2 عامل که باعث زخم معده می شوند

به گزارش وبلاگ خوراکی، استرس و غذا های پر ادویه باعث ایجاد زخم گوارشی نمی شوند، بلکه علائم آن را بدتر می نمایند.

2 عامل که باعث زخم معده می شوند

اکرم پورشمس آبادی فوق تخصص گوارش و کبد بزرگسالان، درباره زخم پپتیک اظهار کرد: بیشتر زخم ها در اثر عفونت ناشی از باکتری به نام اچ. پیلوری ایجاد می شوند. این باکتری به مخاط محافظ پوشش معده و به اولین قسمت از روده کوچک (اثنی عشر) آسیب وارد می نماید.

او اضافه نمود: زخم پپتیک، یک بیماری شایع است که میلیون ها نفر در سراسر دنیا به آن مبتلا می شوند. این بیماری در مردان و در سنین جوانی، به خصوص به صورت زخم دوازدهه شایع تر است زخم هایی که در معده تشکیل می شوند، مسری یا سرطانی نیستند. زخم های دوازدهه همواره خوش خیم هستند، در حالی که زخم معده ممکن است بدخیم باشد. زخم گوارشی بیماری دردناکی است که لذت غذا خوردن را از شما می گیرد و وقت و بی وقت با درد های شدید و خفیف آزارتان می دهد. نوعی باکتری در مخاط معده کشف شده که در معده بسیاری از افراد وجود دارد.

او درباره علل بیماری زخم معده بیان نمود: در زمان های قدیم مواردی مانند استرس و رژیم غذایی عامل ایجاد زخم معده بودند، اما امروزه محققین بر این باورند که اسید معده و دیگر مایعات گوارشی در ایجاد زخم معده موثر هستند. این مایعات به پوشش اندام های گوارشی آسیب می زنند.

دلایل ایجاد زخم معده شامل باکتری اچ. پیلوری (هلیکوباکتر پیلوری)، دارو های ضدالتهاب غیر استروئیدی هستند. شایع ترین علل ایجاد زخم های گوارشی عفونت با هلیکوباکتر پیلوری یا مصرف درازمدت دارو های ضدالتهاب غیرکورتونی مانند آسپیرین است. البته استرس و غذا های پر ادویه، موجب ایجاد زخم گوارشی نمی شوند، اما علائم آن را بدتر می نمایند.

گوارش

پور شمس آبادی توضیح داد: زخم های گوارشی زخم های باز هستند که در سطح داخل معده یا بخش ابتدایی روده باریک (که به آن دوازدهه هم می گویند) ایجاد می شوند. به عبارت دیگر دو نوع زخم گوارشی داریم، زخم معده و دوازدهه که متداول ترین علامت هر دو نوع درد معده (بالای شکم) است. علت زخم معده، درمان آن را معین می نماید، که پزشک چه راهی را برای برطرف آن استفاده کند. اگر عفونت با هلیکوباکتر پیلوری وجود دارد، باید درمان برای برطرف این عفونت تجویز گردد. اگر زخم معده ناشی از مصرف زیاد دارو های ضدالتهاب غیرکورتونی است باید مصرف آن ها کم گردد یا در صورت امکان به طور کامل قطع شوند و با داروی دیگری جایگزین شوند. به طورکلی، دارو هایی که به ترمیم زخم یاری می نمایند، بخشی از درمان زخم معده هستند.

نشانه های زخم معده

او گفت: زخم معده همواره با درد های شدیدی همراه است. این درد ها موقتی هستند و زمانی که معده خالی باشد شدیدتر می شوند. در نتیجه در بینِ وعده های غذایی یا در طول شب بیمار درد را بیشتر احساس می نماید. درد ها می توانند از چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشند. البته زخم معده غیر از درد، علائم دیگری هم دارد. از نشانه های زخم معده می توان به مواردی مانند: نفخ، تهوع، استفراغ، کاهش وزن بدون علت معین، مدفوع تیره و سیاه رنگ، سرگیجه، سختی تنفس، احساس خستگی بی علت، رنگ پریدگی پوست، استفراغی که دارای ذرات خونی است، اشاره نمود.

پورشمس آبادی تاکید نمود: وقتی زخم معده شدید گردد، می تواند باعث خونریزی معده و روده گردد. در چنین شرایطی باید به سرعت به پزشک مراجعه کنیم تا درمان های لازم را اعمال کند.

منبع: همگردی

به "2 عامل که باعث زخم معده می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "2 عامل که باعث زخم معده می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید