از خصولتی ها سرنخی برای توسعه پیدا نمی شود

به گزارش وبلاگ خوراکی، رئیس کل دیوان محاسبات گفت: از خصولتی ها سرنخی برای توسعه پیدا نمی شود به همین دلیل برای اینکه بتوان به رشد و توسعه دست یافت باید بر روی بخش خصوصی تمرکز کرد.

از خصولتی ها سرنخی برای توسعه پیدا نمی شود

به گزارش وبلاگ خوراکی، عادل آذر در جلسه شورای اداری خراسان شمالی اضافه نمود: پیشران توسعه به طور قطع بخش خصوصی خواهد بود و بخش خصوصی به معنای واقعی مردم هستند.

وی با اشاره به اینکه دیوان محاسبات پاسدار بیت المال است، ادامه داد: براساس قوانین و مقررات دیوان محاسبات کشور از بیت المال در قالب بودجه کل کشور پاسداری کرده و مانع آسیب و خسارت به کشور می شود.

وی سرمایه های هر کشور را در دو بخش انسانی و فیزیکی و طبیعی مطرح نمود و اضافه نمود: دستگاه های اجرایی به کنندگی از دولت در قالب بودجه خط مقدم اجرا، توسعه و عملیات هستند و مدیران اجرایی نیز بروز و ظهور آن را نمایان می کنند.

آذر با اشاره به اینکه اگر حیف و میل در بیت المال صورت بگیرد قاطعانه باید از حلقوم فرد کشیده شود، اظهار کرد: نظارت مستمر مالی در دو حوزه پیشگیرانه و هدایتگر آن همواره در دستور کار دیوان محاسبات کشور واقع شده است و به لطف خداوند طی ارزیابی های صورت گرفته خراسان شمالی در رابطه با داشتن سلامت مالی، رتبه خوبی داشته است و این به آن معناست که مدیران استان، افرادی دست پاک، خوش نیت و با شرف هستند.

وی بیان نمود: هدف از فعالیت های دیوان محاسبات کشور، نظارت در راستای توسعه است و مدیران مطمئن باشند که دیوان محاسبات در کنار آن هاست و آن ها می توانند با تعامل، مشاوره های لازم را برای پیشبرد امور دریافت کنند.

وی در ادامه بر تقویت کنترل های مالی داخلی تاکید کرد و گفت: هرچقدر کنترل های داخلی قوی تر و مستندتر باشد، مدیران از نظر کنترل های بیرونی راحت تر هستند.

به گفته رئیس دیوان محاسبات کشور یکی از راه های کنترل داخلی، استقرار نظام بودجه ریزی بر مبنای عملکرد است.

وی بیان کرد: اگر بودجه ریزی بر اساس عملکرد شود، سطح چانه زنی نیز افزایش می یابد.

رئیس کل دیوان محاسبات کشور به سامانه اموال دولت نیز اشاره کرد و اضافه نمود: عملکرد خراسان شمالی در این زمینه خوب است. خیلی از اموال دولت ظاهرا فکر می کنیم شناسنامه دولتی دارند اما در حقیقت سند مالکیت دولت جمهوری اسلامی را ندارند.

وی با اشاره به مالیات بر ارزش اضافه نموده که برای روستاها در نظر گرفته شده است، ادامه داد: این مالبات باید در روستاها هزینه شود و زمینه عمران و آبادانی آن را فراهم کند اما همچنان به سطح شهرها می آید.

آذر در ادامه بیان نمود: آمار زمین خواری در خراسان شمالی با توجه به جمعیت و موقعیت جغرافیایی آن بالاست و باید یک هیات ویژه برای رفع این مشکل تشکیل شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "از خصولتی ها سرنخی برای توسعه پیدا نمی شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از خصولتی ها سرنخی برای توسعه پیدا نمی شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید