آسمان فردا؛ میزبان آخرین شهاب باران پاییزی 98

به گزارش وبلاگ خوراکی، آسمان آدینه، 22 و شنبه 23 آذر ماه در حالی میزبان معروف ترین بارش های شهابی سال یعنی جوزایی است که به دلیل وجود نور زیاد ماه، امکان رصد شهاب های این بارش در شرایط خوبی قرار ندارد.

آسمان فردا؛ میزبان آخرین شهاب باران پاییزی 98

به گزارش گروه رسانه های وبلاگ خوراکی، خسرو جعفری زاده از فعالان حوزه نجومی در گفت وگو با ایسنا، بارش شهابی دوپیکر (جوزایی) را یکی از بارش های شهابی معروف در فصل پاییز هر سال دانست و گفت: معروف بودن این بارش شهابی به دلیل شهاب های نورانی است، به گونه ای که در سه سال گذشته تعداد شهاب های قابل مشاهده این بارش در ساعت 200 شهاب بوده است.

وی با بیان اینکه این بارش از 13 آذر شروع شده و تا 25 آذرماه ادامه دارد، اظهار کرد: اوج بارش این شهاب باران روزهای 22 و 23 آذر ماه است و تعداد شهاب های قابل مشاهده در هر ساعت (ZHR) این بارش 120 شهاب در ساعت می رسد.

جعفری زاده منشا بارش های شهابی را دنباله دارهایی دانست که به دور خورشید در گردش هستند و خاطر نشان کرد: این دنباله دارها در راستا عبوری خود گرد و غباری بر جای می گذارند و اگر زمین از مدار آنها عبور کند، به جو زمین برخورد می نمایند و می سوزند.

این فعال حوزه نجومی افزود: این بارش از معدود بارش های شهابی است که منشأ آن دنباله دار نیست و سیارکی به نام فایتون است و چگونگی فراوری شهاب ها به دست سیارک ها تاکنون معما باقی مانده است.

جعفری زاده با بیان اینکه منشا بارش شهابی جوزایی در صورت فلکی جوزا است، افزود: رصد این شهاب باران به ولیل وجود نور زیاد ماه در امسال در شرایط خوبی قرار ندارد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "آسمان فردا؛ میزبان آخرین شهاب باران پاییزی 98" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آسمان فردا؛ میزبان آخرین شهاب باران پاییزی 98"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید