پنج نمونه از باشکوه ترین تئاترهای دنیا را بشناسید

به گزارش وبلاگ خوراکی، سالن های تئاتر علاوه بر نمایش آثار بزرگ ادبی ، به لحاظ معماری نیز ارزشمند هستند

سالن های تئاتر در اقصی نقاط دنیا علاوه بر این که محلی برای اجرای شاخه اصلی هنر هفتم هستند ، با معماری خود که بصورت کاملا هنرمندانه ای طراحی شده اند، حضار را تحت تاثیر قرار می دهند . برای آشنایی با بعضی از زیباترین سالن های تئاتر در اقصی نقاط دنیا در ادامه مطلب همراه ما باشید.

پنج نمونه از باشکوه ترین تئاترهای دنیا را بشناسید

تئاتر مادر هنر هفتم محسوب می گردد و سالن تئاتر نیز محل عرضه آثار بزرگ ادبی در قالب نمایش به مشتاقان آن است؛ به عقیده اندرو لوید وبر (Andrew Lloyd Webber) تماشای تئاتر توام با هیجانی وصف ناپذیر در این سالن های باشکوه است. در واقع آنچه که بر جذابیت این سالن ها همچون خانه اپرای فوق مدرن گوانگ ژو می افزاید، معماری بی نظیر آن ها است.

1.خانه اپرای گوانگ ژو (Guangzhou Opera House) - گوانگ ژو،چین

زاها حدید یکی از چهره های سرشناس دنیای معماری و خالق آثاری ارزشمند همچون مرکز آبزیان لندن و ورزشگاه المپیک توکیو است. یکی دیگر از نمونه کارهای زیبا و منحصربه فرد وی که برای سال ها در یاد خواهد ماند، خانه اپرای چین است. چراغ های چشمک زن و طبقه های آبشاری آن هر بیننده ای را متحیر می نماید.

2.سالن اپرای سیدنی (Sydney Opera House) - سیدنی، استرالیا

اگرچه نمای خارجی سالن اپرای سیدنی شبیه یک صدف است، ولی فضای داخلی آن بسیار شاد و مفرح است. با وجود قدمت اندک این سالن، طراحی سقف آن توسط دورن اوتزان - معمار دانمارکی - مورد تحسین و تمجید میراث جهانی یونسکو قرار گرفته و برنامه های متعددی از جمله سخنرانی های تد (TED) در آنجا اجرا می گردد.

3. تئاتر بزرگ لا فنچه (Teatro La Fenice) - ونیز، ایتالیا

خانه اپرای ونیز علاوه بر معماری باشکوه و بی نظیرش، دارای تاریخچه پرباری است. این مکان فرهنگی از زمان تاسیس، سال 1792، تاکنون میزبان آهنگسازان بزرگی بوده است. البته این مکان با توجه به قدمت چند صد ساله از آسیب ها متعدد از جمله آتش سوزی سال 1996 در امان نمانده است.

4.تئاتر وینتر گاردن (The Winter Garden Theatre) - تورنتو،کانادا

این سالن بخشی از مجموعه فرهنگی در کانادا است که شامل دو سالن تئاتر است؛ در حالی که سالن نخست، الگین (Elgin) دارای مساحت بزرگ تری است، سالن وینتر گاردن از شهرت بیشتری نسبت به آن برخوردار است. طراحی سالن به گونه ای است که بوته های گل آویزان از سقف حس حضور در باغی زیبا را به بیننده القا می نماید. این سالن در ابتدا به عنوان محلی برای اجرای نمایش های موزیکال شروع به کار کرد، ولی در سال 1928 و در دوره شروع محبوبیت فیلم های صامت تعطیل شد. این روند برای چند دهه ادامه یافت تا اینکه در سال 1987، نهاد عام المنفعه Ontario Heritage Trust میلیون ها دلار برای احیا و بازسازی آن هزینه کرد. در حین عملیات بازسازی برای جلوگیری از هرگونه آسیب احتمالی کلیه دیوارها و آثار هنری با خمیر نان پاکسازی شد.

5. قصر موسیقی کاتالان (Palau de la Musica Catalana) - بارسلونا، اسپانیا

به هنگام ورود به این سالن، هر بیننده ای مبهوت شیشه کاری ها، موزاییک ها و مجسمه های مرمری زیبا و بی نظیر در سراسر آن می گردد. البته این سالن نمونه ای از هنر نئو کاتالان ها محسوب می گردد و تنها سالن کنسرت به این سبک به شمار می رود که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

منبع: الی گشت

به "پنج نمونه از باشکوه ترین تئاترهای دنیا را بشناسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پنج نمونه از باشکوه ترین تئاترهای دنیا را بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید