تحریم های آمریکا جایگزین جنگ هستند!

به گزارش وبلاگ خوراکی، وزیر خزانه داری آمریکا مدعی شد که این کشور از دلار به عنوان سلاح استفاده نمی کند!

تحریم های آمریکا جایگزین جنگ هستند!

به گزارش وبلاگ خوراکی به نقل از سی ان بی سی، وزیر خزانه داری آمریکا که در دوحه حضور یافته است در اظهاراتی عجیب مدعی شد که دولت ترامپ از دلار به عنوان سلاح بر ضد کشورهای دیگر استفاده نمی کند و اضافه کرد: بگذارید واضح بگویم، ما از دلار به عنوان سلاح استفاده نمی کنیم. من شخصا مسئول هستم که مردم سراسر دنیا از دلار به عناون ارز ذخیره ای استفاده نمایند. دلار ارز نیرومندی است؛ بعضی مواقع رئیس جمهور (ترامپ) می گوید دلار خیلی نیرومند است!

وزیر خزانه داری آمریکا در ادامه مدعی شد که تقاضا برای دلار به خاطر امنیت آن بالاست و به همین دلیل آمریکا مسئولیت سنگینی برای اعمال تحریم استفاده از دلار دارد. وی اضافه کرد: به عنوان یک واقعیت، تک تک تحریم ها را خودم شخصا امضا می کنم.

دولت ترامپ تاکنون به وضع تحریم های گسترده ای برای استفاده از دلار در مبادلات با کشورهایی نظیر ایران، کره شمالی و دیگر کشورها برای وادار ساختن آن ها به دست برداشتن از رفتارهایی دست زده که به عقیده مقامات کاخ سفید، باعث بی ثباتی و تهدید منافع آمریکا می گردد. طبق اعلام وزارت خزانه داری آمریکا این کشور تاکنون بیش از 6300 شخصیت حقیقی و حقوقی را در بیش از 20 کشور دنیا تحریم نموده است.

با توجه به محدودیت های استفاده از دلار اکنون بعضی از کشورها به فکر استفاده از ارزهای دیگری نظیر یورو و یوان هستند. اوایل سال جاری فرانسه، انگلیس وآلمان از مکانیزم مالی همکاری با ایران موسوم به اینستکس رونمایی کردند که فعلا از نظر مالی کارایی چندانی نداشته است. با این حال اینستکس نشانه ای از این است که حتی نزدیک ترین متحدان آمریکا نیز به دنبال راه های جایگزین برای شورش علیه سیاست های آمریکا هستند.

روسیه نیز از سال 2013 از سیستم های پرداخت داخلی مبتنی بر روبل رونمایی نموده و در حال رایزنی با دیگر کشورها برای اتصال سیستم های پرداخت داخلی به یکدیگر است.

با این حال هنوز سلطه دلار بر نظام مالی دنیا انکار ناپذیر است به گونه ای که طبق گفته ژان کلود یونکر، مسئول سابق کمیسیون اروپا حدود 80 درصد واردات انرژی کشورهای اروپایی در سال 2018 بر حسب دلار بوده است.

وزیر خزانه داری آمریکا در ادامه سخنانش مدعی شد: تحریم ها نظیر آن چه بر ضد ایران اعمال کردیم برای پرهیز از جنگ احتمالی به کار می فرایند. دلیل استفاده ما از تحریم ها این است که آن ها جایگزین مهمی برای نبردهای دنیای هستند و من به کارایی آن ها ایمان دارم.

منوچین ایجاد محدودیت در استفاده از دلار در سطح دنیا را حق آمریکا دانست و اضافه کرد: اگر مراقب نباشیم، مردم از ارزهای دیگر استفاده می نمایند.

جیمز مک کوک، تحلیل گر موسسه رتبه بندی اس اند پی با هشدار نسبت به کاهش تمایل استفاده از دلار در سطح دنیا نوشت: سهم دلار از ذخایر ارزی دنیای از 73 درصد در سال 2001 به 62 درصد در سال 2018 کاهش پیدا نموده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تحریم های آمریکا جایگزین جنگ هستند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحریم های آمریکا جایگزین جنگ هستند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید