تناقض در اعلام زمان نتایج آرا از کمیسیون انتخابات تا ارگ ریاست جمهوری افغانستان

به گزارش وبلاگ خوراکی، کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان در حالی از اعلام نتایج نهایی انتخابات در اواسط ماه آینده خبر می دهد که رئیس جمهور این کشور زمان اعلام نتایج را در اواخر ماه جاری اعلام می کند.

تناقض در اعلام زمان نتایج آرا از کمیسیون انتخابات تا ارگ ریاست جمهوری افغانستان

به گزارش دفتر منطقه ای وبلاگ خوراکی ، کمیسیون مستقل انتخابات امروز اعلام نمود: فرم های نتایج و وسایل بیومتریک از تمام ولایت های کشور به دفتر مرکزی این کمیسیون با امنیت و سلامت به کابل منتقل شده است .

به گفته مسئولین این کمیسیون، روند بازگشت ابزار رأی گیری از مراکز ولایت ها به مرکز کمیسیون مستقل انتخابات تکمیل شده است که شامل ابزار محافظتی و وسایل بیومتریک هستند.

مسئولان کمیسیون مستقل انتخابات تصریح کردند که در حضور ناظران داخلی و بین المللی جهت انجام روند شمارش به مرکز ملی ثبت آمار و اطلاعات فرستاده می شود .

محمد عبدالله بازرس کمیسیون مستقل انتخابات در این باره گفت: ابزار انتخاباتی به محض انتقال از ولایت ها به مرکز کشور در مکان های مخصوص این کمیسیون منتقل شده و سپس کار روی بررسی آن ها آغاز خواهد شد.

براساس اظهارات مسئولان کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، در روند شمارش آرا، بیش از 10 رسانه و دست کم 30 ناظر ملی و بین المللی هر روز حضور دارند.

این در حالی است که برخی رسانه ها از مفقود شدن 7 دستگاه بیومتریک به همراه 22 کارت حافظه خبر می دهند.

از سوی دیگر محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان می گوید: تا سه هفته آینده رئیس جمهور جدید معرفی می شود که مسئولیت اعلام آن به عهده کمیسیون های انتخاباتی است.

اظهارات اشرف غنی در شرایطی مطرح می شود که براساس تقویم کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان تنها نتایج ابتدایی انتخابات در تاریخ 27 میزان (مهر) اعلام می شود و نتیجه نهایی در تاریخ 16 عقرب (آبان) اعلام خواهد شد.

در حالی که کمیسیون انتخابات افغانستان آرای ثبت نشده در سیستم بیومتریک را فاقد اعتبار اعلام کرده است و حامیان تیم انتخاباتی دولت ساز آن را نپذیرفته اند، برخی رقبای انتخاباتی از تصمیم این کمیسیون حمایت کردند.

عبدالله عبدالله رهبر تیم انتخاباتی ثبات و همگرایی، گلبدین حکمتیار رهبر تیم انتخاباتی صلح و عدالت، فرامرز تمنا رهبر تیم انتخاباتی تدبیر و توسعه، رحمت الله نبیل رهبر تیم امنیت و عدالت و لطیف پدرام رهبر تیم آزادی، عدالت و امنیت اعلام کرده اند تنها آرایی که توسط دستگاه های بایومتریک ثبت شده اند قابل اطمینان و معتبر است.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "تناقض در اعلام زمان نتایج آرا از کمیسیون انتخابات تا ارگ ریاست جمهوری افغانستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تناقض در اعلام زمان نتایج آرا از کمیسیون انتخابات تا ارگ ریاست جمهوری افغانستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید