خبرنگاران کشتی ملی باچوخه اسفراین در خراسان شمالی برگزار نمی گردد

به گزارش وبلاگ خوراکی، بجنورد- خبرنگاران- معاون توسعه ورزشی اداره کل ورزش و جوانان خراسان شمالی گفت: براساس دستور ستاد ملی و استانی مبارزه با کرونا ، کشتی ملی با چوخه اسفراین در فروردین ماه 1400 هم برگزار نمی گردد.

خبرنگاران کشتی ملی باچوخه اسفراین در خراسان شمالی برگزار نمی گردد

محمد بروحی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار وبلاگ خوراکی اضافه نمود : این دومین بار است ،پس از شیوع ویروس کرونا ، کشتی ملی محلی باچوخه در گود زینل خان اسفراین در جنوب شرقی شهرستان بجنورد مرکز استان خراسان شمالی براساس مصوبه ستاد استانی برگزار نمی گردد.

استان خراسان شمالی که از اوایل فروردین ماه سال گذشته وارد موج اول شیوع ویروس کرونا شد، تا به امروز سه موج از این بیماری را پشت سر گذاشت و هم اکنون حدود 90 بیمار کرونایی در بیمارستان های این استان تحت درمان قرار دارند و از هشت شهرستان خراسان شمالی نیز شش شهرستان در شرایط زرد و دو شهرستان آبی هستند.

مسابقات کشتی با چوخه 14 فروردین اسفراین، بزرگترین رویداد گردشگردی ورزشی تک مکانی و تک زمانی کشور است که هر ساله با حضور نام آوران این رشته از استان های مختلف در گود چشمه زینل خان اسفراین برگزار می گردد و بیش از 50 هزار تماشاگر مشتاق از شهرستان های دور و نزدیک برای دیدن آن در محل حضور می یابند. با بیان اینکه در این رقابت ها بیش از 50 هزار نفر به عنوان ورزشکار و تماشاگر حضور دارند، اضافه نمود: اگرچه این رشته ورزشی از محبوب ترین ورزش ها در شمال شرق ایران است اما سلامتی شهروندان و ورزشکاران در اولویت برنامه های ورزشی است.

کشتی سنتی باچوخه خراسان شمالی از ورزش های پرطرفدار در این خطه است که در سال 87 به عنوان میراث معنوی به شماره 30 در فهرست آثار ملی میراث ناملموس ثبت شده است.

چوخه واژه ای کردی و نام لباسی است که کشتی گیران این رشته به تن می نمایند که از شنل کوتاهی که کشتی گیران آن را با شال سفیدرنگی محکم می نمایند تشکیل شده و از آنجا که این کشتی از قدیم الایام در بین عشایر کرد شمال خراسان مرسوم بوده به نام کشتی باچوخه معروف شده است.

کشتی با چوخه سنتی را به نوعی می توان مادر تمام رشته های کشتی آزاد و فرنگی، جودو و کوراش دانست چرا که بیشتر فنون آن شبیه آنها است و بتدریج به کشتی های دیگر نیز رسوخ پیدا نموده است.

شهرستان 120 هزار نفری اسفراین در 60 کیلومتری جنوب شرقی بجنورد، واقع است.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران کشتی ملی باچوخه اسفراین در خراسان شمالی برگزار نمی گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران کشتی ملی باچوخه اسفراین در خراسان شمالی برگزار نمی گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید