وام مسکن چقدر تمام می گردد؟

به گزارش وبلاگ خوراکی، با احتساب قیمت 50 هزار تومانی هر ورق تسهیلات مسکن، زوج های پایتخت نشین برای دریافت وام 100 میلیونی خرید خانه باید 10 میلیون تومان هزینه نمایند.

وام مسکن چقدر تمام می گردد؟

به گزارش، در آخرین روز معاملات فرابورس ایران در هفته ای که گذشت، قیمت بعضی از اوراق تسهیلات مسکن با کاهش روبرو شد؛ به طوری که بعضی از تسه ها 48 هزار تومان معامله شدند. البته نماد هایی هم بودند که بالای 50 هزار تومان داد و ستد شدند و در نتیجه متوسط قیمت هر ورق از اوراق تسهیلات مسکن در حد همان 50 هزار تومان ماند.

برای نمونه قیمت اوراق تسهیلات مسکن تیر 1396 معادل 47 هزار و 900 تومان داد و ستد شد. اما قیمت پایانی تسه فروردین 1397 به 51 هزار و 700 تومان رسید.

قیمت اوراق تسهیلات مسکن خرداد، تیر و مرداد سال 1397 نیز به بالای 51 هزار و 500 تومان رسید، این در حالی است که این اوراق در فروردین و اردیبهشت سال جاری ارزان شد و نزدیک 49 هزار تومان معامله شد.

دلیل کاهش قیمت اوراق تسهیلات مسکن

کارشناسان برای کاهش قیمت اوراق تسهیلات مسکن طی ماه های اخیر به دو نکته اشاره دارند؛ یکی رکود در بازار مسکن و دیگری رشد قیمت مسکن علیرغم کافی نبودن وام مسکن برای خرید. این دو موضوع سبب شده که تقاضا برای خرید اوراق تسهیلات مسکن کاهش یابد و قیمت این اوراق با شیب آرامی پایین رود.

همانطور که اشاره شد قیمت اوراق تسهیلات مسکن به طور متوسط به 50 هزار تومان می رسد؛ در نتیجه در این گزارش هزینه وام مسکن را با همین مبلغ تخمین می زنیم.

هزینه وام مسکن برای زوج های تهرانی

زوج های تهرانی برای دریافت وام 100 میلیون تومانی مسکن باید 200 برگه تسهیلات مسکن خریداری نمایند. آن ها باید 10 میلیون تومان صرف خرید این 200 برگ ها نمایند. به این مبلغ با احتساب 20 میلیون تومان وام جعاله که بابت خرید آن باید 40 برگ تسه خریداری گردد، دو میلیون تومان اضافه می گردد. در نتیجه در مجموع باید برای دریافت وام 120 میلیون تومانی مسکن حدود 12 میلیون تومان صرف گردد.

هزینه وام مسکن برای زوج های غیرتهرانی

همچنین زوج های غیر تهرانی که در شهر هایی با جمعیت بیش تر از 200 هزار نفر جمعیت زندگی می نمایند، می توانند تا سقف 80 میلیون تومان وام بگیرند که برای دریافت این مبلغ باید 160 ورق بهادار خریداری نمایند و با این حساب باید هشت میلیون تومان بابت خرید این اوراق بپردازند که با احتساب دو میلیون تومان برای خرید اوراق وام جعاله در مجموع برای دریافت وام 100 میلیون تومانی باید 10 میلیون تومان پرداخت نمایند.

علاوه بر این، زوج های ساکن در سایر شهر های با جمعیت زیر 200 هزار نفر می توانند برای دریافت 60 میلیون تومان وام مسکن 120 برگ بهادار خریداری نمایند که باید شش میلیون تومان بابت خرید اوراق بپردازند. هم چنین برای دریافت 20 میلیون تومان دیگر بابت وام جعاله نیز باید دو میلیون تومان پرداخت نمایند که در مجموع برای وام 80 میلیون تومانی هشت میلیون تومان از سوی زوجین باید پرداخت گردد.

هزینه وام مسکن برای مجرد های تهرانی

مجرد های تهرانی نیز می توانند تا سقف 60 میلیون تومان و غیر زوج هایی که در مراکز استان های بالای 200 هزار نفر جمعیت دارند تا سقف 50 میلیون تومان و در نهایت غیر زوج های ساکن در سایر مناطق تا سقف 40 میلیون تومان وام دریافت نمایند که به ترتیب هر کدام باید 120، 100 و 80 برگ بهادار اوراق تسهیلات مسکن را از فرابورس ایران خریداری نمایند.

با این حساب مجرد های تهرانی باید برای خرید این اوراق شش میلیون تومان، افراد ساکن در مراکز استان بالای 200 هزار نفر جمعیت مبلغ پنج میلیون تومان و افراد گروه سوم مبلغ چهار میلیون تومان پرداخت نمایند. البته در صورت تمایل برای دریافت وام 20 میلیون تومانی جعاله باید مبلغ دو میلیون تومان دیگر هم بپردازند.

اوراق تسهیلات مسکن قابلیت معامله در فرا بورس ایران را دارد و ارزش اسمی هر برگ پنج میلیون ریال است. مدت اعتبار اوراق تسه حداکثر تا دو دوره شش ماهه قابل تمدید است. این اوراق با توجه به این که چقدر تا زمان اعتبارش باقی مانده، قیمت متفاوتی دارد.

در صورتی که مدت اعتبار این اوراق به اتمام رسیده و دارنده اوراق از تسهیلات آن استفاده نکند، نماد معاملاتی آن متوقف خواهد شد و وجوه پرداختی دیگر به دارنده اوراق بازپرداخت نخواهد شد.

منبع: ایسنا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "وام مسکن چقدر تمام می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وام مسکن چقدر تمام می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید