خواص درمانی نارنگی که تا به حال به گوشتان نخورده اند

به گزارش وبلاگ خوراکی، به گفته یک متخصص طب سنتی، در فصل پاییز که مصرف غذاهایی با مزاج گرم و مقوی بیشتر می گردد، احتمال بروز حرارت کبد و معده و صفرا هم افزایش می یابد که با مصرف نارنگی و سایر مرکبات می توان به برطرف این مسائل یاری کرد.

خواص درمانی نارنگی که تا به حال به گوشتان نخورده اند

دکتر سید مهدی میرغضنفری، با اشاره به اینکه نارنگی مانند لیمو، نوع ترش نیز دارد ولی عمدتاً شیرین است گفت: اگر نارنگی ترش باشد، مزاج آن سرد و خشک است ولی معمولاً طبع آن سرد وتر بوده و گاهی در مواردی که خیلی شیرین باشد مختصری به سمت حرارت می رود که البته در بدن خودش را نشان نمی دهد و رطوبت بخش خوبی به بدن است.

این متخصص ضمن اشاره به اینکه طبع نارنگی سرد است و برای رفع حالت خفقان و تنگی نفس ناشی از سرماخوردگی و گرمی مزاج، مصرف آن توصیه می گردد، گفت: کسانی که پس از خوردن غذاهایی با مزاج گرم دچار حرارت بدنی حتی در فصول سرد سال مثل پاییز می شوند یا سوزش گلو، خارش پوست یا عطش مفرط پیدا می نمایند خیلی از نارنگی نفع خواهند برد. وی افزود: این میوه صفرابر خوبی است و حرارت زائد کبد و معده را کم نموده، گرگرفتگی دوران یائسگی را که عمدتاً به دلیل خشکی نامحسوس پوست و انسداد منافذ پوستی است بهبود نسبی می بخشد. نارنگی بهترین میوه برای افراد گرم مزاجی است که قصد دریافت رژیم لاغری دارند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ارتش همچنین افزود: مرکبات و نارنگی عمدتاً باعث افزایش ادرار می شوند و برای پاکسازی سیستم کلیوی و یاری به دفع سنگ ریزه های کوچک مفیدند و از همه مهم تر باعث رفع شدن سوزش ناحیه تناسلی بخصوص در خانم هایی می گردد که ممکن است به غلط تشخیص عفونت بر آن ها گذاشته گردد.

وی گفت: پرتقال نیز خواص شبیه نارنگی دارد اما منافع آن قدری بیشتر از نارنگی است.

منبع: همگردی

به "خواص درمانی نارنگی که تا به حال به گوشتان نخورده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خواص درمانی نارنگی که تا به حال به گوشتان نخورده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید