کشف پتانسیل یک گیاه خاص در مبارزه با سرطان

به گزارش وبلاگ خوراکی، پژوهشگران می گویند، گیاهی به نام گندواش یا خاراگوش چینی که بیش از 2000 سال است در طب سنتی چینی استفاده می گردد، علاوه بر دارا بودن ترکیباتی برای درمان مالاریا، دارای پتانسیل مبارزه با سرطان نیز است.

کشف پتانسیل یک گیاه خاص در مبارزه با سرطان

به گزارش ایسنا و به نقل از اس ای، یک پژوهش علمی به رهبری سه نفر از پژوهشگران دانشگاه تگزاس در سن آنتونیو (UTSA) توانایی دارویی گیاه چند هزار ساله ای به نام گَندِواش یا خاراگوش چینی را آشکار نموده اند.

گَندِواش یا کینگو یا خاراگوش چینی با نام علمی Artemisia annua یک گونه گیاهی از دولپه ای های نو (Eudicots)، از راسته گل مینا (Asterales)، تیره گل ستاره ای ها (Asteraceae) و سرده درمنه ها (Artemisia) است.

آزمایشگاه زیست شناسی والری اسپونسل (Valerie Sponsel) پر از برگ های سبز پر جنب و جوش گندواش است که به خوبی در گلدان های سفالی کاشته شده اند و از برگ های این گیاه ترکیبات دارویی استخراج می گردد.

اکنون پژوهشگران در یک پژوهش میان رشته ای در حال اجرا آزمایشاتی بر روی ترکیبات استخراج شده از این گیاه علیه سلول های سرطانی هستند.

گندواش

گیاه گندواش بیش از 2000 سال است که در طب سنتی چینی، به ویژه برای فراوری آرتمیسینین - ترکیبی که در درمان مالاریا استفاده می گردد- مورد استفاده قرار می گیرد.

اکنون تحقیقات پیشگامانه پژوهشگران دانشگاه تگزاس در سن آنتونیو با هدف کاوش عمیق تر در خواص زیست فعال این گیاه، به طور خاص بر روی ترکیبی به نام آرتینون بی (Arteannuin B) و اثربخشی بالقوه آن در درمان سرطان و کویوید-19 تمرکز دارند.

پژوهشگران می گویند، محصولات طبیعی برای تحقیقات پزشکی بسیار ارزشمند هستند، به طوری که تقریباً نیمی از دارو های تجویزی از آن ها منشاء می گیرند. آن ها بعلاوه خاطرنشان می نمایند که به علت پیچیدگی بیماری سرطان، ایجاد یک درمان جهانی، بعید است. بنابراین، تحقیقات مداوم در خصوص انواع مواد دارویی از گیاهان مختلف همچنان مهم است.

پژوهش میان رشته ای

ماهیت میان رشته ای این پژوهش، پیوند بیوشیمی، شیمی و زیست شناسی و امکان درک دقیق ترکیبات دارویی را فراهم می نماید.

لین، دانشیار دپارتمان زیست شناسی یکپارچه دانشگاه تگزاس در سن آنتونیو و دپارتمان علوم اعصاب، زیست شناسی رشدی و احیانماینده این دانشگاه خاطرنشان می نماید: ما در مراحل اولیه درک نحوه برترین استفاده از این ترکیبات برای درمان هدفمند هستیم. هدف قرار دادن مستقیم منطقه ها آسیب دیده هدف اصلی ماست.

کار پیشگامانه این گروه پژوهشی از سوی میشل اس. برگر، مدیر مرکز تومور مغزی دانشگاه کالیفرنیا سانفرانسیسکو (UCSF) که سلول های گلیوبلاستوما را برای این مطالعه فراهم می نماید، حمایت شده است.

فرانسیس کی یوشیموتو، استادیار دانشگاه تگزاس در سن آنتونیو فرآیند استخراج این ترکیبات از گندواش را این گونه شرح می دهد: ما از متانول به عنوان حلال استفاده کردیم. این مرحله مهم ما را به این فرضیه سوق داد که چگونه این ترکیب در سیستم های بیولوژیکی برهمکنش می نماید.

کیتلین وارلا دانشجوی دکترا در این دانشگاه به عنوان بخشی از گروه پژوهش، با استفاده از روش طیف سنجی NMR و کروماتوگرافی مایع-طیف سنجی جرمی، عصاره های گندواش را تقسیم بندی و مشخص کرد.

این گروه این بخش ها را در برابر سلول های گلیوبلاستوما (GBM) که یک نوع بدخیم از سرطان مغز است، آزمایش کردند و مشاهده شد که ترکیب Arteannuin B به طور مداوم فعالیت سمی را علیه این سلول های سرطانی نشان می دهد.

پژوهشگران معتقدند که Arteannuin B ممکن است سیستئین پروتئاز ها - آنزیم های تجزیه نماینده پروتئین - را که در سلول های سرطانی بیش از حد بیان می شوند، مهار کند.

یوشیموتو می گوید: ما کشف کردیم که وقتی Arteannuin B را به طور شیمیایی کاهش دادیم، اثربخشی آن در برابر سلول های گلیوبلاستوما به مقدار قابل توجهی کاهش یافت. این مطالعه بینش های مهمی را در خصوص خواص زیست فعال این ترکیب ارائه کرد.

وارلا در ادامه اکتشافات خود نشان داد که Arteannuin B بعلاوه مانع از فعالیت پروتئاز اصلی ویروس عامل بیماری کووید-19 موسوم به SARS-CoV-2 و بعلاوه کاسپاز-8 می گردد که هر دو از انواع پروتئاز های سیستئین هستند.

کار پژوهشگران دانشگاه تگزاش در سن آنتونیو اهمیت درک مکانیسم های بیوشیمیایی موجود در ترکیبات دارویی را نشان می دهد.

یوشیموتو می گوید: برای اینکه پزشکی واقعاً مؤثر باشد، درک منظره ژنتیکی بیماری هایی مانند سرطان حیاتی است. دانستن اینکه چه ژن هایی بیش از حد بیان می شوند، می تواند به ما یاری کند تا فعالیت محصولات پروتئینی خاص را هدف قرار دهیم و مسدود کنیم و درمان را مؤثرتر کنیم.

این مطالعه یک مثال درخشان از این است که چگونه یک رویکرد میان رشته ای می تواند پتانسیل ترکیبات طبیعی را آزاد کند و امید جدیدی در مبارزه با بیماری هایی ایجاد کند که همچنان از درک کامل پزشکی فرار می نمایند.

این مطالعه در مجله Natural Products منتشر شده است.

منبع: فرارو

به "کشف پتانسیل یک گیاه خاص در مبارزه با سرطان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف پتانسیل یک گیاه خاص در مبارزه با سرطان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید