از پرورشگاه تا دانشگاه؛ سریال بچه مهندس تا کجا بدون تکرار پیش می رود؟

به گزارش وبلاگ خوراکی، در سال های اخیر چندین سریال صداوسیما بوده اند که به دلایل مختلف به ساخت فصل های دیگر رسیده اند و معمولا فصل های ابتدایی آن مخاطبان بیشتری داشته و در ادامه فرایند سریال جذابیت های خود را از دست داده است. سریال پایتخت یا نرگس از جمله این سریال ها بوده اند و حالا مهندس 3 از شبکه دوم در ماه رمضان پخش می گردد و نظرات مخاطبان در خصوص آن بسیار مختلف است.

از پرورشگاه تا دانشگاه؛ سریال بچه مهندس تا کجا بدون تکرار پیش می رود؟

پرورشگاه تا دانشگاه

بچه مهندس یا همان جواد جوادی پسربچه ای است که در نوزادی از طرف مادرش به پرورشگاه سپرده می گردد تا مادرش مانع گردد که پدرش او را بفروشد. جواد در پرورشگاه عظیم می گردد و سخت گیری های مدیر پرورشگاه که نقش آن را بهناز جعفری بخش جدای ناپذیر از زندگی او می گردد. بچه مهندس علاقه زیادی دارد تا با وسایل به درد نخور وسیله های عجیب و غریب درست کند؛ به همین دلیل به بچه مهندس مشهور شده است.

این سریال برای اولین بار در ماه رمضان سال 1397 در 30 قسمت پخش شد. در فصل اول این سریال نکاتی در خصوص به سرپرستی دریافت بچه ها پرورشگاه بیان می گردد که بعضی از آنها به درستی و بعضی دیگر نقدهایی به همراه داشت.

در این سریال اطلاعات غلطی در خصوص فرایند فرزندخواندگی به بینندگان داده می گردد؛ برای مثال در مراکز سازمان بهزیستی که مخصوص نگهداری از بچه ها زیر 6 سال و شیرخواره ها هستند تنها دختران و پسران در کنار هم قرار دارند و این بچه ها در سنین بالای 6 سال تفکیک جنسیتی می شوند.

اما پررنگ ترین نقدی که به این سریال وارد شد در زمستان سال 1397 بود. درست در زمانی که در دولت و مجلس صحبت های بسیاری در خصوص کودک همسری وجود داشت و فعالان اجتماعی در حوزه کودک و همچنین بعضی نمایندگان کوشش داشتند که سن ازدواج را افزایش دهند، در این سریال داستانی در خصوص روابط عاطفی دو بازیگر نوجوان سریال که در سن 16 سالگی هستند مورد نقدها بسیاری بابت ترویج و تبلیغ کودک همسری نهاده شد.

نقدها به شدت جدی به سریال

کاربران در فضای مجازی و منتقدان بسیاری سریال را ترویج دهنده کودک همسری دانستند. علی غفاری کارگردان سریال با رد تمامی این اتهامات و نقدها گفته بود که چنین قصدی نداشته است و خاتمه داستان به شکلی دیگر خواهد بود اما پاسخ های غفاری برای بسیاری از منتقدان قانع کننده نبود. منتقدان بر سر حرفاشان همچنان هستند و تصویر کردن رابطه عاشقانه نوجوانان در سریال بچه مهندس را و بیان شروط ازدواج را مساوی با تبلیغ کودک همسری می دانند و باور دارند که مسئله خاتمه بندی داستان که کارگردان آن رامطرح نموده است هیچ تاثیری در این موضوع نخواهد داشت.

در این باره بخوانید:

سریال دل؛ هیاهو برای هیچ

بهترین سریال های ایرانی که برای چند فصل ساخته شده اند

و اما فصل سوم این سریال در فضای دانشگاهی و خوابگاهی اتفاق می افتد؛ بچه مهندس حالا واقعا دانشجوی مهندسی شده است و روابط خود را شکل داده است. این فصل از زبان جواد روایت می گردد و قسمت های اولیه که مربوط به دوران دانشگاه و دوستی این سه نفر است، بخشی از خاطرات جواد هستند و نویسنده این داستان باور دارد که فصل سوم از 2 فصل گذشته جذاب تر شده است. دانشجویان نخبه ای که از دانشگاه های خارجی دعوتنامه دارند و کوشش آن ها برای ساخت هواپیمایی که نمونه ایرانی ندارد مهم ترین موضوع در فصل سوم این سریال است.

استفاده از بازیگران حرفه ای نقطه مثبت سریال

این سریال بازیگرانی دارد که فارغ از داستان فیلم بازی خوب آنها می تواند بیننده را ترغیب کند تا این سریال را دنبال کند. فرهاد قائمیان بازیگر سینما و تلویزیون است که تا کنون چندین بار نامزد دریافت سیمرغ بلورین جشنواره فجر شده است، ثریا قاسمی بازیگر باسابقه که در سال 95 پیروز به دریافت جایزه سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن برای بازی در فیلم ویلایی ها شد، کامران تفتی اتابک نادری و روزبه حصاری هستند.

کارگردانی این سریال بر عهده علی غفاری و تهیه کننده آن سعید سعدی است. این سریال را نه یک نویسنده بلکه گروه نویسندگان نوشته اند و نویسندگان آن حسن وارسته، امیر شاداب و رضا خمسه هستند.

حالا که فصل سوم این سریال در حال پخش است نظرات مخاطبان در خصوص آن بسیار متفاوت است. بعضی معتقدند که این فصل فیلمنامه تکراری و قابل پیشبینی دارد و نسبت به فصل های گذشته افت داشته است و بعضی دیگر آن را جذاب ترین سریال ایرانی می دانند که داستان داستان پرکشش و جذابی دارد تا آن جا که در خاتمه هر قسمت بیننده ترغیب می گردد قسمت بعدی را ببینید.

این سریال در حال پخش است و بعضی باور دارند که فصل سوم آغاز بدی داشته است. شخصیت ها بازی های تکراری و مصنوعی دارند و باید دید که در ادامه نظر غفاری در خصوص نقدهای که به آن وارد شد می تواند برای نقادان قابل پذیرش باشد؟

منبع: ایرنا زندگی

به "از پرورشگاه تا دانشگاه؛ سریال بچه مهندس تا کجا بدون تکرار پیش می رود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از پرورشگاه تا دانشگاه؛ سریال بچه مهندس تا کجا بدون تکرار پیش می رود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید