برنامه ریزی اقتصادی بر اساس آمار و به دور از کلی گویی باشد

به گزارش وبلاگ خوراکی، عضو هیات رئیسه اتاق بیرجند با تاکید بر توجه دولتمردان به آمار برای برنامه ریزی اقتصادی، گفت: نگاه صادرات گرا به تولید پیشران تحولات اقتصادی است و دولت باید در صدر برنامه های خود به این نکته توجه جدی داشته باشد.

برنامه ریزی اقتصادی بر اساس آمار و به دور از کلی گویی باشد

علیرضا خامه زر، عضو هیات رئیسه اتاق بیرجند در گفت وگو با پایگاه خبری اتاق ایران، حلقه مفقوده در تصمیم گیری ها را عدم استناد به آمار نام کرد و گفت: در فرایند صادرات و واردات توجه به آمار و اطلاعات بسیار اهمیت دارد. اینکه محدودیت هایی در برهه ای از زمان برای برخی محصولات صادراتی و وارداتی در نظر می گیریم بدون اینکه به اطلاعات دقیق فرایند تولید این محصولات توجه شود، از جمله معضلاتی است که همواره با آن دست به گریبان بوده ایم.

بر اساس اظهارات او وزارت خانه های اقتصادی باید در قدم اول برنامه های خود را درباره چگونگی حمایت از تولید تدوین و ارائه کنند و در این حوزه از هرگونه کلی گویی بپرهیزند. موضوع دیگری که باید در این رابطه مورد تاکید جدی قرار گیرد، تمرکز بر توسعه منطقه ای و ظرفیت هایی است که در هر استانی وجود دارد.

توسعه زیرساخت های سرمایه گذاری در استان ها موضوع دیگری بود که از سوی عضو هیات رئیسه اتاق بیرجند مورد تاکید قرار گرفت. به باور این فعال اقتصادی اگر با توجه به ظرفیت های منطقه ای زمینه سرمایه گذاری فراهم شود، شاهد بهبود شرایط تولید در کشور و توسعه صادرات خواهیم بود.

خامه زر تاکید کرد: دولت باید روی توسعه زیرساخت های حمل ونقل جاده ای، ریلی، هوایی و دریایی کشور متمرکز شود و زمینه سرمایه گذاری بخش خصوصی در این بخش را مهیا کند. چنان چه زیرساخت ها آماده نباشد، سرمایه گذاری جدیدی اتفاق نمی افتد.

او یادآور شد: معنای حمایت از تولید همان ایجاد زمینه سرمایه گذاری در زیرساخت هاست. در حال حاضر نظام حمل ونقل کشور به نام یکی از مهم ترین موضوعاتی که هم پوشانی قابل توجهی در همه حوزه ها دارد، باید به روز شده تا جوابگوی نیاز امروز تولید و تجارت کشور باشد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "برنامه ریزی اقتصادی بر اساس آمار و به دور از کلی گویی باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنامه ریزی اقتصادی بر اساس آمار و به دور از کلی گویی باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید