شوینده های طبیعی پوست و مو در طب ایرانی

به گزارش وبلاگ خوراکی، آثار منفی شوینده های شیمیایی پوست و مو، که بتدریج بر بدن آشکار می شوند، انسان را به بهره مندی از گیاهان جهت استحمام سوق می دهد. استفاده از شوینده های طبیعی بهترین راه برای جلوگیری از اثرات سوء این مواد شیمیایی بر روی بدن است. در ادامه به بعضی از این مواد طبیعی اشاره می کنیم.

شوینده های طبیعی پوست و مو در طب ایرانی

به گزارش وبلاگ خوراکی به نقل از طبایع ،آثار منفی شوینده های شیمیایی پوست و مو، که بتدریج بر بدن آشکار می شوند، انسان را به بهره مندی از گیاهان جهت استحمام سوق می دهد. استفاده از شوینده های طبیعی بهترین راه برای جلوگیری از اثرات سوء این مواد شیمیایی بر روی بدن است. در ادامه به بعضی از این مواد طبیعی اشاره می کنیم.

استفاده از سدر برای شستشو

شستشو با پودر این گیاه به ویژه برای افرادی که پوست و موی چرب دارند توصیه می شود این ترکیب اثرات ضد عفونی کنندگی و پاک کنندگی قوی دارد.

گیاه ختمی شوینده طبیعی

قسمت های مختلف این گیاه برای شستشوی مناسب است این گیاه در کنار آب لعاب ایجاد می نماید که باعث برطرف خشکی و شکنندگی پوست و مو می گرد و تأثیر پاک کنندگی مناسبی نیز دارد و در بسیاری موارد استفاده از سدر و خطمی کنار هم توصیه شده است.

سفید آب پاک کننده پوست

استفاده از آن به شرط بهداشتی بودن در مواردی توصیه شده و باعث باز شدن منافذ پوستی و پاک شدن چرک می شود اما نباید بطور مداوم یا برای مناطق ظریفی مثل پوست صورت مورد استفاده قرار گیرد چرا که باعث تحریک و از بین رفتن چربی طبیعی پوست شده و آن را حساس و شکننده می کنند.

گل سرشور مفید برای تقویت موها

برای شستشو و تقویت موهای چرب بکار می رود ولی نباید مدت طولانی روی سر بماند در زمان شستشو نیز باید به آرامی و بدون کشیده شدن موها و با ریزش آب ملایم شسته شود می توان این گل را با لعاب حاصل از کتیرا یا خطمی همراه کرد.

بهترین روش آن است که مقدار مناسب از ترکیب پودر شده را چندین ساعت در آب جوش خیسانده و از آب کاملاً صاف شده آن بجای شامپو استفاده کرد.

از منظر طب سنتی، گل سرشور تقویت کننده، بلند کننده و ترمیم کننده موهاست و با استفاده از این شوینده گیاهی معمولاً چربی ها کاملا پاک می شوند. البته می توان بعد از آن، از شامپو هم استفاده کرد.

معرفی یک شامپوی طبیعی

می توانید گاهی از ترکیب به عنوان شامپو یا صابون برای شستشوی سر و بدن استفاده نمود:

سدر (300گرم)، مورد (150گرم)، حنا بی رنگ (25گرم)، کمی روغن زیتون، 1 استکان آب کرفس، 2 قاشق غذاخوری سرکه را مخلوط و با آب و یا عرق شاهتره بصورت رقیقدر آورید. مخلوط فوق بعنوان شوینده 15 الی 20 دقیقه روی سر و بدن بماند. سپس شسته شود.

شستن سر با ترکیب صابون شغاری + خاکستر چوب + آب نارنج بجای شامپو برای موهای چرب

آبزن، فواید و ترکیب

آبزن از ترکیبات گیاهی شامل نیم کیلو سدر، 350 تا 450 گرم مورد و 50 تا 150 گرم حنا تهیه می شود.

کافی است مواد مذکور را با هم مخلوط و هنگام استحمام حدود یک لیوان از آن را همراه با سرکه یا آب لیمو و کمی آب و دو سه قاشق روغن زیتون یا کنجد مخلوط و بدن را با آن تا حدود نیم ساعت بشویید.

افزودن صد گرم اسفرزه به این ترکیبات جهت نرم تر شدن پوست بدن مناسب است.

علاوه بر این اضافه کردن زرده تخم مرغ و یا ژل طبیعی کتیرا را هم می توان جهت لطافت بیشتر پوست به کار برد.

آبزن با وجود آنکه روی پوست به کار می رود، پاک کننده کبد است، قلب را صفا می دهد، حافظه را تقویت و پوست را ضدعفونی و لطیف می نماید.

همچنین گرمای بدن را به سمت پوست می راند تا جریان هوای خنک و فرح بخش میان احشاء داخلی بدن و بیرون برقرار شود.

منبع: جام جم آنلاین

به "شوینده های طبیعی پوست و مو در طب ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شوینده های طبیعی پوست و مو در طب ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید