مرندی: ایران مایل نیست اردوغان تحقیر گردد، بهترین راه برای ترکیه پذیرش آتش بس است

به گزارش وبلاگ خوراکی، یک استاد دانشگاه تاکید نمود: مساله ادلب سوریه و مناقشات میان ترکیه و سوریه به این زودی حل نمی گردد.

مرندی: ایران مایل نیست اردوغان تحقیر گردد، بهترین راه برای ترکیه پذیرش آتش بس است

سید محمد مرندی استاد دانشگاه در گفت وگو با وبلاگ خوراکی درباره تحولات در سوریه توضیح داد: مذاکراتی پشت پرده بین ایران و سوریه و روسیه و ترکیه در جریان است که نتیجه اش در مذاکراتی که قرار است میان اردوغان و پوتین انجام گردد خود را نشان می دهد. آنچه مهم است اینکه دولت سوریه مصمم است خاک خود را آزاد کند و ایران هم با این تصمیم همراهی می نماید و در دو سه ماه اخیر به ویژه چند هفته گذشته پیروزی های چشمگیری به دست آورده است.

وی در پاسخ به این پرسش که بعضی معتقدند اردوغان در حملاتی که به خاک سوریه داشته و کشته هایی که داده است تحقیر شده و برای جبران این تحقیر در داخل کشورش ممکن است دست به هر کاری بزند در این میان به نظر شما نگاه و رویکرد ایران چیست؟ اظهار کرد: ایران مایل نیست اردوغان تحقیر گردد چون مسائل را فقط بیشتر می نماید اما تمامیت ارضی سوریه برایش موضوع مهمی است. اگر راهکاری پیدا گردد که بتوان مسائل به وجود آمده را حل کرد و در آن تحقیر ترکیه و اردوغان نباشد قابل پذیرش است و حتما ایران در این میان ترجیح می دهد این راهکار انتخاب گردد اما معتقدم قضایای سوریه به این زودی ها تمام نمی گردد.

مرندی گفت: به نظرم پیروزی های سوریه در برابر القاعده و نیروهای ترکیه که همرزم القاعده هستند راستا بحران به وجود آمده را به طور کامل دگرگون نموده است.

وی ادامه داد: اردوغان قول داده بود اهداف مستشاری در سوریه را هدف قرار ندهد و علت شهادت عده ای از سربازان سوری و مستشاری این بود که آنها انتظار نداشتند ترکیه به نیروهای مقاومت حمله کند. با توجه به یاری های روسیه و ایران در سرکوب کودتای ترکیه این رفتار بعید بود.

مرندی گفت: از یکی دو روز گذشته ترکیه هزینه کارهایش را می دهد و طبیعی است ضربات سنگینی به ترکیه و القاعده وارد می گردد.

این استاد دانشگاه توضیح داد: در حال حاضر راستا بردی برای اردوغان نمی بینم؛ بهترین راهکار این است که ترکیه آتش بس و تغییرات به وجود آمده در صحنه عمل را بپذیرد هر چند که در این شرایط احساس تحقیر داشته باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "مرندی: ایران مایل نیست اردوغان تحقیر گردد، بهترین راه برای ترکیه پذیرش آتش بس است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرندی: ایران مایل نیست اردوغان تحقیر گردد، بهترین راه برای ترکیه پذیرش آتش بس است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید