تپه غران در شهرستان دهلران کاوش می گردد

به گزارش وبلاگ خوراکی، سرپرست هیئت باستان شناسی از کاوش تپه غران واقع در شهرستان دهلران اطلاع داد.

تپه غران در شهرستان دهلران کاوش می گردد

به گزارش وبلاگ خوراکی به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام، محسن زینی وند سرپرست هیئت باستان شناسی با اعلام این خبر گفت: این پروژه در قالب طرح پنج ساله به انجام خواهد رسید.

او توضیح داد: در این طرح پژوهشگران متخصص خارجی در زمینه خط و زبان های باستانی و باستان شناسی چشم انداز هیأت داخلی را همراهی می نمایند.

این باستان شناس، با بیان اینکه زیستگاه گاران (غِران) با حدود 17 هکتار وسعت از یک برجستگی بلند و چند پشتۀ وسیع در پیرامون آن تشکیل شده است اضافه کرد: پیش تر در سال های دورتر باستان شناسان آمریکایی از این زیستگاه دیدن و از اهمیت آن در باستان شناسی دوره تاریخی و عیلام در جنوب غربی ایران یاد نموده اند.

او با بیان اینکه این محوطه با شماره 2982 در سال 1379 خورشیدی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده اظهار داشت: علاوه بر این، هنری رایت و جیمز نیلی از باستان شناسان مطرح آمریکایی از این زیستگاه به عنوان جای نام احتمالی شهر اردریکا دوره هخامنشی نام برده اند.

زینی وند با اشاره به این نکته که بر اساس یافته های سطحی، استقرار انسان در تپه باستانی گاران از هزاره سوم پ.م تا اواخر دوران تاریخی، احتمالاً همزمان با دورۀ اشکانی استمرار داشته یادآور شد: با توجه به توالی منظم سه هزار ساله تپه غران، پژوهش های پیش رو زوایای جدیدی از دوره تاریخی منطقه را آشکار خواهد نمود.

سرپرست هیئت کاوش ابراز امیدواری کرد: کاوش های مورد نظر علاوه بر اینکه کاستی های توالی سفالی را تبیین می نماید در نتیجه آن بتوان با مدارک و شواهد باستان شناسی به چگونگی ارتباط و تبادلات سیاسی، اجتماعی و مالی احتمالی با زیستگاههای بزرگ همچون موسیان و در گستره بزرگتر با شوش و میانرودان در هزاره سوم، دوم و اول پ.م دست یافت.

کاوش این تپه که با اعتبارات امور پایگاهها به انجام رسیده است به خاتمه رسیده است و با ارائه گزارش توسط سرپرست پروژه و تأیید پژوهشکده پرونده فاز اول این پروژه بسته شد.

منبع: میراث آریا

به "تپه غران در شهرستان دهلران کاوش می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تپه غران در شهرستان دهلران کاوش می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید