راهنمای مراقبت از گیاه فیکوس بنجامین در زمستان

به گزارش وبلاگ خوراکی، فیکوس بنجامین یکی از گیاهان آپارتمانی محبوب است که هوای گرم تر را می پسندند. در زمستان باید مراقب این گیاه باشید و شرایط مناسبی برای آن فراهم کنید تا آسیب نبیند.

راهنمای مراقبت از گیاه فیکوس بنجامین در زمستان

فیکوس بنجامین چیست؟

مانند بسیاری از گیاهان آپارتمانی، فیکوس بنجامین هم گیاهی است که گرما را می پسندد و در بهار و تابستان رشد می نماید. فیکوس بنجامین بومی منطقه های با اقلیم گرمسیری و نیمه گرمسیری است، بنابراین اگرچه این گیاه می تواند کمی سرما را تحمل کند اما نمی تواند در برابر سرمای شدید زمستان ایستادگی کند.

وقتی نوبت به مراقبت های زمستانی از فیکوس بنجامین می رسد، ممکن است انتقال گیاه به فضای بسته هنگامی که دما کاهش می یابد برای حفظ سلامت گیاه کافی نباشد. باید به این نکته دقت کنید که هدف از مراقبت های زمستانی یاری به گیاه برای زنده ماندن و زمستان گذرانی است و نه فراهم کردن شرایطی برای رشد گیاه. اگر این مراقبت ها را به درستی انجام دهید، می توانید ریزش برگ را به حداقل برسانید و به گیاه یاری کنید تا با شرایطی ایده آل به خواب برود. در نتیجه ، گیاه در طول زمستان سالم می ماند.

با مطالعه این مقاله می توانید درباره مراقبت از فیکوس بنجامین در زمستان نکاتی را فرا بگیرید که با رعایت آن ها گیاه شما زنده می ماند و هم زمان با شروع فصل بهار مرحله تازهی از رشد خودش را شروع خواهد نمود.

با یک گیاه سالم به استقبال زمستان بروید

شاید این نکته بدیهی به نظر برسد اما عامل مهمی است که نباید آن را نادیده بگیرید. اگر فیکوس شما قبل از شروع زمستان گیاهی سالم نباشد، در طول فصل زمستان که گیاه رشد نمی نماید و به خواب می رود دچار ریزش برگ شدیدتری خواهد شد و احتمال بروز مسائل دیگر هم افزایش می یابد. بنابراین، در ماه های گرم تر سال که فصل رشد گیاه است به خوبی از فیکوس خود مراقبت کنید تا گیاهی سالم و شاداب داشته باشید.

از آن جا که پوسیدگی ریشه یکی از مسائل رایجی است که فیکوس بنجامین دچار آن می گردد، آبیاری مناسب و به موقع برای حفظ سلامت گیاه لازم است. برای کاشت فیکوس بنجامین، استفاده از خاک غنی و بعلاوه گلدانی که به تعداد کافی سوراخ زهکشی داشته باشد اهمیت زیادی دارد. حفظ رطوبت خاک مهم است اما باید مراقب باشید در آبیاری زیاده روی نکنید. اگر وقتی خاک را لمس می کنید خاک خیس است، گیاه به آبیاری احتیاج ندارد. در طول بهار و تابستان ماهی یک بار کوددهی به رشد بهتر فیکوس بنجامین یاری می نماید اما در طول پاییز و زمستان هر دوماه یک بار کوددهی برای این گیاه کافی است.

اگر در طول فصل رشد از فیکوس بنجامین در فضای باز نگهداری می کنید، قبل از انتقال گیاه به فضای بسته برای زمستان، مهم است که قسمت های مختلف گیاه و بعلاوه داخل گلدان را از نظر وجود آفت ها یا بیماری ها آنالیز کنید. باید بیماری ها را از روی علائم آن ها مانند تغییر رنگ برگ ها، وجود لکه های قرمز یا قهوه ای یا رشد قارچ ها تشخیص دهید. بعلاوه اگر مشاهده کردید که گیاه مورد هجوم آفت هایی مانند شپشک، شپشک آردی و ریشک بال قرار گرفته است، برای مقابله با این آفت ها اقدامات لازم را انجام دهید.

بعلاوه برای جلوگیری از سرایت بیماری ها و آفت ها به سایر گیاهان آپارتمانی، فیکوس خود را تا زمانی که بیماری ها درمان نشده اند و آفت ها از بین نرفته اند قرنطینه کنید.

در فضای بسته، مکان مناسبی را انتخاب کنید

یکی از مهم ترین عوامل در مراقبت زمستانی از فیکوس بنجامین تأمین نور کافی برای گیاه است. هنگامی که می خواهید فیکوس خود را برای زمستان گذرانی به فضای بسته انتقال دهید، مکانی آفتاب گیر را انتخاب کنید. باید شرایطی برای گیاه خود فراهم کنید که بتواند در بیشترین زمان ممکن نور را دریافت کند. فیکوس بنجامین در زیستگاه بومی خود در محیط هایی رشد می نماید که کاملاً آفتاب گیر هستند و این یعنی گیاه شما ترجیح می دهد حداقل 6 ساعت در روز نور آفتاب را دریافت کند.

هر هفته فیکوس خود را به اندازه 90 درجه به سمت پنجره بچرخانید تا همه قسمت های گیاه به طور یکسان نور را دریافت نمایند. این چرخاندن به گیاه یاری می نماید تا همه قسمت های آن رشد یک نواختی داشته باشند. اگر در فضای بسته مکانی که به این اندازه آفتاب گیر باشد وجود ندارد، می توانید از لامپ های رشد گیاه بهره ببرید. البته از قلم نیاندازید که برای شبیه سازی چرخه شبانه روزی، لامپ رشد را شب ها خاموش کنید.

علاوه بر این مراقبت ها، فیکوس خود را در معرض هوای سردی که از پنجره ها و درها وارد می گردد یا از دریچه های وسایل سرمایشی خارج می گردد قرار ندهید. بعلاوه از گیاه خود در برابر هوای گرم و خشکی که وسایل گرمایشی فراوری می نمایند محافظت کنید. نوسان شدید دما می تواند به گیاه آسیب بزند و باعث ضعیف شدن گیاه بگردد. از طرفی دیگر، قرار گرفتن در معرض هوای خشک می تواند خشک شدن و ریزش برگ های فیکوس را در پی داشته باشد.

پیشگیری از ریزش برگ ها

در تمام طول زمستان ریزش برگ رایج است و نباید بیش از اندازه به این موضوع واکنش نشان دهید. این یک روند طبیعی است که گیاه با کاهش دما و خشک شدن هوا برخی از برگ های خودش را از دست می دهد تا بتواند انرژی بیشتری ذخیره کند.

به جای اینکه در واکنش به ریزش برگ ها آبیاری را افزایش دهید، کاهش نوبت های آبیاری در زمستان برای گیاه مفیدتر خواهد بود. در این شرایط، چیزی که گیاه شما واقعاً به آن احتیاج دارد رطوبت بیشتر است. فیکوس بنجامین بومی منطقه ها گرمسیری است که تغییر فصل ها در این منطقه ها متفاوت با سایر اقلیم ها است. در این منطقه ها، فصل ها از گرمی به سردی تغییر نمی نمایند بلکه از بارانی به خشک تغییر می نمایند.

اگرچه منطقه ها گرمسیری در زمستان باران کمتری را تجربه می نمایند، اما در این منطقه ها اندازه رطوبت در طول سال پایدار است. می توانید با استفاده از دستگاه رطوبت ساز یا سینی سنگ ریزه رطوبت محیط را حفظ کنید. البته روش ساده تری هم برای این کار وجود دارد و آن غبارپاشی است که باید یک روز در میان آن را انجام دهید. حفظ رطوبت محیط به گیاه یاری می نماید تا سالم بماند و می تواند ریزش برگ را به حداقل برساند.

آماده کردن شرایط برای شروع فصل تازه

هم زمان با گرم تر شدن هوا و طولانی تر شدن روزها، افزایش نوبت های آبیاری و کوددهی برای گیاه بی خطر است. بعلاوه این موقع از سال برترین زمان برای تعویض گلدان فیکوس بنجامین است.

اگر ریشه های گیاه همه فضای گلدان را پر نموده اند، برای تعویض گلدان اقدام کنید. تعویض گلدان یاری می نماید تا تعداد بیشتری از برگ های سالم گیاه حفظ شوند و در نتیجه فصل آینده گیاهی سالم تر و شاداب تر خواهید داشت.

وقتی فصل رشد فیکوس بنجامین شروع شد، دوباره سعی کنید به درستی از گیاه خود مراقبت کنید تا برای زنده ماندن در زمستان آینده به اندازه کافی رشد کند و قوی بگردد.

منبع: Thespruce

منبع: دیجیکالا مگ

به "راهنمای مراقبت از گیاه فیکوس بنجامین در زمستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای مراقبت از گیاه فیکوس بنجامین در زمستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید