کرونا؛ مهمان دورهمی&zwnjهای یلدا

به گزارش وبلاگ خوراکی، طولانی ترین شب سال در پیش است؛ آیین ایرانی ها در شب چله، دورهمی است؛ در کنار بزرگترها، همراه با حافظ خوانی، شعر و خنده و هندوانه و انار و...؛ اما سال جاری قرار است یلدایی کرونایی را بگذارانیم؛ یلدایی که بتوان خاطره اش را سال ها بعد نقل کرد و شاد بود از اینکه در یلدای 1399 کسی را به خاطر کرونا از دست ندادیم...

کرونا؛ مهمان دورهمی&zwnjهای یلدا

به گزارش وبلاگ خوراکی، با وجود همه محدودیت های اعمال شده، کرونا همچنان روزانه بین 200 تا 300 نفر از هموطنان مان را از بین می برد، هنوز بسیاری از شهرها قرمز هستند و فرایند صعودی دارند. طبق گفته وزارت بهداشتی ها هرچند که فرایند بستری مبتلایان به کرونا با اجرای محدودیت های هوشمند در کشور، اندک کاهشی داشته است، اما هنوز شرایط در بسیاری از شهرها و استان های کشور شنماینده و آسیب پذیر است و کوچکترین بی توجهی می تواند به بهای گزاف از دست دادن جان تمام گردد.

همچنان بیم می رود تا کرونا تحت تاثیر بعضی عادی انگاریها، پیک زمستانه هم داشته باشد. به گفته کارشناسان سلامت پیک پاییز کرونا بسیار سنگین بود. به طوری که بخش های کرونای بیمارستان ها پر شده بودند و جان کادر درمان به لب رسیده بود، اما با اجرای محدودیت های هوشمند که همچنان ادامه دارند، مقداری از باری که بر دوش بیمارستان ها و کادر بهداشت و درمان بود کاسته شد. البته هنوز شرایط پایدار نشده و گواه آن هم مرگ روزانه حدود 300 هموطن مان است. بنابراین هنوز باید در برابر کووید-19 هوشیار بود.

اما، این روزها می بینیم که بعضی که البته تعدادشان هم کم نیست، در تدارک جشنی برای طولانی ترین شب سال هستند. جشنی که در صورت برگزاری دورهمی و مهمانی برای آن چه بسا که به عزا بدل گردد؛ چراکه به گفته دکتر علیرضا رییسی- سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، با توجه به سرد شدن هوا و فصل زمستان، مهم ترین عامل ایجاد بیماری و انتشار آن دورهمی های خانوادگی است.

رییسی همچنین تاکید نموده است که دورهمی ها می توانند تا 51 درصد عامل انتشار بیماری کووید-19 باشند.

پروتکلها را رعایت کنید تا واکسن و دارو بیاید

بر همین اساس دکتر مسعود مردانی-عضو کمیته ملی ستاد مقابله با کرونا در گفت و گو با وبلاگ خوراکی، ضمن هشدار نسبت به خطر عادی انگاری کرونا و احتمال بروز پیک مجدد این بیماری در زمستان، گفت: توصیه من این است که مردم همچنان به همکاری در رعایت پروتکل های بهداشتی حداقل تا انتها سال ادامه دهند تا به تدریج واکسن و داروهای جدید برای کرونا به یاری مان آید.

وی اضافه کرد: موارد بیماری در حال حاضر رو به کاهش است. به هیمن ترتیب با رعایت و همکاری مردم می توانیم بیماری کرونا را به تدریج جمع کنیم، اما اگر مردم رعایت ننمایند، ممکن است مجددا در زمستان دچار مشکل شویم.

دورهمی، ممنوع

مردانی تاکید نمود: در آستانه شب یلدا به عنوان طولانی ترین شب سال هستیم که این شب را به همه مردم تبریک می گویم. مردم می توانند در شب یلدا به صورت آنلاین به وسیله شبکه های اجتماعی با یکدیگر تماس برقرار نمایند. چراکه برگزاری دورهمی در این شرایط ممنوع است.

وی گفت: باید توجه کرد که طبق آخرین مقالات 50 درصد موارد ابتلا درون خانوادگی به دنبال برگزاری دورهمی ها است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "کرونا؛ مهمان دورهمی&zwnjهای یلدا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا؛ مهمان دورهمی&zwnjهای یلدا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید