آمادگی ایران و آذربایجان برای انعقاد قراردادهای بانکی

به گزارش وبلاگ خوراکی به نقل از وزارت وزارت اقتصادی و دارایی، فرهاد دژپسند طی سخنانی در دیدار با شاهین مصطفی یف وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان که در محل وزارت امور اقتصادی و دارایی برگزار شد، توسعه روابط با همسایگان به ویژه کشور آذربایجان را جزو سیاست های راهبردی دولت جمهوری اسلامی ایران خواند و گفت: کشور آذربایجان جایگاه ویژه ای در سیاست خارجی ایران دارد و گواه آن هم دیدارهای متعدد رؤسای جمهور دو کشور با یکدیگر طی پنج سال اخیر بوده است.

آمادگی ایران و آذربایجان برای انعقاد قراردادهای بانکی

وی با اشاره به سرعت نامناسب پیشرفت برخی پروژه های همکاری مشترک ایران و آذربایجان از جمله مراحل نهایی پروژه راه آهن رشت - آستارا، پیشنهاد تشکیل هیأتی جهت نظارت بر نحوه اجرای موافقتنامه های امضا شده بین دو کشور را بیان کرد که مورد استقبال طرف آذربایجانی قرار گرفت.

دژپسند همچنین در این دیدار خواستار انعقاد پیمان دو جانبه پولی و مالی و توسعه همکاری های بانکی بین ایران و آذربایجان شد و گفت: همکاری های ما در این زمینه باید متناسب با سطح روابط سیاسی دو کشور ارتقا یابد.

در این دیدار، شاهین مصطفی یف وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان نیز طی سخنانی در این دیدار، با استقبال از پیشنهادهای طرف ایرانی برای انعقاد پیمان نامه پولی و مالی و همکاری های بانکی، اعلام آمادگی کرد، در تکمیل بخش های باقیمانده از پروژه راه آهن رشت - آستارا نیز همکاری های لازم را با ایران به عمل آورد.

وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان با اشاره به رشد 74 درصدی حجم مبادلات تجاری دو کشور در سال گذشته میلادی این رقم را 450 میلیون دلار اظهار داشت و گفت: از این میزان، 420 میلیون دلار سهم صادرات ایران است که این رقم باید توسعه یافته و سهم هر دو طرف در این ارتباط، بیش از این شود.

وی با تاکید بر حمایت همه جانبه دولت جمهوری آذربایجان از سرمایه گذاران ایرانی از حضور تعداد زیادی شرکت فعال ایرانی در این کشور خبر داد و گفت: خوشبختانه کارخانه خودروسازی طرف ایرانی در آذربایجان به سود دهی مطلوب رسیده و در صدد انعقاد قرارداد جدید با شرکت های ایرانی برای تولید اتوبوس نیز هستیم.

شاهین مصطفی یف شرح داد: حمایت آذربایجان از شرکت های ایرانی و عزم جدی برای توسعه همکاری ها با ایران، شاید مورد پسند برخی دولت ها نباشد ولی ما به عنوان کشوری مستقل، مصمم به توسعه روابط با کشور ایران هستیم.

منبع: خبرگزاری مهر

به "آمادگی ایران و آذربایجان برای انعقاد قراردادهای بانکی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمادگی ایران و آذربایجان برای انعقاد قراردادهای بانکی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید