گیاه مگنولیا و خواص آن برای سلامتی

به گزارش وبلاگ خوراکی، مگنولیا یکی از گل های بسیار زیبا در طبیعت است که خواص دارویی دارد و می تواند بسیاری از بیماری ها را درمان کند. در ادامه با خواص این گیاه دارویی آشنا شوید.

گیاه مگنولیا و خواص آن برای سلامتی ماگنولیا درختچه ای همواره سبز با گل های معطر کاسه ای یا ستاره ای شکل است که در رنگ های مختلف سفید، صورتی، بنفش، سبز و زرد یافت می شوند و میوه های مخروطی شکل آن در فصل پاییز روی درخت خودنمایی می نمایند. تا به امروز بیش از 200 گونه مختلف ماگنولیا در سراسر جهان شناخته شده و یکی از گونه های مشهور آن هوپو ماگنولیا (Magnolia officinalis) است که بومی کشور چین بوده و طی هزاران سال گذشته در طب سنتی چینی از آن برای درمان بیماری های مختلف استفاده می شده است.1

گیاه شناسیمگنولیا سرده ای متعلق به تیره مگنولیاسه با نام علمی Magnoliaceae است که شامل 120 گونه مختلف می شود. این گونه ها به شکل درخت یا بوته و در آب و هوای گرم و مرطوب می رویند و به عنوان گیاه زینتی استفاده می شوند. خاستگاه مگنولیا خاور دور، آسیای میانه و آمریکای مرکزی است.

گل های آن منفرد و بزرک و به رنگ سفید، صورتی یا زرد روشن هستند. این گیاه معمولا از سال دوم یا سوم پس از کاشت آغاز به گلدهی می نماید. دوره گلدهی آن در اوایل بهار و به مدت یک تا سه ماه است و در دیگر فصل های سال می توان از خشک شده آن استفاده کرد. نام این گیاه برگرفته از پییر مانیول پزشک و گیاه شناس فرانسوی است .2

اگر کنجکاو هستید بدانید تحقیقات علمی درباره خواص ماگنولیا به چه نتایجی رسیده اند در ادامه به تعدادی از آن ها اشاره خواهیم کرد.

مقابله با استرس اکسیداتیو و التهاباسترس اکسیداتیو و التهاب از علل اصلی بیماری های مزمن همانند دیابت، سرطان، بیماری قلبی و بیماری های عصبی همانند آلزایمر بوده و در بسیاری از تغییرات بدن و فکر ناشی از افزایش سن نقش مهمی دارند. ترکیبات پلی فنلی موجود در پوست ماگنولیا به عنوان درمان بالقوه برای مقابله با عوارض جانبی استرس اکسیداتیو و التهاب مفید هستند. هونوکیول با افزایش آنزیم های آنتی اکسیدانی و کاهش سطح متان دی کربوکسیلیک آلدئید با پیری مقابله نموده و به علت توانایی اش در عبور از سد خونی مغزی به کاهش التهاب موجود در مغز و نخاع یاری می نماید که می تواند اثر خوبی در کاهش علائم بیماری های عصبی همانند آلزایمر داشته باشد.

دیابتاز آن جا که استرس اکسیداتیو با دیابت و عوارض آن رابطه مستقیم دارد و پوست ماگنولیا تاثیر خوبی در کاهش استرس اکسیداتیو داشته است به نظر می رسد مصرف آن برای بهبود سطح قند خون و عوارض دیابت مفید باشد.

ضد سرطانهونوکیول موجود در پوست ماگنولیا با یاری به تنظیم مسیرهای سیگنالینگ سلولی با سرطان مقابله نموده و برای پیشگیری و درمان این بیماری مفید است. طی مطالعات صورت گرفته به نظر می رسد این ماده پتانسیل جلوگیری از رشد تورموها در مغز، سینه، روده بزرگ، کبد و پوست را داشته و اثر بخشی سایر داروهای ضد سرطانی و پرتو درمانی را افزایش دهد. مگنولول موجود در پوست ماگنولیا نیز خاصیت ضد سرطانی دارد و به کنترل و سرکوب رشد تومورها در اندام های مختف از جمله ریه یاری می نماید.

بهبود خواباثر مثبت پوست ماگنولیا در بهبود کیفیت خواب نیز به ترکیبات پلی فنلی موجود در آن یعنی هونوکیول و مگنولول برمی شود. مصرف پوست ماگنولیا به درمان بی خوابی یاری می نماید و باعث می شود مدت زمان بیدار ماندن طی از خواب پریدن های شبانه کاهش یابد، به نظر می رسد این مسئله با تاثیر این ماده روی فعالیت گیرنده های GABA در سیستم عصبی مرکزی ارتباط نزدیکی داشته باشد.

بهبود علائم یائسگیخانم ها در دوران یائسگی علائم آزار دهنده ای را تجربه می نمایند و اغلب در پی درمان های موثر برای کاهش آن ها هستند. بعضی مزایای پوست ماگنولیا از جمله بهبود خواب و خلق و خو می تواند برای دوران یائسگی خانم ها مفید باشد و به کاهش اضطراب و تحریک پذیری این دوران یاری کند. اگرچه ماده مورد نظر در مطالعات علاوه بر عصاره پوست ماگنولیا حاوی ترکیبات دیگری نیز بوده و نمی توان با اطمینان گفت این اثرات مثبت از پوست ماگنولیا نشات گرفته است.1

کاهش درددر گذشته مهم ترین ویژگی برای استفاده از گیاهان دارویی، درمان درد بوده است. پزشکان طب سنتی هموار در پی گیاهانی می گشتند که بتواند درد های موضعی و داخلی را کاهش بدهد. عصاره این گیاه یکی از قدیمی ترین مسکن های طبیعی محسوب می شود که از آن برای التیام سر درد، دندان درد و سایر مسائل استفاده می شده است.

مصرف خوراکی ماگنولیا باعث کاهش اسپاسم در سیستم تنفسی، روده و اسپاسم عضلانی در اندام می شود. امروزه از عصاره این گیاه برای ساخت کرم های دندان درد استفاده می شود. تاثیر این گیاه بر روی دندان های پوسیده، به مراتب از گل میخک بیشتر است.

جلوگیری از سپسیسسپسیس یکی از خطرناک ترین عفونت های خونی است که به علت ضعف دستگاه ایمنی بدن یا عوامل آلوده نماینده مانند قارچ، باکتری و ویروس بوجود می آید معمولا زمانی که شما دچار زخم یا بریدگی قرار می گیرد، بیشترین خطر ابتلا به سپسیس تهدیدتان می نماید. خواص ضد عفونی نماینده روغن ماگنولیا برای زخم های خارجی و داخلی مناسب است.

خواص انعقادی این گیاه به وسیله آزمایشات پزشکی ثابت شده است. این موضوع می تواند برای مبتلایان به هموفیلی نیز خبر بسیاری خوبی باشد.

بهبود عملکرد شناختیخواص ماگنولیا برای عملکرد مغز بسیار مفید است. یکی از مهم ترین بیماری هایی که سالمندان را تهدید می نماید آلزایمر و زوال عقل است. استفاده از عصاره این گیاه می تواند سلول های مغزی شما را سالم و شاداب نگه دارد. تحقیقات نشان می دهد افرادی که در طول هفته یک یا دو بار از دمنوش ماگنولیا استفاده می نمایند، خطر ابتلا به آلزایمر 40 درصد کمتر تهدیدشان می نماید.

خواص ماگنولیا در افزایش ادرارروغن این گیاه یک دیورتیک محسوب می شود. این بدان معنا است که می تواند دفعات و میزان ادرار را افزایش بدهد. این موضوع برای کسانی که دچار ناراحتی های کبدی هستند بسیار خبر خوبی است چرا که معمولا ادرار، آب اضافی، سدیم، اسید اوریک، نمک صفرا، و دیگر عناصر سمی از بدن را حذف می نماید.

ادرار می تواند بخشی از چربی بدن را نیز خارج کند. این موضوع برای کسانی که قصد دارند وزن خود را کاهش بدهند خبر بسیار خوبی است.

کاهش مسائل هورمونیخانم هایی که مسائل قاعدگی نامنظم یا پریودهای دردناک دارند می توانند از خواص گیاه ماگنولیا بهره مند شوند. نه تنها استفاده از عصاره این گیاه به تنظیم منژیت ها یاری می نماید، بلکه منجر به کاهش دیگر علائم سندروم دردناک پیش از قاعدگی، مانند سردرد، درد ناحیه شکمی، سرگیجه و نوسانات خلق و خو می شود.

این خواص هورمونی برای کاهش علائم یائسگی نیز بسیار مفید است. تحقیقات نشان می دهد که ماگنولیا می تواند عملکرد هورمون هایی مانند استروژن را تقلید کند. استفاده از این روش برعکس هورمون درمانی، هیچ گونه عوارض جانبی از خود بر جای نمی گذارد.3

نحوه مصرف گیاه مگنولیامیزانی از برگ این درخت یا گل آن را در یک لیوان آب جوش مانند چای دم کنید و بنوشید.

مصرف این گل باید برای مدت زمان کوتاه (کمتر از شش هفته) باشد.

عوارض جانبیمصرف این گیاه برای زنان باردار جایز نیست. اگر قرار است به علتی جراحی شوید، حتما از مصرف این گیاه خودداری کنید.2

پی نوشت:

1.www.saednews.com

2.www.aloattari.ir

3.www.herbaliya.com

منبع: راسخون

به "گیاه مگنولیا و خواص آن برای سلامتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گیاه مگنولیا و خواص آن برای سلامتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید