صادرات گردو با نفت برابری می نماید

به گزارش وبلاگ خوراکی، خبرنگاران/اردبیل رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: صادرات گردو به عنوان محصول با ارزش با صادرات نفت برابری نموده و حتی ارزش بیشتری از طلای سیاه دارد.

صادرات گردو با نفت برابری می نماید

خلیل نیکشاد 22 مهر مهرماه در جریان بازدید از طرح توسعه سر شاخه کاری گردو در خلخال اظهار کرد: به ازای سه کیلوگرم گردو ما می توانیم ارزآوری معادل یک بشکه نفت را داشته باشیم که لازم است صادرات گردو، تجارت و برندسازی آن مورد توجه قرار گیرد.

وی از پیگیری ها برای اخذ مجوز تأسیس ایستگاه تحقیقاتی گردو در خلخال اطلاع داد و توضیح داد: وزارت جهاد کشاورزی مجوزهای لازم را صادر نموده تا ما بتوانیم در خلخال این ایستگاه تحقیقاتی را راه اندازی کنیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل از تأمین 500 اصله نهال گردو به صورت کشت بافت متناسب و سازگار با شرایط جوی جنوب استان اطلاع داد و گفت: استان های متعددی در این زمینه ورود پیدا کردند اما فعالیتی که در خلخال در بخش کشت بافت و سر شاخه کاری گردو صورت گرفته اقدامی بی نظیر همراه با بهره وری بالاست.

نیکشاد خلخال را قطب فراوری گردو با نیمی از فراوری این محصول در استان نام برد و اضافه نمود: از چهار هزار و 500 هکتار سطح باغات گردوی استان، بیش از 50 درصد در خلخال و جنوب استان واقع شده و سالانه حدود شش هزار و 500 تن گردو را در این منطقه شاهد هستیم.

وی از تأمین نهال های یارانه ای پربازده و متحمل به سرمازدگی و توزیع آن بین گردوکاران جنوب استان اطلاع داد و خاطر نشان کرد: یک میلیارد و 100 میلیون تومان اعتبار در این زمینه هزینه شده و انتظار می رود اصلاح و توسعه باغات گردو با رویکرد صنعتی و تجاری سازی در اولویت قرار گیرد.

نیکشاد به برگزاری جشنواره طلای سبز در بخش کلور و شاهرود خلخال اشاره نمود و ادامه داد: این جشنواره فرصت مناسب برای عرضه و معرفی فراوریات گردو را در این منطقه فراهم کرد.

وی ارائه برنامه های آموزشی به باغداران، عملیات سر شاخه کاری در باغات گردو و ارائه ارقام زودبازده نظیر چندلر را یادآور شد و اضافه نمود: بیش از 9 هزار مورد توزیع نهال گلدانی چندلر در سطح استان صورت گرفته تا گردوکاران از این محصولات استفاده نمایند.

نیکشاد ضرورت توجه به صنایع تبدیلی، بسته بندی، تجاری سازی و برندسازی را در این حوزه یادآور شد و اعلام کرد: با توجه به اینکه گردو در صنعت داروسازی و بعلاوه ارقام بهداشتی، آرایشی و صنعت غذایی از ارزش و اهمیت خاصی برخوردار است، سعی کردیم تا فراوریات متنوعی را در این حوزه ببینیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل افزایش راندمان فراوری را در این حوزه یادآور شد و ادامه داد: به ازای هر سه کیلوگرم گردو که معادل ارزش یک بشکه نفت است، ما می توانیم درآمدزایی خوبی را برای کشور داشته باشیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "صادرات گردو با نفت برابری می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صادرات گردو با نفت برابری می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید