10 نقش آفرینی برتر جواد عزتی در سینما و تلویزیون

به گزارش وبلاگ خوراکی، جواد عزتی را با فیلم های طنز می شناسیم. با بابا اِتی قهوه تلخ، لطیف دردسرهای بزرگ یا منصور فیلم هزارپا که یکی از پرفروش ترین فیلم هایی است که در آن بازی نموده. اما این بازیگر توانمند نقش های جدی و مؤثری هم در کارنامه دارد که با مقایسه نقش های طنزی که ایفا نموده مهر تأییدی بر توانایی و استعداد بالایش در حرفه بازیگری می زند. در این مطلب 10 تا از بهترین نقش آفرینی های جواد عزتی را نام می بریم.

10 نقش آفرینی برتر جواد عزتی در سینما و تلویزیون

جواد عزتی بازیگری را از 15 سالگی و از تیاتر آغاز کرد و حدود شش سال بعد با بازی در مجموعه قصه های شبانه به کارگردانی سعید آقاخانی به تلویزیون قدم گذاشت. او سال های زیادی به بازی در نقش های کوچک و طنز گذراند و رفته رفته نقش هایش پر رنگ تر و کارنامه اش سنگین تر شد.

جواد عزتی در سال 1387 با فیلم طلا و مس به کارگردانی همایون اسعدیان پا به سینما گذاشت. نقش متفاوت عزتی در این فیلم که با ته مایه های طنز مخصوص خودش آن را ایفا کرد، روی دیگر توانایی های بازیگری او را هم برای بیننده و هم برای کارگردان ها و فیلم سازها نمایان کرد.

این روزها جواد عزتی را در سریال زخم کاری می بینیم که در همین ابتدای کار با تحسین تماشاگران و سینماگران روبرو شده است. در ادامه 10 نقش آفرینی برجسته جواد عزتی را به ترتیب سال فراوری فیلم هایش نام بردیم.

1. قهوه تلخ

 • کارگردان: مهران مدیری
 • سال انتشار: 1389

سریال قهوه تلخ که جزء اولین سریال های نمایش خانگی است، در ژانر طنز تاریخی و با حضور بازیگران مطرح زیادی ساخته شد که نقش جواد عزتی در بین آن ها یکی از به یادماندنی ترین ها، بامزه ترین ها و متفاوت ترین هاست. عزتی نقش های طنزش را خیلی خوب بازی می نماید. اما به قول خود مهران مدیری، نقش پیرمرد را بهتر درمی آورد. بابا اِتی فراموش کار یا بتی جان قیصرالسلطنه سریال قهوه تلخ از همان ابتدا جزء محبوب ترین کاراکترهای این سریال بود و دیالوگ هایش برای مدت ها بر سر زبان پیر و جوان تکرار می شد.

عزتی در این سریال گریم سنگینی داشت، لباس ها و گوژ پشتش هم بر سنگینی این گریم اضافه می کرد. اما تمام این ها در کنار بازی جذاب و خنده دارش نقشی به یادماندنی از او به یادگار گذاشت. با اینکه قبل تر نقش پیرمرد را در سریال های دیگر مهران مدیری مانند باغ مظفر و مرد هزار چهره بر عهده داشت، اما هیچ کدام به این اندازه برای مخاطب دوست داشتنی نبودند.

اینکه بازیگر جوان و کم تجربه ای در سن و سال آن زمان عزتی از پس ایفای نقش پیرمردی که حتی سنش یا شاید بهتر باشد بگوییم قدمتش معلوم نیست بربیاید، نشان از طنازی و قدرت بازیگری او دارد. این موضوع در مقایسه با دیگر بازیگران با تجربه این گروه مانند هادی کاظمی و سیامک انصاریان بیشتر به چشم می آید. این در حالی است که خیلی از بازیگران در سریال ها و مجموعه های دیگر مانند مهران غفوریان در سریال هژیرها، هادی حجازی فر در سریال زیرخاکی یا جواد رضویان و حتی مهران مدیری در سریال پاورچین تا این حد نتوانستند پیروز ظاهر شوند و مانند او از پس نقش پیرمرد به خوبی بربیایند.

2. درسرهای عظیم 1 و 2

 • کارگردان: برزو نیک نژاد
 • سال فراوری: 1393-94

سریال های طنز برای مدت ها پرطرفدارترین برنامه های تلویزیون بودند. بیشتر قریب به اتفاق آن ها هم نقدهای غیر مستیقم و گاها مستقیم به مسائل اجتماعی و مالی جامعه داشتند. دردسرهای عظیم هم که سال 93 قسمت اول آن پخش شد و سال بعد بنا به رضایت مخاطبین قسمت دوم آن ساخته و پخش شد یکی از همین سریال های پرطرفدار بود. این سریال تیم بازیگری خوبی داشت و نام های مطرحی مانند مریم سعادت و مهدی هاشمی در آن به چشم می خورد. جواد عزتی هم یکی از بازیگران اصلی این سریال بود که این بار با توازن طنز و جدی کاراکترش توانست نظر مخاطبان و منتقدین را به خود جلب کند. عزتی بازیگر نقش لطیف بود، داشجوی مجردی که در خانه ای ویلایی با چند همسایه عجیب که هر کدام داستان خود را داشتند زندگی می کرد. عزتی در این سریال ناخواسته درگیر ماجرایی که محصول نقشه های بهار، دختر یکی از همسایه ها (با بازی الناز حبیبی) است می گردد و داستان های جالبی که بعدا اتفاق می افتد این دو را به هم علاقه مند نموده و در نهایت با هم ازدواج می نمایند.

جواد عزتی این بار هم همان نمک مخصوص خود را به نقشش اضافه می نماید و از پس آن به خوبی بر می آید. با طنازی قسمت های کمدی سریال را شکل می دهد و گاهی با بازی جدی اش بخش درام ماجرا را می سازد. لطیف سریال دردسرهای عظیم واقعا پسر خوبی است، درس می خواند، کار می نماید، سر به زیر و محجوب است و عزتی این خصیصه ها را بسیار خوب به تصویر می کشد تا جایی که بیننده گاهی برایش دل می سوزاند و گاهی از دردسرهای بی حدی که هیچ کدام خودش مسؤولشان نبوده خونش به جوش می آید.

به طور کل جواد عزتی نقش لطیف را با توازن و تسلت ایفا می نماید. سکانس های جذابی را خلق می نماید که غم و شادی را توامان دارد. مثل به زور به عقد بهار درآمدنش یا گم کردن جنازه مهدی هاشمی یا حتی دردسرهایی که در شهرداری می کشد.

3. ماجرای نیمروز

 • کارگردان: محمدحسین مهدویان
 • سال فراوری: 1395

ماجرای نیمروز شاید متفاوت ترین فیلمی باشد که بعد از نقش آفرینی های دیگر جواد عزتی شاهد آن بودیم. جواد عزتی در این ماجرای نیمروز که در واقع یک فیلم کاملا سیاسی و جدی است نقش صادق، مردی کم حرف، عملگرا و بسیار دقیق و محطاط را بازی می نماید. چیزی که تا قبل از این فیلم از او ندیده بودیم. انتخاب جواد عزتی برای ایفای نقش یکی از مهمترین مهره های امنیتی آن هم در آن دوره تاریخی ریسک عظیمی بود که خوشبختانه با توانمندی قابل تحسینی خیلی هم خوب از آب در آمد.

جواد عزتی با ایفای نقش صادق در ماجرای نیمروز ثابت کرد که بازیگر به واقع توانمندی است و تجربه های جدید و خطر کردن را دوست دارد. این را در انتخاب های درست اخیرش می بینیم. در قسمت های قبل از بازی خیره نماینده عزتی در نقش پیرمرد سالخورده گفتیم که درست از آب در آوردنش کار هر کسی نیست، شاید بد نباشد این نقش او را هم اضافه کنیم که منجر به میخکوب شدن بیننده شد، چرا که شاید توقع چنین بازی درخشان و جدی را از بازیگر طنز نداشتیم.

عزتی در قسمت دوم این فیلم با نام ماجرای نیمروز؛ رد خون که داستانی متفاوت دارد هم به زیبایی نقش صادق را ایفا کرد. همان کاراکتر جدی و مسؤول اما این بار کمی نرم تر و منعطف تر، برخلاف قسمت قبل. هرچه بیشتر به جزئیات کاراکتر او می پردازیم بیشتر به قابل تقدیر بودن کوشش او در ایفای نقش می رسیم. جواد عزتی برای بازی در این نقش نامزد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مکمل مرد شد و در هفدهمین جشن دنیای تصویر جایزه بهترین بازیگر مرد را از آن خود کرد. او در نقش یک مأمور اطلاعاتی به همه مشکوک است و بیشتر اوقات هم شک هایش درست از کار درمی آیند. نقش آفرینی او به قدری دقیق بود که برای خیلی ها یادآور یکی از اسامی مهم امنیتی و اطلاعاتی شد.

4. خرگیوش

 • کارگردان: مانی باغبانی
 • سال انتشار: 1395

فیلم خرگیوش قرار بود بازیگران طنازی مثل جواد عزتی و سیامک انصاری را دور هم جمع کند و به آن ها قرص روان گردان بخوراند و بیننده را از خنده روده بر کند، اما انگار پیروز نبود. قصد نداریم به نقد فیلم خرگیوش بپردازیم پس می رویم سراغ جواد عزتی. تصور کاراکتری مانند او آن هم زمانی که مواد مصرف نموده به خودی خود خنده دار است، اما چه می گردد که تصورات ما فرو می ریزد؟ عزتی نقش کسی به نام بهنود را بازی می نماید که از همان ابتدا تا سرانجام مدام از خود می پرسیم که نقش او دقیقا چیست؟ از کجا آمده؟ جواد عزتی همان کاراکتر شوخ همیشگی اش را دارد اما ما همچنان منتظر نقطه اوج او در این فیلم بودیم. شاید باید تقصیر را به گردن کارگردان و نویسنده بیاندازیم چون تنها در این صورت به جواب می رسیم.

بهنود شاید می خواست همان دوستی باشد که هر کدام از ما در شرایط سخت به آن نیاز داریم، فقط در کنارمان و پایه دیوانه بازی هایمان باشد، خراب کاری هایمان را بپوشاند، با ما غصه بخورد و تا آنجا که می تواند گوش شنوا باشد. اگر این ها را در نظر بگیریم جواد عزتی طبق معمول به خوبی از پسش برآمد. فیلم با آنکه قسمت های خنده دار زیادی نداشت، اما همان چند لحظه ای که لبخند بر لبمان نشست، حاصل بازی عزتی بود.

5. اکسیدان

 • کارگردان: حامد محمدی
 • سال انتشار: 1395

جواد عزتی اکسیدان برای ما به نوعی یادآور لطیف دردسرهای عظیم است. مردی ساده و دوست داشتنی که درگیر مسائل ناخواسته می گردد و برای فرار از این مسائل راه کارهایی گاه خنده دار در پیش می گیرد. عزتی یا همان اصلان فیلم اکسیدان با لحن طنز و اکت های درست و به جا لحظات کمدی زیادی را در این فیلم خلق می نماید.

اصلان برای دریافت ویزا دست به کارهای عجیب زیادی می زند و مجبور می گردد بارها روی اعتقاداتش پا بگذارد. میخواهد کشیش گردد، خود را همجنسگرا جا می زند و این نقش ها را بسیار جذاب و باورپذیر بازی می نماید. او لحظات طنز را گاهی بسیار تلخ و گاهی به شدت خنده دار بازی می نماید، تا جایی که ما به عنوان بیننده بارها با او همذات پنداری می کنیم.

عزتی در اکسیدان مثل بیشتر کارهای طنزی که تا کنون از او شاهد بودیم، طناز بود نه جلف. مثل وقتی که قرار بود کشیش گردد و در این بین اعتقاداتش به عنوان یک مسلمان برایش دست و پا گیر می شد. ما قبلا بارها او را در لباس روحانی یا در نقش طلبه دیدیم و شاهد باز های خوب او در این نقش ها بودیم، حال قرار است یک پدر روحانی یا خادم کلیسا باشد آن هم به عنوان کسی که همواره پایبند عقاید خود بوده. عزتی این پارادوکس جالب را به خوبی نشان می دهد. از این بخش بازی او بگذریم، در قسمتی که قرار بود نقش یک همجنسگرا را بازی کند که دیگر سنگ تمام گذاشت. طرز راه رفتن، حرف زدن و لباس پوشیدن در کنار پیش زمینه ذهنی که بیننده از او به خاطر چرایی این کارها می داند وزنه طنز کاراکترش را سنگین تر می کرد.

شاید گفتن این که عزتی بازیگر توانمندی است تکراری باشد اما او با طنازی و توانمندی هرچه تمام تر لخظات کمدی و درام زیادی را در این فیلم خلق کرد که باعث شد اکسیدان جزء بهترین فیلم های طنز سال های اخیر باشد.

6. هزارپا

 • کارگردان: ابوالحسن داوودی
 • سال انتشار: 1397

حضور دو بازیگر خلاق و توانمند مثل رضا عطاران و جواد عزتی در نهایت به دومین فیلم پرفروش تاریخ سینمای ایران ختم شد. هزارپا داستان دو دوست جیب بر و کیف قاپ را روایت می نماید که با یک نقشه، یکی از آن ها قصد نزدیک شدن به دختر پولدار برای ازدواج دارد. جواد عزتی بازیگر نقش منصور یکی از نقاط قوت فیلم است. بازی جدیدی از او نمی بینیم اما همان کارها و لحن و اکت های تکراری را آنقدر خوب اجرا می نماید که واقعا قابل تحسین است.

منصور فیلم هزارپا برخی از ویژگی های اصلان فیلم اکسیدان را به همراه دارد. شوخی ها و تکه کلام ها و حتی لحنش تماما ما را به یاد اصلان می اندازد. این را به عنوان یک نقطه ضعف نمی توان دید، کما اینکه ما بارها به حرکات تکراری چارلی چاپلین، بازی های تکراری لورل و هاردی و حتی در سینمای خودمان به بازی ها و دیالوگ ها و حرکات بازیگرانی مانند مهران غفوریان و حتی رضا عطاران خندیدیم و آن ها را امضای حرفه ایشان می دانیم.

7. جان دار

 • کارگردان: حسین امیری دوماری و پدرام پور امیری
 • سال انتشار: 1398

جان دار یکی دیگر از فیلم هایی است که بازی جواد عزتی بیننده را غافلگیر می نماید. فیلمی جدی و درام با بازیگرانی خوش نام و با تجربه مانند فاطمه معتمدآریا و حامد بهداد و مسعود کرامتی و بسیاری دیگر. عزتی در این فیلم نقش یاسر، یک عاشق بی منطق و کور و انتقام جو را بازی می نماید، چیزی که تا قبل از این فیلم هرگز از او ندیدیم. البته این فیلم پر از غافلگیری از نظر نقش های بازیگران بود، مثل نقش حامد بهداد که اگر قرار بود طبق قانون نانوشته ای پیش برویم، باید نقش یاسر که جواد عزتی آن را بازی می کرد بر عهده می گرفت.

عزتی همان قدر که در ایفای نقش طنز توانمند است، در این فیلم و بازی در نقش کاملا جدی و تا حدودی مجنون عالی عمل می نماید. خشم و انتقامی که عزتی در این فیلم به تصویر می کشد به خوبی توانایی او را در بازی در نقش های متنوع و متفاوت و غیر کمدی نشان می دهد. او سکانس های پر التهاب و دردناکی را بازی می نماید که تا پوست و استخوان بیننده نفوذ می نماید. مثل زمانی که با گل و شیرینی بعد از مرگ برادرش و برای گذاشتن شرط عفو به خانه اسرا می رود، یا سکانسی که در دادگاه لیوان را به سرش می کوبد تا عمدی بودن قتل برادرش را به قاضی اثبات کند یا ملاقاتش با اسرا که خود را مقصر این اتفاق می داند و شرطی که یاسر برایش می گذارد همه و همه بسیار تأثیرگذار و تحسین برانگیزند.

8. دنیا با من برقص

 • کارگردان: سروش صحت
 • سال انتشار: 1397

در فیلم دنیا با من برقص که اولین فیلم سروش صحت با طنزی تلخ و بازیگران کاردرست است، یکی دیگر نقش آفرینی های جواد عزتی را شاهد هستیم. جواد عزتی در این فیلم نقش احسان را بازی می نماید، رفیقی که نامردی دیده و همچنان پای رفاقتش، اما با دلخوری ایستاده. در تمام طول فیلم سعی نمی نماید ناراحتی اش را پنهان کند، گله مند و حق به جانب است. فکر می نماید خیانت دیده و به قول خودش حتی یک لبخند هم به لب ندارد.

عزتی در این فیلم کوشش زیادی برای بامزه بودن نمی نماید، کاراکتری تقریبا عصبی دارد و از چیزی دلخور و ناراحت است. تکیه کلام ها و اکت های معروفش را نمی بینیم و مثل همواره خیلی باورپذیر بازی می نماید. بازی او در تقابل با دیگر بازیگران لحظات طنز را شکل می دهد، لحظات طنزی که تلخی محسوسی پشتش نهفته است.

نگاه های پرمعنا، سکوت و لبخندهای کوتاه، عصبانیت و خودخوری و لحظات سرمستی که عزتی در این فیلم به نمایش می گذارد به زیبایی معرف کاراکتری است که از او خواسته شده.

9. شنای پروانه

 • کارگردان: محمد کارت
 • سال انتشار: 1398

هرچه جلوتر می رویم از عزتی نقش های جدی تری می بینیم. شاید مقایسه بازی های او در کاراکترهای مختلف کار ساده ای نباشد، اما تا امروز او ثابت نموده که از پس هر نقشی به خوبی برمی آید. شنای پروانه به کارگردانی محمد کارت یکی دیگر از فیلم هایی است که عزتی نقش مؤثری در آن دارد. چه در پیشبرد داستان، چه در تعامل با دیگر بازیگران و چه در ایفای نقش خودش. عزتی در این فیلم با همسرش (محلقا جابری) همبازی شده که برای ما به عنوان بیننده جذابیت خاصی دارد.

عزتی با بازی در نقش حجت باز هم ناخواسته درگیر دردسری عظیم می گردد، دردسری که پرده از رازی عظیم در زندگی خانوادگی اش برمی دارد. کاراکتر حجت مردی است که گذشته پر اشتباهش را کنار گذاشته و زن و زندگی تشکیل داده و برای خانواده اش فرزند مسؤولی است. گاه از سر استیصال اشک می ریزد، گاه از روی خشم فریاد می کشد و در تمام مدت فیلم سعی در انجام کار درست دارد.

عزتی سیر صعودی خشمی که ذره ذره با فهمیدن ماجراهای عجیب بر او غلبه می نماید را به زیبایی نشان می دهد. محال است با دیدن فیلم با او همذات پنداری نکنید. سکانس آخر فیلم که نشان می دهد با فهمیدن کل ماجرا عذاب وجدان از مرگ زن برادرش و مرگ فرزندی که هرگز زاده نشد را بر زمین می گذارد، و با اطمینانی که تنها در چهره اش مشهود است پدر را دلگرم به رفع شدن تمامی مسائل می نماید، اوج هنرنمایی این بازیگر است.

10. زخم کاری

 • کارگردان: محمدحسین مهدویان
 • سال انتشار: 1400

حالا زخم کاری و جواد عزتی در نقشی بسیار متفاوت. بیایید قبول کنیم که این همه تنوع در ایفای نقش آن هم با رتبه ای بسیار قابل قبول، قطعا نشان از توانمندی عزتی دارد. جسارت و شجاعت او در پذیرش نقش ها تحسین برانگیز است. او بازیگری است که هر کارگردانی می تواند روی او حساب ویژه ای باز کند.

جواد عزتی در سریال زخم کاری که تنها چند قسمت از آن در شبکه های نمایش خانگی پخش شده، نقش مالکی، یک مدیر همه فن حریف شرکت نفت را بازی می نماید که برای به دست آوردن پول و قدرت دست به کارهای خطرناکی از جمله قتل می زند. نظر دادن به صورت موشکافانه درباره بازی او هنوز زود است اما او توانسته در همین قسمت های اول چشم ها را به خود خیره کند.

زخم کاری سریالی در ژانر جنایی و با اقتباس از کتابی به همین نام نوشته محمود حسینی زاد که خود از نمایشنامه مکبث الهام گرفته ساخته شده و مضامینی مانند فساد مالی و پولشویی و قراردادهای کلان را مطرح می نماید.

منبع: دیجیکالا مگ

به "10 نقش آفرینی برتر جواد عزتی در سینما و تلویزیون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 نقش آفرینی برتر جواد عزتی در سینما و تلویزیون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید