کتاب های پیشنهادی شش نویسنده مطرح خراسانی برای مطالعه در روزهای قرنطینه

به گزارش وبلاگ خوراکی، خبرنگاران در خراسان رضوی - احسان مصطفی زاده، محیا ذوالفقاری: داستان کرونا و تبعات آن در این روزها، هرچند به مرحله جدیدی رسیده است، اما همچنان شعار #در-خانه-بمانیم توصیه اصلی مسئولان است. این خانه نشینی قطعا فرصت مناسبی را فراهم نموده است تا در این روزهای پراسترس در خانه هایمان اندکی با دوری از فضای مجازی و دریای اخبار ناامیدنماینده و تلخ که بعضا کذب هم هستند، با کتاب آرام بگیریم. برای خوانندگان همیشگی کتاب، این روزها فرصت خوبی برای مطالعه بیشتر، و برای افرادی که همیشه از کتاب دوری نموده اند، فرصت خوبی برای آشتی با کتاب است؛ اما اینکه چه کتابی برایمان مفید و جذاب تر است، چه کتابی مهارت های بیشتری به ما می آموزد و حتی این موضوع که چه کتاب هایی را باید در اولویت خواندن قرار دهیم، از جمله مسائلی است که شاید برای بعضی ها دغدغه باشد. به همین دلیل تلفنی و از بستر شبکه های اجتماعی و فضای مجازی، سراغ 6 نویسنده مطرح و پیشکسوت خراسانی رفتیم و از آنان خواستیم که به مردم چند عنوان کتاب خوب و جذاب و متفاوت را برای مطالعه ویژه ایام #در-خانه-بمانیم، پیشنهاد نمایند.

کتاب های پیشنهادی شش نویسنده مطرح خراسانی برای مطالعه در روزهای قرنطینه

آرتیست؛ پیشنهاد خاص علیرضا مهرداد

علیرضا مهرداد، نویسنده نام آشنای خراسانی بیش از 15 سال است از دفاع مقدس روایت می نماید و کتاب هایی نظیر سفر مامور 2519، شهد فروش، شمسه، فراخوانده، پانزده آیه و بروید و پیدایش کنید را در کارنامه آثار خود دارد. مهرداد که کارشناس خاطره و داستان و عضو شورای تالیف و چاپ آثار دفاع مقدس در بنیاد شهید و امور ایثارگران خراسان رضوی است، برای مطالعه در این روزهای قرنطینه دو کتاب آرتیست آخرین و جدیدترین اثر سعید تشکری و دریا دل به قلم مریم قربان زاده از تازه های نشر را پیشنهاد می نماید.

آرتیست که انتشارات نیستان آن را در 144 صفحه منتشر نموده، توانسته ساحت جدیدی پیش روی ادبیات دینی بگشاید. در این رمان با نقدی اجتماعی رو به رو هستیم. سعیدی تشکری در این کتاب می نویسد: آن قدر می نویسم تا سبک و صدای خاص خودمان را پیدا کنیم و صدای هوچی های احمقی را که به ما می خندند، نمی شنویم. مهم نیست که چقدر دنبالش بگردیم، زانوهای زخمی و تعداد زمین خوردن هایمان مهم نیست. پس هرچه از داشته ها که مربوط به گذشته است، توی کمد می گذاریم داستان جدید ما باید اول برای خودمان شگفتی داشته باشد، بدون عشق به گذشته و خاطرات و خوانده های قبلی ….

اما دریادل که روایتی از بانوی قهرمان فاطمه دهقانی، همسر شهید ابولفضل رفیعی است، روایت پرماجرا 430 صفحه ای است که توسط انتشارات ستاره ها به چاپ رسیده است. در این کتاب، همسر شهید، پس از گذشت سال ها، دوباره با او سخن می گوید.

ابوطالب مظفری و پیشنهاد مطالعه 2 اثر فاخر از استاد شفیعی کدکنی

ابوطالب مظفری، نویسنده، شاعر و نقاد اهل افغانستان که از پیشگامان ادبیات مقاومت در این کشور شمرده می گردد، سال های زیادی است که در مشهد زندگی می نماید. او که یکی از بنیانگذاران مرکز فرهنگی (دُر دری) در ایران است و در کارنامه خود آثاری همچون مجموعه شعرهای دور پرویز و فرهاد های عاشق، آخرین نسل، تصحیح دیوان سعید بلخ و دفتری از گزیده ادبیات معاصر را دارد.

مظفری برای معرفی کتاب به ما از کتاب هایی یاد کرد که خود اخیرا در اولویت مطالعه قرار داده است و در نظرش ارزش این را دارند که در این فرصت مغتنم به سراغ آن ها برویم. وی بر مطالعه کتاب های جدید استاد شفیعی کدکنی تاکید نمود که اخیرا نیز به چاپ رسیده اند و معتقد است این کیمیای هستی و تذکره اولیا از جمله کتاب هایی هستند که می تواند اطلاعات بسیار خوبی را در اختیار خوانندگان آن قرار دهد.

در مورد کتاب این کیمیای هستی دکتر شفیعی کدکنی باید این نکته را متذکر شد که این کتاب در سه جلد در سال 97 توسط نشر سخن درباره حافظ به چاپ رسیده است. جلد اول این اثر درباره جمال شناسی و جهان شعری حافظ، جلد دوم یادداشت ها و نکته ها و در جلد سوم درباره درس گفتار های این استاد دانشگاه تهران درباره حافظ است. در متن این کتاب آمده است: با اطمینان می توان گفت هیچ ملتی شاعری از نوع حافظ ندارد، حافظ در فرهنگ بشری ما بی مانند است. در نظر بسیاری از خوانندگان این کتاب نیز گفته شده که خواندن آن بر هر فرد علاقه مند به شعر واجب است.

کتاب تذکره اولیا کدکنی نیز ازجمله کتاب هایی است که نباید هیچ فرصتی را برای خواندن آن از دست بدهیم؛ چراکه استاد کدکنی پس از 50 سال تصحیح، آن را به چاپ رسانده است و می توان گفت هیچ نکته ای در توضیحات و تعلیقات این کتاب وجود ندارد که ناگفته مانده باشد. استاد کدکنی نیز معترف است که پنجاه سال این کتاب دغدغه او بوده است، کدکنی همچنین عواید فروش این کتاب دوجلدی را که توسط انتشارات سخن به چاپ رسیده است، به موسسه خیریه دارالاکرام (حامی بچه ها محروم مانده از تحصیل) اختصاص داده است.

کتاب های پیشنهادی بانوی نویسنده خراسانی

ثریا صدقی، بانوی نویسنده پیشکسوت خراسانی و دارای آثاری همچون کادوی خوشمزه، تبسم ماندگار، فیلی و چیلی، کوچه سنگی و باران آیه ها است که در حوزه ترجمه و نقد از جمله صاحب نظران استان خراسان رضوی محسوب می گردد. وی برای کسانی تازه کتاب خواندن را آغاز نموده اند، کتاب هایی نظیر بامداد خمار نوشته فتانه حاج سیدجوادی از انتشارات البرز و سهم من به قلم پرینوش صنیعی از انتشارات روزبهان را پیشنهاد می نماید و همچنین بر مطالعه مجموعه پنج جلدی بهترین داستان های جهان از احمد گلشیری که توسط انتشارات علمی و فرهنگی چاپ شده است، تاکید دارد و کتاب های کلیدر، محمود دولت آبادی از نشر فرهنگ معاصر و آتش بدون دود از نادر ابراهیمی و انتشارات روزبهان را هم نمونه های خوبی از کتاب های تاریخی برای مطالعه در این ایام می داند.

صدقی همچنین تاکید نمود در این روزها که زمان کافی داریم کتاب هایی نظیر امیر ارسلان نامدار نوشته محمدحسین نقیب ممالک که توسط انتشارات های مختلفی همچون نیما، مژگان و کانون منتشر شده است، کتاب حسین کرد از ایرج افشار که نشر چشمه آن را چاپ نموده است و اگر هم به دنبال کتاب هایی با طعمی طنزگونه هستیم، سه گانه های آب نبات (هل دار، دارچینی، پسته ­ای) از انتشارات سوره مهر به قلم برادرش مهرداد صدقی را پیشنهاد می نماید.

روایت فرستاده کابل به کاخ سفید؛ پیشنهاد محمدحسین جعفریان

برای تکمیل این گزارش، سراغ محمدحسین جعفریان شاعر، مستندساز، روزنامه نگار و خبرنگار جنگی که در سال 1372 در شمال شرق افغانستان مجروح و از یک پا جانباز می گردد، هم رفتیم. او یکی از معدود وبلاگ خوراکی جهان است که با ملا محمد عمر رهبر طالبان ملاقات داشته است. بیشتر شهرت جعفریان به واسطه شعرهای بلند و نیز گزارش ها و مستندهایش در مورد جنگ های جهان است. او برای علاقه مندان به فرهنگ افغانستان دو کتاب فرستاده و سفر به پایتخت فراموشی را پیشنهاد می نماید.

کتاب فرستاده که از جمله آثار زلمی خلیل زاد است که مصطفی احمدی آن را به فارسی ترجمه نموده و انتشارات کوله پشتی هم در 488 صفحه آن را به چاپ رسانده است. زَلمی خلیل زاد که او را می توان یکی از اثرگذارترین چهره های سیاسی منتسب به افغانستان و آمریکا در تشکیل دولت افغانستان پس از سرنگونی طالبان دانست، در این کتاب توضیح زندگی خود را با تمرکز بر حوادث سیاسی افغانستان، عراق و ایالات متحده در سه بخش و 26 فصل به رشته تحریر درآورده است.

فرستاده کابل به کاخ سفید، سفر پرماجرای زندگی خود را از افغانستان تا ایالات متحده آمریکا با تمرکز بر حوادث و جریانات سیاسی به تصویر می کشد. در این کتاب، او دیدگاه های خود و ایالات متحده را در مورد منطقه خاورمیانه، به ویژه افغانستان، عراق و حتی ایران بیان می نماید.

کتاب سفر به پایتخت خاموشی از محمدحسین جعفریان هم که انتشارات سوره مهر در 246 صفحه منتشر نموده است، اثری خواندنی و مناسب مطالعه در این ایام است. این کتاب درواقع مجموعه یادداشتی از سفر محمدحسین جعفریان و بهروز افخمی به کابل برای شرکت در اولین سالگرد شهادت احمد شاه مسعود است؛ توضیح و توصیف دقیقی از کابل آن روزها که به خواننده علاوه بر ثبت یک روایت در ذهن، اطلاعات زیادی از شرایط یکی از کشورهای همسایه و متحدمان ارائه می نماید.

سعید تشکری چه کتاب هایی را پیشنهاد می نماید؟

در این گزارش سراغ سعید تشکری هم رفتیم. تشکری با وجود بیماری و کسالت مانند همواره جوابگوی ما بود. تشکری نویسنده مشهور خراسانی و خالق آثار متعددی از جمله ولادت، پاریس ، پاریس، بارِ باران، غریب قریب، هندوی شیدا، مفتون و فیروزه، هرایی، هندوی شیدا، پاکان و الماس، آبی ها، موقف، اوسنه گوهرشاد، دورتاب، سیمیا و آرتیست است و تا به امروز جوایز زیادی را هم در کارنامه خود ثبت نموده است.

تشکری، کتاب های خیاط مایه دار و کف بین اثر فاضل اسکندر، فیل در تاریکی از قاسم هاشمی نژاد را از جمله آثاری می داند که ارزش خواندن در ایام را دارند. خیاط مایه دار و کف بین از جمله آثار فاضل اسکندر است که بابک شهاب آن را ترجمه و نشر حکمت کلمه آن را در 317 صفحه به چاپ رسانده است. اسکندر نویسنده ایرانی تبار اهل آبخاز بود که بیشتر عمر خود را در مسکو سپری کرد و این مجموعه داستان را از دید یک کودک به جهان بزرگسالان نوشته است. این کتاب که زبانی دلنشین و تا حدودی طنزآمیز در هفت داستان خود دارد، به دنبال آموزش و قضاوت نیست.

اما کتاب فیل در تاریکی قاسم هاشمی نژاد نیز رمانی در سبک جنایی و نوآور از نویسنده ای ایرانی است و به عنوان یکی از مهمترین آثار ادبیات پلیسی ایران تلقی می گردد. فیل در تاریکی در سال 98 توسط نشر هرمس در 153 صفحه برای دومین بار چاپ شده است. این رمان در اصل در سال 1355 نوشته و در همان سال در پاورقی روزنامه رستاخیز جوان منتشر شده است. گفته می گردد که دو سانسور کلی باعث شده است این کتاب آنگونه از انتظار می رفت، دیده نگردد و آن ها: سانسور پیش حکومتی پیش از انقلاب و دیگری سانسور طیف سیاسی از روشنفکران چپ گرا بود که هر چیزی را که مخالف نظرات خودشان بود، برنمی تافتند. اما امروز بسیاری از خوانندگان این کتاب معتقد هستند این اثر از جمله کتاب هایی است که پس از آغاز کردن نمی توانید کتاب را زمین بگذارید، علاوه بر این، آفرینش لهجه های مختلف زبان فارسی نیز از دیگر نقاط قوت و تمیز این کتاب از سایر آثار محسوب می گردد.

کتابخانه و کتابفروشی به جای معرفی کتاب

اما محمدهادی زاهدی که ازجمله نویسندگان، شعرا و اهل قلم استان خراسان رضوی است و آثاری مانند ترجمه ساده و روان صحیفه سجادیه، رساله حقوق و یک قمقمه دریا را در کارنامه خود دارد و سال ها نیز دبیرجشنواره انتخاب کتاب رضوی بوده، معتقد است که بازتولید و نگارش به روز آثار عربی به زبان ساده در نشر فرهنگ و سیره اهل بیت (ع) اثرگذار است و از همین رو، زاهدی به جای معرفی چند عنوان کتاب، یک کتابخانه و یک کتابفروشی خوب را معرفی کرد.

زاهدی می گوید در این ایام خودقرنطینگی مردم می توانند از کتابخانه دیجیتال آستان قدس رضوی و فروشگاه مجازی انتشارات آستان قدس رضوی به خوبی بهره ببرند و از این دو بستر کتاب های بسیار مناسبی را یا مطالعه و یا تهیه نمایند.

***

به هر روی و با هر سختی و شرایطی که باشد، این روزهای سخت بر کشورمان و جهان هم می گذرد؛ لذا باید جدای از شعار دادن، کوشش کرد که این تهدید را در معنای واقعی کلمه، به فرصت تبدیل و کوشش کرد روزهایمان با اجرا کارهای مفید پُر نموده و نتیجه ای مطلوب از این قرنطینه به دست آوریم، شاید از این طریق تحمل خانه نشینی های این روزها هم به تجربه ای شیرین و دل پسند تبدیل گردد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران

به "کتاب های پیشنهادی شش نویسنده مطرح خراسانی برای مطالعه در روزهای قرنطینه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتاب های پیشنهادی شش نویسنده مطرح خراسانی برای مطالعه در روزهای قرنطینه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید