سامانه های آب شیرین کن به قطعات بومی تجهیز می شود

به گزارش وبلاگ خوراکی به نقل از معاونت علمی و فناوری، اسمز معکوس فناوری نسبتا مدرنی است که آب شور را برای مصارف متعددی از جمله نمک زدایی و تهیه آب آشامیدنی تصفیه می کند. در این روش با استفاده از پمپ های فشارقوی، آب شور از پرده مخصوصی به نام غشاء که دارای منافذ بسیار ریز است عبور داده می شود تا مولکول های آب از این منافذ عبور کنند و املاح محلول در آب نمک ها باقی بمانند.

سامانه های آب شیرین کن به قطعات بومی تجهیز می شود

پمپ فشارقوی و توربوشارژر مورد استفاده در سامانه اسمز معکوس از جمله قسمت های اصلی این فرآیند است که با توجه به فشار خروجی بسیار زیاد پمپ، سرعت بالای دورانی توربوشارژر و هم تماس قطعات آنها با سیال آب دریا، از نظر دانش فنی و متریالی از جمله پمپ های با سطح فناوری بالا طبقه بندی می شود.

فناوری ساخت پمپ های فشار قوی و توربوشارژرهای مورد استفاده در سیستم های اسمز معکوس در اختیار چند شرکت مطرح ژاپنی، اروپایی و آمریکایی است که به دلیل شرایط تحریم، امکان همکاری با شرکت های مذکور و انتقال دانش فنی به داخل کشور فراهم نیست.

در حال حاضر با حمایت کارگروه تخصصی توسعه فناوری های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با تکیه بر توانمندی و تلاش متخصصان داخلی، طراحی و تولید نیمه صنعتی پمپ فشارقوی و توربوشارژر آغاز شده است.

محصول نهایی طرح، پمپ طبقاتی فشارقوی و توربوشارژر بازیابی انرژی است که با تولید این محصولات تمامی فناوری های طراحی و ساخت قطعات و تجهیزات مورد نیاز از طریق یکی از شرکت های دانش بنیان داخلی بومی سازی شده است.

اجرای این طرح دستاوردهایی چون کسب فناوری طراحی و تولید پمپ کامل گریز از مرکز فشار بالا و توربوشارژرهای دور بالا، فناوری تولید به روش ریخته گری دقیق، فناوری ریخته گری دقیق مواد از جنس آلیاژهای ویژه مقاوم به آب دریا و فناوری کاهش میزان NPSH پمپ از طریق تغییر در پروانه را در پی دارد.

همچنین با نهایی شدن این پروژه فناوری تولید پروانه ها و دیفیوزرهای این پمپها به روش ریخته گری دقیق با توجه به حساسیت های راندمانی و ارتعاشی، فناوری بالانس محوری مربوط به این پمپ ها از طریق ایجاد سیستم بالانس محوری در بخش پرفشار پمپ، فناوری بالانس هیدرولیکی مربوط به توربوشارژها از طریق ایجاد سیستم بالانس محوری بین بخش پمپ و توربین و فناوری استفاده از مواد مقاوم به سایش و مقاوم به خوردگی در بخش های سایشی مربوط به این تجهیزات احصا خواهد شد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "سامانه های آب شیرین کن به قطعات بومی تجهیز می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سامانه های آب شیرین کن به قطعات بومی تجهیز می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید