خبرنگاران 12.5 میلیارد ریال هزینه آزمایش ژنتیک به زوج های ایلامی پرداخت شد

به گزارش وبلاگ خوراکی، ایلام - خبرنگاران - معاون توسعه پیشگیری و درمان اداره کل بهزیستی ایلام گفت: سال گذشته بیش از 12 میلیارد و 500 میلیون ریال یاری هزینه آزمایش ژنتیک به زوج های نیازمند این استان پرداخت شده است.

خبرنگاران 12.5 میلیارد ریال هزینه آزمایش ژنتیک به زوج های ایلامی پرداخت شد

فروزان افسرده روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار وبلاگ خوراکی اضافه نمود: تعدا کل مراجعان به مرکز مشاوره ژنتیک استان در سال گذشته یک هزار و 118 نفر بوده است که از این تعداد 218 نفر یاری هزینه آزمایش های ژنتیک در قالب معرفی به آزمایشگاه و یا یاری موردی پرداخت شده است.

وی، انجام مشاوره و آزمایش ژنتیک را اقدامی ضروری و راهکاری مناسب برای پیشگیری از تولد بچه ها معلول مطرح نمود و اضافه نمود: ریسک تولد فرزند معلول برای خانواده های با عضو معلول، نسبت فامیلی زوج ها و سن بالا مادران بیشتر از سایرخانواده هاست.

معاون توسعه پیشگیری و درمان اداره کل بهزیستی ایلام اعلام کرد: در این زمینه با انجام مشاوره های پیش از ازدواج و قبل از بارداری وحین بارداری احتمال تولد فرزند معلول بطور قابل ملاحظه ای کاهش می یابد.

افسرده به نقش مشاوره های ژنتیک در بروز و کاهش معلولیت اشاره نمود و گفت: سه مرکز مشاوره ژنتیک دولتی و خصوصی به ارائه مشاوره های تخصصی و معین ریسک خطر جهت مراجعان در زمینه هایی نظیر پیش از ازدواج، پیش از بارداری، حین بارداری، وجود بیماریهای پر خطر و تکرار شونده در خانواده و وجود فرزند معلول مشغول فعالیت هستند.

به گفته وی، با توجه به بالا بودن نرخ آزمایش ژنتیک، در این زمینه بهزیستی با توجه به اعتبارهای موجود برای پرداخت به زوجهای نیازمند با اولویت مددجویان زیر پوشش ارایه خدمت می نماید.

افسرده غربالگری اختلالات ژنتیک در افراد 25-15 سال و طرح فراگیر مشاوره ژنتیک معلولان تحت پوشش با هدف شناسایی موارد خطرزا پیش از تولد نوزاد معلول را از دیگر طرح های این اداره کل برای پیشگیری از تولد نوزاد دارای معلولیت مطرح نمود.

38 هزار نفر در استان 580 هزار نفری ایلام زیرپوشش خدمات بهزیستی قرار دارند.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران 12.5 میلیارد ریال هزینه آزمایش ژنتیک به زوج های ایلامی پرداخت شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران 12.5 میلیارد ریال هزینه آزمایش ژنتیک به زوج های ایلامی پرداخت شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید