راه اندازی شبکه ای ملی برای تجاری سازی فناوری مدل سازی حیوانی به یاری سلول های بنیادی

به گزارش وبلاگ خوراکی، محققان کشور در سال های اخیر، گام های بزرگی را در حوزه بومی سازی دانش نوین علوم و فناوری های سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی برداشته اند.

راه اندازی شبکه ای ملی برای تجاری سازی فناوری مدل سازی حیوانی به یاری سلول های بنیادی

به گزارش گروه علم و پیشرفت وبلاگ خوراکی به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در همین زمینه، تحقیقات بسیاری در حوزه علوم پایه از نوع آزمایشگاهی و پیش بالینی انجام یافته است. براساس سیاست های توسعه محورانه، احتیاج است تا علوم و فناوری های کسب شده در حوزه علوم پایه، کاربرد بالینی پیدا نموده و به مرحله تجاری سازی برسند.

بومی سازی دانش روز جهان

پژوهشگران حوزه سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی، بسیاری از دانش روز جهان مانند شبیه سازی، لقاح آزمایشگاهی و انتقال جنین، فناوری های انتقال ژن، ساخت محصولات تراریخته و روش های تکثیر، تمایز و کشت سلول های بنیادی را به خوبی بومی سازی نموده و نتایج دستاوردهای خود را در قالب مقالات معتبر علمی، منتشر نموده اند.

به منظورکاربرد بالینی بسیاری از نتایج حاصل از این مطالعات، احتیاج به مطالعات تکمیلی درون تنی است. در این راستا حیوانات آزمایشگاهی با گستره و تنوعی که دارند و به علت شباهت های فراوان فیزیولوژیکی و پاتولوژیکی که با یکدیگر و انسان دارند، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند.

لزوم تجاری سازی فناوری مدل سازی حیوانی

با نگاهی به کشورهای پیشرفته در این حوزه مهم از علم و فناوری، به روشنی می توان نقش علوم و فناوری های مرتبط با حیوانات آزمایشگاهی را در راستای توسعه علوم همگرا و نوین به خصوص سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی مشاهده کرد. بر این اساس احتیاج است تا کشور به تدریج از حوزه تحقیقات آزمایشگاهی برون تنی به حوزه تحقیقات مرتبط با حیوانات آزمایشگاهی و مدل سازی حیوانی تغییر جهت داده و در راستای تجاری سازی علوم و فناوری های یادشده، گام های مهم و تاثیرگذاری طی سال های آینده بردارد.

راه اندازی شبکه ملی مدل سازی حیوانی

شبکه ملی مدل سازی حیوانی و تحقیقات درون تنی با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، راه اندازی شده است تا در قالب یک شبکه منسجم، علاوه بر اتصال کلیه فعالان مرتبط با علوم و فناوری های حیوانات آزمایشگاهی و امکان جستجوی سریع انواع حیوانات مدل موجود در کشور، بستر لازم را برای ارزیابی امکانات و تجهیزات موجود، آنالیز احتیاجهای کشور، ایجاد زیرساخت های تازه در قالب مزرعه های حیوانی، رتبه بندی شرکت ها و آزمایشگاه های ذینفع و نیز توسعه امکانات موجود به وسیله ارائه مشوق ها و حمایت های مادی و معنوی فراهم کند.

رونق بسترسازی برای توسعه

برای این شبکه، 7 ماموریت مهم در نظر گرفته شده است که بسترسازی توسعه فناوری و تجاری سازی خدمات و محصولات حوزه علوم حیوانات آزمایشگاهی و اعتباربخشی بین المللی آزمون های پیش بالینی انجام گرفته در ایران از جمله آن ها است.

مرجعیت ملی در تحقیقات مرتبط با علوم حیوانات آزمایشگاهی و بسترسازی توسعه تحقیقات پیش بالینی از جمله رسالت­های شبکه ملی مدل سازی حیوانی و تحقیقات درون تنی محسوب می گردد.

این شبکه با استانداردسازی مطالعات پیش بالینی، تشکیل شبکه ملی مدل سازی حیوانی و تحقیقات درون تنی و راه اندازی وبگاه شبکه ملی مدل سازی حیوانی، درصدد توسعه فعالیت های خود و دانش مدل سازی حیوانی در کشور است.

منبع: خبرگزاری فارس

به "راه اندازی شبکه ای ملی برای تجاری سازی فناوری مدل سازی حیوانی به یاری سلول های بنیادی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه اندازی شبکه ای ملی برای تجاری سازی فناوری مدل سازی حیوانی به یاری سلول های بنیادی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید