شروع نخستین جشنواره ملی ایل عشایر سنگسری در مهدیشهر

به گزارش وبلاگ خوراکی، خبرنگاران/سمنان نخستین جشنواره ملی ایل عشایر سنگسری با حضور معاون سرمایه گذاری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، استاندار سمنان، معاونان استاندار، نماینده مردم سمنان،مهدیشهر و سرخه در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسیولان و مردم شروع شد.

شروع نخستین جشنواره ملی ایل عشایر سنگسری در مهدیشهر

به گزارش خبرنگار وبلاگ خوراکی-منطقه سمنان ،مهدی جمال مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان اظهار کرد: این جشنواره ملی با هدف معرفی جاذبه های گردشگری استان سمنان و با حضور هنرمندان استان های قم، قزوین، تهران ، البرز و مازندران شروع به کار کرد.

وی با بیان اینکه هدف ما تبدیل استان سمنان به مقصد گردشگری است اضافه کرد: این جشنواره ملی از 15 تا 17آبان ماه در مهدیشهر برگزار می گردد.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان این جشنواره با هدف توانمند سازی جوامع محلی به بخش خصوصی واگذار شده گفت: مهدیشهر و ایل عشایر ظرفیت گردشگری بالایی دارد.

جمال اظهار داشت: ثبت سیاه چادرعشایری سنگسری و راستا کوچ ایل سنگسری از دستاوردهای نخستین جشنواره ملی ایل عشایر سنگسری است.

بیرقی دبیر جشنواره ملی ایل سنگسر با اشاره به برنامه های افتتاحیه جشنواره اظهار کرد: عبور نمادین گروه های عشایری، گذر گروه سواران ایل، گروه های جداگانه مردان و زنان ایل سنگسر، حمل و نمایش تصاویر شهدای این ایل از سوی تعدادی از نوجوانان و جوانان و همچنین عبور نمادین گروه هایی از عشایر ایل قشقایی، عشایر عرب و دیگر گروه های عشایری میهمان از برنامه های افتتاحیه جشنواره است.

وی از سقوط بدل کاران برجسته کشوری از ارتفاع 2000پایی به عنوان یکی دیگر از برنامه های افتتاحیه جشنواره نام برد و اضافه کرد: بعد از آیین افتتاحیه، بزرگترین جشنواره روباز صنایع دستی استان در مهدیشهر افتتاح خواهد شد.

بیرقی از برگزاری جشن بزرگ ایل سنگسر در روز دوم جشنواره اطلاع داد و اظهار کرد: در این جشن بزرگ برنامه های شاد و متنوعی با حضور بعضی از کمدین های برجسته برگزار می گردد.

دبیر جشنواره ملی ایل سنگسر از پیاده روی بزرگ خانوادگی در صبح سومین روز جشنواره اطلاع داد و گفت: تجلیل از قهرمانان و ورزشکاران مهدیشهری و خصوصا تقدیر از تیم هاکی مهدیشهر که سال جاری به قهرمانی در کشور رسید از دیگر برنامه های این روز پایانی جشنواره است.

وی از برگزاری جشنواره غذا در حاشیه این جشنواره ملی اطلاع داد و اضافه کرد: نمایشگاه بزرگ ایل سنگسر تنها محدود به سه روز جشنواره نیست و تا 10 روز ادامه دارد.

وی از رونمایی از المان عشایر ایل سنگسر به عنوان یکی دیگر از برنامه های روز نخست جشنواره نام برد و گفت: برپایی یک کمپ عشایری با استفاده از سیاه چادر و برپایی جشن امامت از دیگر برنامه های پیش بینی شده در جشنواره است.

دبیر جشنواره ملی ایل سنگسر با بیان اینکه این جشنواره سیزدهمین جشنواره ایل سنگسر است اظهار داشت: این جشنواره در سال های ابتدایی در سطح محلی برگزار می شد، یکی دو سالی در ییلاقات مهدیشهر و یک بار نیز در تهران برگزار گردید اما سال جاری این جشنواره به عنوان یک جشنواره بزرگ ملی با حضور گروه هایی از عشایر استان های دیگر در مهدیشهر برگزار خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "شروع نخستین جشنواره ملی ایل عشایر سنگسری در مهدیشهر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع نخستین جشنواره ملی ایل عشایر سنگسری در مهدیشهر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید