد.

این روزها افرادی معتقدند به دلیل پیشی دریافت بازدهی بازارهای رقیب به خصوص ارز و طلا از بازار سرمایه، بورس پتانسیل یک جهش بلند را داراست. در این زمینه دو تئوری مطرح است؛ تئوری اول در تأیید این موضوع می گوید اگر بخواهیم دارایی شرکت ها را با نرخ امروز تخمین بزنیم، طبیعتاً قیمت جایگزینی به مراتب بالاتر از ارزش فعلی شرکت هاست و این می تواند عاملی برای افزایش قیمت جاری باشد. با این استدلال می توان گفت سهم های زیادی وجود دارد که در کف قیمتی نهاده شده است اما در حال آینده کلان اقتصادی و همچنین قیمت دلار همچنان می تواند این رویکرد را در بازار سهام تغییر دهد.

تئوری دوم می گوید بخش عمده ای از سرمایه گذارانی که به بورس آمده و سرمایه گذاری می نمایند، توجه ویژه ای به درآمد شرکت ها یا سود هر سهم دارند. ممکن است ارزش جایگزینی دارایی شرکت ها افزایش یافته باشد، اما باید توجه داشت که با رشد ارزش جایگزینی، بازدهی دارایی ها نیز تغییر می یابد یا خیر.

از طرفی از ابتدای سال 1397 طبق آمارها تورم نقطه به نقطه به بیش از 30 درصد رسیده است. این موضوع برای شرکت هایی که خدمات ارائه داده و کالاهای مصرفی فراوری می نماید می تواند اثرات مثبتی داشته باشد. اما با گذشت زمان طبیعی است که شرایط اقتصاد توجه سرمایه گذاران را بیش از پیشش جلب کند و این ابهام در ذهن سرمایه گذار شکل گیرد که در 6 ماه آینده شرکت با چه نرخی مواد اولیه دریافت می نماید و این موضوع مانع از اثرگذاری واقعی تورم در بازار می گردد.

امروز شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران 535 واحد رشد کرد و تا رقم 179 هزار و 194 واحد بالا رفت. همچنان شاخص کل هم وزن با 422 واحد رشد به رقم 33 هزار و 391 رسید. شاخص آزاد شناور 698 واحد رشد کرد و رقم 200 هزار و 823 را تجربه کرد. در عین حال شاخص بازار اول و بازار دوم هر کدام به ترتیب 431 و 892 واحد رشد کردند.

در اولین روز کاری بورس اوراق بهادار تهران در سال 1398 شرکت های صنایع پتروشیمی خلیج فارس، ملی صنایع مس ایران و سرمایه گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تأمین هر کدام به ترتیب 198، 93 و 61 واحد تأثیر کاهنده روی شاخص های بازار داشتند.

در طرف مقابل گروه مپنا، گروه مدیریت سرمایه گذاری امید و شرکت ارتباطات سیار ایران هر کدام به ترتیب 134، 107 و 101 واحد تأثیر افزاینده روی نماگرهای بازار سرمایه داشتند.

امروز در گروه محصولات شیمیایی نوسان قیمت سهم ها عمدتاً کمتر از دو درصد بود اما در عین حال تعدادی از سهم ها توانستند تا بیش از دو درصد را نیز رشد قیمت را تجربه نمایند. در این گروه 61 میلیون سهم به ارزش نزدیک به 34 میلیارد تومان مورد داد و ستد نهاده شد.

همچنین در گروه خدمات فنی و مهندسی نماد مپنا که امروز از تاثیرگذارترین نمادهای معاملاتی بود با صف خرید روبرو شد و در قیمت سرانجامی 4.8 درصد رشد کرد.

در گروه بانک ها و مؤسسات اعتباری نیز تقریباً نیمی از سهم ها با رشد قیمت روبرو شده اند. فعالان بازار سرمایه در این گروه شاهد کاهش ارزش معاملات نسبت به دیگر روزهای معاملاتی در سرانجام سال گذشته بودند. به طوری که حجم معاملات این گروه در مجموع به حدود 71 میلیون سهم و اوراق اقتصادی رسید که ارزش آن حدود 14.5 میلیارد تومان بود.

اما در گروه خودرو و ساخت قطعات ارزش معاملات به بیش از 40 میلیارد تومان رسید که این عدد ناشی از دست به دست شدن حدود 289 میلیون سهم و اوراق اقتصادی بود. در این گروه بیشتر سهم ها با رشد قیمت بیش از دو درصدی روبرو شدند و بعضی از سهم های شاخص ساز نیز صف خرید را تجربه کردند. در گروه فرآورده های نفتی 11 میلیون سهم به ارزش 11.5 میلیارد تومان خرید و فروش شد. در این گروه نوسان قیمت سهم ها عمدتاً کمتر از یک درصد بود.

ارزش معاملات بورس تهران به رقم 356 میلیارد تومان رسید که این رقم ناشی از دست به دست شدن بیش از 1.1 میلیارد سهم و اوراق اقتصادی بود. همچنین تعداد معاملات این بازار به 145 هزار و 758 نوبت رسید.

شاخص کل فرابورس 30 واحد رشد کرد و توانست به رقم 2288 واحدی برسد. ارزش معاملات این بازار تا عدد 259 میلیارد تومان بالا رفت و حجم معاملات به رقم 531 میلیون سهم و اوراق اقتصادی رسید.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "اولین روز بورس در سال 98 چگونه گذشت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین روز بورس در سال 98 چگونه گذشت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید