به همین راحتی شکمتان را صاف کنید!

به گزارش وبلاگ خوراکی، خبرنگاران: اندازه دور کمر، مهم ترین شاخصی است که هم زن ها و هم مرد هایی که به دنبال تناسب اندام و کاهش وزن هستند، حساسیت زیادی به آن نشان می دهند. در این مطلب نکات و ترفند های ساده ای به شما ارائه می دهیم که یاری تان می نمایند شکمی صاف و تخت داشته باشید.

به همین راحتی شکمتان را صاف کنید!

پروبیوتیک زیاد مصرف کنید

میکروبیوم روده ما، خیلی بیشتر از آنچه فکرش را می کنیم در سلامت ما نقش دارد و به همین دلیل حفظ و افزایش باکتری های مفید روده بسیار مهم است. یکی از راه های افزایش باکتری های خوب روده، مصرف مکمل پروبیوتیک است. در ضمن شما می توانید با گنجاندن غذا هایی که این باکتری های مفید را تغذیه می نمایند در رژیم غذای روزانه خود، آن ها را افزایش دهید. با این شیوه نه تنها خیلی کمتر مریض می شوید بلکه احساس شادابی بیشتری خواهید داشت و گوارش تان نیز راحت تر عمل می نماید. تقویت باکتری های خوب روده یاری می نماید دچار نفخ نشوید و در نتیجه شکم تان صاف تر به نظر برسد.

نمکدان را از سفره تان حذف کنید

نمک در حد تعادل خوب است و مقدار کم آن برای سلامت قلب و مغز لازم است. اما نمک زیاد باعث احتباس آب در بدن شده و شکم تان مانند بادکنکی پُر از آب به نظر خواهد رسید! حذف نمک سفره، یکی از بهترین کار هایی است که باعث می گردد وزن آب اضافی بدن تان را از دست بدهید. نمکدان را سر میز غذا نیاورید و عادت ِ نمک پاشیدن روی غذا هنگام خوردن را به طور کل ترک کنید. حتی اگر بعد از چشیدن غذا احساس کردید به نمک بیشتری احتیاج دارد، مقاومت کنید و سراغ نمکدان نروید، کم کم عادت خواهید کرد.

عادت آدامس جویدن را ترک کنید

خیلی از افراد برای کنترل اشتها یا استرس خود آدامس می جوند و همواره آدامس در دسترس شان دارند. اما این شیوه، عوارضی هم دارد: نفخ شکم! شما چه بخواهید و چه نه، وقتی که آدامس می جوید، مقداری هوا نیز می بلعید، بنابراین نفخ می کنید. در ضمن شیرین نماینده های مصنوعی باعث می شوند اشتهای تان به هله هوله ها بیشتر هم بگردد، پس تعجب نکنید اگر عادت آدامس جویدن تان را به افزایش دور کمرتان ربط می دهیم!

ماءالشعیر ننوشید

بیخود نیست که می گویند ماء الشعیر، شکم را بزرگ می نماید. حباب های روی لیوان ماءالشعیرتان باعث نفخ می شوند و اثر آن را می توانید بعد از نوشیدن چند لیوان ماء الشعیر روی شکم تان در مقابل آینه ببینید. البته این فقط گازدار بودن ماءالشعیر نیست که شکم تان را بزرگ می نماید، اگر نوشیدنی تان الکلی باشد منجر به رشد بیش از حد باکتری های مضر در معده شده و این اتفاق نیز نفخ زیادی فراوری می نماید. بهتر است روزی فقط یک لیوان ماءالشعیر بدون الکل بنوشید، نه بیشتر!

به حرف مادرتان گوش دهید و با دهان باز غذا نجوید

شاید عجیب به نظر برسد، اما تنفس کردن با دهان حین جویدن غذا می تواند سبب بلعیدن هوای زیادی گردد و شکم تان نفخ کند. یاد دریافت آداب غذا خوردن نه تنها یاری تان می نماید شکمی صاف تر داشته باشید بلکه اطرافیان تان نیز بیشتر از غذا خوردن در کنار شما لذت خواهند برد!

هوستان به شیرینی ها را کنترل کنید

خوراکی های شیرین، هر چند بسیار خوشمزه اند، برای بدن تان خوب نیستند و بار ها و بار ها این موضوع را شنیده اید. شیرینی ها نه تنها کالری اضافی دارند و دور کمرتان را زیاد می نمایند، بلکه مصرف زیاد قند موجب مقاومت به انسولین شده و بدن، چربی های اضافی را در اطراف شکم تان انبار خواهد نمود. اما این ها اثرات بلند مدت مصرف قند زیاد هستند. تاثیر کوتاه مدت شیرینی ها این است که شکم تان نفخ می نماید، زیرا قندها، باکتری های مضر روده های تان را تغذیه نموده و آن ها نیز گاز زیادی فراوری می نمایند. پس اگر شکمی صاف می خواهید بهتر است مصرف شیرینی ها را به شدت محدود کنید.

وضعیت هورمون هایتان را آنالیز کنید

اختلالات هورمونی، انواع و اقسام عوارض جانبی را به جا می گذارند و نفخ شکم یکی از آنهاست. علت نفخ خانم ها طی سیکل قاعدگی نیز همین نوسانات هورمونی است. هر چند شما نمی توانید زمان را به عقب برگردانید و کاری کنید که هورمون های تان مانند دهه 20 زندگی تان باشند، اما می توانید مطمئن شوید که سطح هورمون های تان در طیف نرمال است و این چیزی است که پزشک تان باید آن را آنالیز کند. تغذیه درست و ورزش کردن، از راه های طبیعی ایجاد تعادل میان هورمون هاست.

اگر یبوست دارید، رفعش کنید

افراد زیادی از یبوست رنج می برند و در واقع دچار یبوست مزمن هستند که ثابت شده بر تمام بدن اثر می گذارد، از جمله نفخ آزاردهنده و تورم شکم.

دوباره بچه شوید و از خوردن کلم امتناع کنید

سبزیجات کلمی، یکی از سالم ترین انواع سبزیجات روی کر ه زمین هستند، اما متاسفانه یکی از علت های اصلی نفخ شکم نیز هستند. رافینوز، ترکیبی در کلم است که هنگام تجزیه، گاز زیادی فراوری می نماید. بروکلی، کلم برگ، گل کلم و ... می توانند به میزان قابل توجهی دور کمرتان را زیاد نمایند، اما کلم ها را به طور کامل حذف نکنید. به هر حال به خاطر سلامتی تان هم که شده گهگاه باید کلم بخورید!

شب ها بیشتر بخوابید

امروزه ما آدم ها به دلایل گوناگون بیشتر از گذشته کم خوابی داریم و می دانیم که چه اثرات مخربی بر سلامتی مان می گذارد. هر شب، فقط 30 دقیقه کم خوابی کافیست تا وزن تان را زیاد کند و متاسفانه بخش عمده این افزایش وزن، در ناحیه شکم خواهد بود. در ضمن دانشمندان دریافته اند بهترین سیکل خواب این است که تابع ریتم طبیعی بدن تان باشد، یعنی هر روز با غروب خورشید بخوابید و با طلوع آن بیدار شوید.

غذا های فرآوری شده را حذف کنید

غذا های فرآوری شده یکی از بزرگ ترین منابع نمک در رژیم غذایی ما هستند و بخش ترسناک آن این است که حتی نمی دانیم چه اندازه نمک مصرف می کنیم. به دلیل نوع فرمولاسیون افزودنی های مواد غذایی، نمک در هر غذای فرآوری شده ای پنهان است از انواع سوپ های آماده گرفته تا سس پاستا و حتی خوراکی های شیرین مانند بیسکوئیت ها. غذا های فرآوری شده را با غذا های تازه و سالم جایگزین کنید تا اثرش را روی شکم تان ببینید. با این کار نه تنها نفخ حاصل از نمک را نخواهید داشت بلکه از شر کالری های بی ارزش نیز خلاص شده و وزن کم خواهید کرد.

نوشیدنی هایتان را هوشمندانه انتخاب کنید

شکمی تخت و صاف می خواهید؟ دقت کنید بیشتر چه نوشیدنی هایی مصرف می کنید. شیر و نوشابه های گازدار، دو تا از نوشیدنی های اصلی هستند که شکم را بزرگ می نمایند. تقریبا 65 درصد از جمعیت انسان های بزرگسال، توانایی کمی برای گوارش لاکتوز دارند، یعنی آن یک لیوان شیری که شب ها قبل از خواب می نوشید ممکن است دلیل بزرگ شدن شکم تان باشد که صبح بعد از بیدار شدن از خواب متوجه آن می شوید. نوشابه های گازدار، هم معمولی و هم نوع رژیمی آن، قند دارند و شکم را بزرگ می نمایند. سعی کنید هر دو را از رژیم غذایی تان حذف کنید و نتیجه را ببینید.

زیاد آب بنوشید

برخلاف بیشتر نوشیدنی ها که دور کمرتان را زیاد می نمایند، یک نوشیدنی سالم وجود دارد که صد در صد در کاهش وزن تان موثر است: آب خالص! نوشیدن آب خالص، بدن تان را هیدراته می نماید و این پیغام را به بدن تان می دهد که با خیال راحت می تواند هر چه آب و مایعات اضافی جمع نموده دفع کند؛ بنابراین از نفخ ناشی از احتباس آب اضافی رها خواهید شد. در ضمن نوشیدن آب می تواند میل تان را به شیرین کاهش بدهد و اشتهای تان را کم کند و در ضمن مدت بیشتری سیر نگه تان دارد.

یک ظرف بزرگ میوه روی کانتر آشپزخانه تان بگذارید

از انواع میوه های فصل غافل نشوید. سیب و پرتقال سرشار از کوئرستین هستند که ترکیبی طبیعی بوده و از التهاب شکم کم می نماید. اگر یک ظرف بزرگ از انواع میوه های رنگارنگ روی کانتر آشپزخانه تان بگذارید که همواره جلوی دیدتان باشد، خیلی بیشتر محتمل است که هر وقت هوس اسنک کردید، سراغ این میوه ها بروید.

ادویه های تند بیشتر مصرف کنید

نعنا فلفلی و زنجبیل و فلفل قرمز همگی ضد التهاب شکم هستند و با تقویت آنزیم های گوارشی یاری می نمایند غذایی که می خورید، سریع تر در سیستم گوارش تان پیش برود. حرکت سریع تر غذا در گوارش نیز به معنی شکم صاف تر است. در ضمن نعنا فلفلی از گرفتگی ها و نفخ شکم می کاهد و زنجبیل نیز برای رفع التهاب و تهوع مفید است. رازیانه نیز گیاهی فوق العاده سودمند است که جلوی احتباس آب را در بدن می گیرد.

وضعیت بدنی تان را اصلاح کنید

دوست دارید در عرض دو ثانیه شکم تان را صاف کنید؟ صاف بایستید! قوز کردن باعث می گردد شکم تان به جلو بیفتد، اما صاف کردن ستون فقرات، تمام بدن را می کِشد و باعث می گردد کشیده تر و زیباتر به نظر برسید.

استرس تان را کم کنید

استرس باعث افزایش قابل توجه هورمون کورتیزول می گردد که به آن هورمون چربی شکم هم می توان گفت، زیرا به بدن سیگنال می فرستد که در اطراف شکم چربی انباشته کند. اگر تمام عوامل استرس برانگیز زندگی روزمره را در نظر بگیرید، می بینید چقدر کورتیزول مداوم در رگ های تان دارید! این حالت به دلایل گوناگونی برای سلامتی تان مضر است و بزرگ شدن شکم تان تنها یکی از آنهاست. پس خیلی مهم است که هر روز چند دقیقه ای برای کاهش استرس و تنش زدایی از جسم و روح تان وقت صرف کنید. یوگا، مدیتیشن، پیاده روی، روی کاغذ آوردن افکار پریشان، موسیقی گوش دادن، موسیقی نواختن و ... بهترین روش های ریلکسیشن هستند. در ضمن نباید فراموش کنید بیشتر برنامه های تلویزیونی استرس برانگیزند! پس تلویزیون هم کمتر تماشا کنید.

استفاده از ابزار های الکترونیکی را محدود کنید

موبایل، تبلت و تلویزیون، از راه های زیادی دور کمرتان را افزایش می دهند. واضح است که اگر زیاد بنشینید و مشغول انواع ابزار های الکترونیکی شوید، کمتر حرکت می کنید و کمتر کالری می سوزانید. اما موضوع فراتر از اینهاست: نور آبی ناشی از اسکرین های الکترونیک می توانند ریتم شبانه روزی بدن تان را بهم بریزند، بنابراین اعتیاد و وابستگی به این ابزارها، شما را دچار کمبود خواب می نماید و در بالا هم گفتیم که اثر کمبود خواب بر دور کمرتان چیست.

فیبر بیشتر مصرف کنید

غذا های فیبردار نیز برای صاف کردن شکم بسیار موثرند. میوه ها، سبزی ها و غلات سبوسدار، بویژه آن هایی که فیبر محلول زیادی دارند، از چربی های میان تنه کم می نمایند. در ضمن این غذا ها سیرتان می نمایند و جلوی پُرخوری تان را می گیرند. در نتیجه به مرور، شکم تان صاف خواهد شد.

عمل جراحی

اشتباه نکنید، قرار نیست بعد از این همه راه حل طبیعی، جراحی زیبایی را به شما توصیه کنیم. اما باید بدانید عوارض متعددی هستند که می توانند سبب جلو آمدگی شکم شوند و تا زمانی که این مسائل آناتومیک را رفع نکنید، هیچ روش دیگری نمی تواند شکم تان را صاف کند. مثلا خیلی از خانم ها دچار دیاستازیس یا فاصله دریافت عضلات شکم بعد از بارداری هستند. در 25 درصد از این خانم ها، عضلات شکم هرگز دوباره به هم نمی رسند و باعث بیرون زدگی دائمی شکم می شوند. این عارضه تنها با عمل جراحی حل شدنی است.

سیگار را ترک کنید

آیا هنوز هم به دلیل دیگری برای کنار گذاشتن سیگار احتیاج دارید؟ بسیار خب، سیگار شما را چاق می نماید. سیگار نه تنها هیچ یاریی به آرام شدن تان نمی نماید، بلکه افرادی که سیگار می کشند، چربی زیادی در میان تنه خود انباشته می نمایند.

سندرم روده تحریک پذیرتان را درمان کنید

سندرم روده تحریک پذیر یا IBS، شایع ترین اختلال گوارشی است. علائم سندرم روده تحریک پذیر شامل تهوع، اسهال، یبوست، معده درد و نفخ می شوند. هر چند علت این بیماری هنوز کاملا شناخته شده نیست، اما می توان آن را با فاکتور هایی از سبک زندگی مانند رژیم غذایی، ورزش، هورمون ها و استرس مرتبط دانست. افرادی که دچار سندرم روده تحریک پذیر هستند، اغلب با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی، علائم را کاهش داده یا رفع می نمایند.

منبع: besthealthmag.ca

منبع: برترین ها

به "به همین راحتی شکمتان را صاف کنید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به همین راحتی شکمتان را صاف کنید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید