چرا فشار خون بالا انسان کُش است؟

به گزارش وبلاگ خوراکی، قائم مقام معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: سبک زندگی صنعتی، فعالیت بدنی کم، مصرف بسیار چربی و شکر و نمک و فست فودها موجب شده با اپیدیمی بیماری های غیر واگیر روبرو باشیم.

چرا فشار خون بالا انسان کُش است؟

کاظم فرهمند در حاشیه سفر خود به کاشمر در گفت وگو با خبرنگار وبلاگ خوراکی با بیان اینکه سالیانه در کل کشور 100 هزار نفر مرگ و میر داریم، مطرح کرد: در خراسان رضوی 25 درصد افراد بالای 30 سال بیماری فشار خون دارند.

وی گفت: در مجموعه دانشگاه علوم پزشکی مشهد 5 میلیون نفر تحت پوشش هستند که از جمعیت 2.5 میلیون نفری بالای 30 سال پیش بینی می گردد 700 هزار نفر فشار خون داشته باشند. اکنون 25 درصد جمعیت بالای 30 سال فشار خون و حدود 10 درصد دیابت دارند که به دلیل نحوه زندگی شیوع دیابت در حال افزایش است.

فرهمند اظهار کرد: متاسفانه نیمی از فشار خون خود بی اطلاع هستند و این خطرات بالقوه ای برای جان مردم دارد، فشار خون بیماری سیستمیک است که کلیه و چشم و اندام ها را درگیر و سکته قلبی و مغزی به همراه دارد.

قائم مقام معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد در ادامه اعلام کرد: چون فشار خون بسیاری مواقع علامت خاصی ندارد به همین دلیل از این بیماری به عنوان قاتل خاموش نام برده می گردد. در 10 علت اول مرگ بیماری های قلبی و عروقی شامل فشار خون و بیماری های سکته مغزی و قلبی رتبه اول را دارد.

فرهمند با اشاره به اینکه 50 درصد مرگ و میرها به دلیل بیماری های قلبی و عروقی است، اظهار کرد: عامل مهم مرگ های قلبی و عروقی، سکته قلبی و مغزی فشار خون بالاست.

فرهمند سبک زندگی را در ترویج بیماری های غیر واگیر بسیار موثر ذکر کرد و اضافه کرد: در 40 سال بعد از انقلاب که شبکه های بهداشت و درمان کشور راه اندازی شد با معضل بیماری های واگیر روبرو بودیم به طوری که در هر اتاق نوزاد یک اتاق کزاز نوزادی وجود داشت، بیماری فلج اطفال، وبا و التور بسیار بود ولی اکنون در 40 سال گذشته با ترویج بهداشت و واکسیناسیون بیماری های واگیردار بسیار کمتر شده است.

وی اعلام کرد: با شیوع بیماری های غیر واگیر روبرو هستیم که سبک زندگی صنعتی، فعالیت بدنی کم، مصرف بسیار چربی و شکر و نمک و فست فودها موجب شده با اپیدیمی بیماری های غیر واگیر روبرو باشیم. اگر بتوانیم بیماری فشار خون و دیابت را کنترل کنیم مرگ های زیر 70 سال کمتر می گردد.

فرهمند اعلام کرد: مصرف قند به تنهایی موجب دیابت نمی گردد بلکه موجب چاقی می گردد چاقی مستعد نماینده دیابت است بنابراین قاچی ریسک بیماری دیابت را افزایش می دهد.

وی مطرح کرد: مردم فکر می نمایند کسی که سردرد یا خون دماغ می نماید فشار خون دارد در حالی که فشار خون یک بیماری بدون علامت است و بدون اندازه گیری نمی گردد، مشخص کرد که فرد فشار خون دارد یا خیر؛ بعضی فکر می نمایند بدنشان به فشار خون عادت نموده ولی این تفکر فقط موجب می گردد به فکر پیگیری و درمان نباشند و به مرور و بدون علامت به نقاط مختلف بدن آسیب برسد.

فرهمند اضافه کرد: بدون اینکه متوجه شویم فشار خون موجب سکته قلبی، سکته مغزی، نارسایی کلیه شده و بیماری های چشمی ایجاد می نماید.

وی اظهار کرد: نباید فکر کنیم چون سن افراد بالا رفته فشار خون طبیعی است در صورتی که باز هم باید پیگیری کرد، در واقع کسی که به سن سالمندی رسیده و فشار خون بالا دارد بیشتر مستعد بیماری هایی مثل سکته قلبی و مغزی است.

وی مطرح کرد: داروی فشار خون همانند مسکن نیست که بعد از مدتی استفاده مصرف را قطع کرد در صورتی که دارو تحت نظر پزشک باید ادامه داشته باشد.اکثر افراد فشار خونی هم که شناسایی می شوند چون داروی خود را ادامه نمی دهند، کنترل نمی شوند.

وی گفت: بیماری فشار خون با سن افراد افزایش پیدا می نماید و در جوان ها کمتر است، همچنین آمار بیماری فشار خون بین خانم و آقا و شهر و روستا نزدیک به یکدیگر هستند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "چرا فشار خون بالا انسان کُش است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا فشار خون بالا انسان کُش است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید