کاهش ازدواج تهرانی ها در سال 99

به گزارش وبلاگ خوراکی، مدیرکل برنامه ریزی و توسعه جوانان وزارت ورزش و جوانان، با اشاره به افزایش چهار درصدی ازدواج در کشور طی سال 99 گفت: علیرغم افزایش ازدواج در کشور، اما استان هایی هم هستند که طی سال 99 با کاهش ازدواج و یا رشد منفی ازدواج روبرو بودند که از جمله این استان ها تهران با کاهش نیم درصدی و کردستان با کاهش 1.3 درصدی بوده که نیازمند آسیب شناسی جدی به وسیله دانشگاهیان است.

کاهش ازدواج تهرانی ها در سال 99

به گزارش ایسنا، اعظم کریمی در وبینار ازدواج بالغانه، تحکیم خانواده و تعالی جامعه که به همت جهاد دانشگاهی واحد الزهرا برگزار گردید، اظهار کرد: آمار ازدواج در سال 98 نسبت به سال قبل آن چهار درصد کاهش و سال 97 نسبت به سال قبل خود 9 درصد کاهش داشته است، اما در سال 99 برای اولین بار پس سال ها شاهد افزایش حدود 4.5 درصدی آمار ازدواج بودیم که بسیاری از کارشناسان قائل بر این هستند که حذف تشریفات و مراسم نوظهور از جمله دلایل افزایش ازدواج طی سال 99 بوده است.

کریمی این مراسم های حذف شده را مراسم هایی دانست که حذف آن ها هیچ اثری در جهت زندگی دو نفر ندارد و ادامه داد: وقتی به شاکله آیین اقوام در بحث ازدواج نگاه می کنیم، شاهد یاری دسته جمعی اقوام یک منطقه برای ازدواج جوانان هستیم که این موضوع اکنون به بحران و مشکل عظیم و نگرانی عمده برای خانواده ها بدل شده است. امیدواریم با فرهنگسازی های صورت گرفته این ارقام رشد ازدواج ادامه داشته باشد.

خراسان جنوبی دارای بیشترین آمار ازدواج در سال 99

مدیر کل برنامه ریزی و توسعه جوانان وزارت ورزش و جوانان به بیان آمار افزایش ازدواج به تفکیک استان های کشور در سال 99 پرداخت و گفت: طی سال 99 استان خراسان جنوبی بیشترین اندازه ازدواج نسبت سال قبل خود را داشت و در حدود 17.2 درصد آمار ازدواج در این استان افزایش داشته است. بعلاوه استان های یزد، کرمان، هرمزگان و بوشهر هم شاهد افزایش 10 درصدی ازدواج طی سال 99 نسبت به سال 98 بودند.

کریمی معتقد است: در گذشته اصرار والدین بر سر و سامان دادن فرزندان خود به اسم یک اولویت شناخته می شد، به طوری که در فرهنگ عامه ما ممکن بود خانواده از تفریحات خود بگذرد و هزینه آن را به بحث ازدواج فرزند اختصاص دهد در حالی که امروزه ازدواج سریع فرزندان برای خانواده ها اولویت ندارد و بعضا ازدواج فرزندان را به پس از سربازی و تکمیل تحصیلات در عالی ترین سطوح و ... موکول می نمایند و این یک نمونه ملموس از تغییرات اجتماعی سبک زندگی خانواده های ایرانی است.

وی گفت: در فرهنگ عامه ما دیگر تجرد عیب محسوب نشده و در حوزه ارائه تسهیلات خیلی تفاوتی بین فرد متاهل و مجرد قائل نیستیم و بسیاری از ارزش ها در خانواده ها تغییر نموده است. امروزه خانواده ها شروطی برای ازدواج جوانان دارند که خودشان ازدواجشان را اینگونه شروع ننموده اند و این مساله در آمار ازدواج اثر گذاشته است.

مدیرکل برنامه ریزی و توسعه جوانان وزارت ورزش و جوانان، با بیان اینکه نگران تشکیل خانواده ایرانی هستیم، این را هم گفت که به تناسب افزایش سن ازدواج بحران جمعیت را در پیش خواهیم داشت. شاید عظیمترین تغییر کرونا در بحث فرهنگ سازی به حذف مراسمات باز می گردد، اما مساله ای که ما را به اسم دستگاهی که حفظ هرم سنی جمعیت برایش مهم است، نگران نموده، بحث فرزندآوری است. بسیاری از خانواده ها بر اساس خیلی از باور های نادرست این مساله را به تعویق انداخته و این نگرانی وجود دارد که کرونا بر تعداد موالید پس از ازدواج هم اثر گذاشته باشد.

کریمی با اشاره به سیاست های کلی ابلاغی رهبر معظم انقلاب در مورد ازدواج و خانواده، اضافه نمود: نهاد ها عملا در هماهنگی بین دستگاهی آن طور که باید به وظایف خود عمل نکردند. بحث جمعیت و تشکیل خانواده و باید در اولویت دستگاه های فرهنگی قرار گیرد. در وزارت ورزش و جوانان تمرکز ما بر تغییر دیدگاه جوانان و مهارت آموزی به جوانان بوده است. سعی کردیم متناسب با احتیاج روز جوانان سرفصل هایی را استخراج و آموزش های رایگانی ارائه دهیم.

وی در خاتمه با اشاره به لایحه تسهیل ازدواج جوانان، خاطر نشان کرد: اکنون پیش نویس آیین نامه صندوق اندوخته جوانان تهیه شده است. امیدواریم با تصویب این قانون پس از تشکیل صندوق اندوخته جوانان، دستگاه ها اقدامات موثر را انجام دهند. انتظار داریم هم افزایی و تقسیم کار بین دستگاه ها انجام گردد. فرهنگ سازی همچنان راه چاره موثر برای افزایش ازدواج است که در کنار آن ارائه تسهیلات تشویقی و حمایت می تواند موثر واقع گردد.

منبع: فرارو

به "کاهش ازدواج تهرانی ها در سال 99" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش ازدواج تهرانی ها در سال 99"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید