کمیته های نما نباید به محلی برای نارضایتی شهروندان تبدیل شوند

به گزارش وبلاگ خوراکی، رییس کمیته معماری و طرح های شهری شورای شهر تهران با اشاره به لزوم آسیب شناسی در فرآیند عملکرد کمیته های نمای مناطق 22گانه شهرداری تهران گفت: کمیته های نما به منظور ارتقای کیفیت نماهای شهری و رعایت حقوق شهروندی نباید به محلی برای نارضایتی شهروندان تبدیل شوند.

کمیته های نما نباید به محلی برای نارضایتی شهروندان تبدیل شوند

به گزارش وبلاگ خوراکی، علی اعطا در همایش هم اندیشی اعضای کمیته های تخصصی نماهای شهر تهران، با بیان اینکه در طول اجرای مصوبه کمیته های نما جلسات متعددی برگزار شده است، اظهار کرد: پس از اینکه طی پنج سال گذشته جلسات کمیته های نما با بخش نامه داخلی شهرداری اجرایی شده از این پس با مصوبه شورای شهر اجرایی خواهد شد.

وی با اشاره به حضور نمایندگان جامعه تخصصی و مهندسان مشاور در کمیته های نمای مناطق توضیح داد: از جمله پیش بینی های مصوبه شورای شهر تهران در این بحث حضور نمایندگان جامعه تخصصی به دنبال معرفی از سوی مهندسان مشاور بوده است.

رییس کمیته معماری و طرح های شهری شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه در کمیته های نمای مناطق باید به حق و حقوق شهروندان به عنوان اولویت توجه گردد، افزود: نماینده شورا در کنار نمایندگان دستگاه اجرایی (شهرداری تهران)، نمایندگان جامعه تخصصی و جامعه دانشگاهی باید فضایی را فراهم نمایند که حق و حقوق شهروندان تضییع نگردد.

وی با بیان اینکه درهای کمیته های نما باید در آینده به روی شهروندان باز گردد، گفت: شهروندان با حضور در این جلسات می توانند در جریان فرایند آنالیز قرار گیرند.

اعطا با اشاره به فعالیت شورایاران در سطح مناطق اضافه نمود: شورایاران به عنوان تشکل های محلی می توانند به عنوان نمایندگان شهروندان در جریان آنالیز پرونده های مربوط به نماهای شهری قرار گیرند و با ظرفیت سنجی مناسب امکان حضور سایر شهروندان در این جلسات فراهم گردد.

رییس کمیته معماری و طرح های شهری شورای شهر تهران با اشاره به دیدگاه هایی که در بین شهروندان در مورد کمیته های نما وجود دارد ، گفت: شهروندان تصور می نمایند کمیته های نما گلوگاه هایی هستند که پرونده های آنها چند ماهی در آنجا معطل خواهد شد و صرفا با استفاده از روابط می توانند از این مرحله عبور نمایند و بخش زیادی از مراجعات به کمیسیون معماری و شهرسازی شورای در این باره است.

اعطا با اشاره به لزوم آسیب شناسی در فرآیند عملکرد کمیته های نمای مناطق 22گانه شهرداری تهران شرح داد: کمیته های نما در فرآیند صدور پروانه به منظور ارتقای سیما و منظر شهری تشکیل می شوند و باید به گونه ای عمل نمایند که شهروندان با حضور در این کمیته ها حس نمایند برای ارتقای کیفیت کار خود مراجعه نموده اند.

به گفته اعطا، کمیته های نما به منظور ارتقای کیفیت نماهای شهری و رعایت حقوق شهروندی نباید به محلی برای نارضایتی شهروندان تبدیل شوند.

باید فضای معماری شهری را ارتقا دهیم

عبدالرضا گلپایگانی معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران نیز در این همایش گفت: طی سالیان گذشته معماری ایرانی دچار آشفتگی شده که برآیند آن در منظر شهری و فضایی که زندگی می کنیم قابل مشاهده است.

وی ادامه داد: در ابتدای قرن حاضر با هجوم فرهنگ بیگانه به سرزمین تاریخی و قوام دار ایران ، آنچه در طول قرنها به صورت هماهنگ با فرهنگ ایرانی رشد نموده بود دچار خلل و نقصان شد و دانش آموختگان به ابزارهایی تبدیل شدند که رشته گذشته معماری ایرانی را گسستند و بنابراین در آن برهه، فرصت و امکان ساماندهی معماری ایرانی فراهم نشد.

معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران اضافه نمود: علیرغم اینکه در این زمینه در پنجاه سال گذشته توفیق چندانی حاصل نشده است، اقداماتی که از چند سال پیش شروع شده، یاری نماینده خواهد بود.

گلپایگانی گفت: در شهرداری تهران 60 نفر درگیر مبحث منظر و سیمای شهری هستند که سبب ارتباط فضای دانشگاهی و حرفه ای با آنچه در شهر اتفاق می افتد، خواهد شد.

وی با اشاره به یکی از مسائل این حوزه اضافه نمود: متخصصین ما در بیش از 90 درصد ساخت و ساز شهری اعمال نظر نمی نمایند و بنابراین اساتید و متخصصین ما باید به گونه ای ساماندهی شوند که به آنالیز اینگونه مسائل بپردازند. اگر این روند انجام گردد، قطعا نتیجه بهتری حاصل خواهد شد و می توانیم ایرادات این فرایند را رفع کنیم.

براساس گزارش شهرنوشت، وی مطرح نمود: متخصصین ما می توانند با بهره گیری از هوشمندسازی از سوابق یک گذر و منطقه اطلاعات کسب نمایند .

معاون شهردار تهران گفت: یکی از عوامل مهم در این حوزه توجه به اجرای نما و طی شدن فرایند قانونی و عدم تخلف در اجراست. رکن اصلی در اجرا؛ نظارت در شهرداری و راهنمایی و راهبری توسط اداره کل شهرسازی است.

گلپایگانی در انتها سخنانش توضیح داد: امیدواریم این اقدامات علاوه بر ارتقای نما و منظر که فقط بخشی از معماری شهری است ، کل فضای معماری شهری را نیز ارتقا دهد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "کمیته های نما نباید به محلی برای نارضایتی شهروندان تبدیل شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمیته های نما نباید به محلی برای نارضایتی شهروندان تبدیل شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید