قصه خوانی بچه ها مبتلا به سرطان در دوران کرونا

به گزارش وبلاگ خوراکی، تهران (پانا) - مسئول بخش روانشناسی بیمارستان محک، بر اهمیت مطالعه و قصه خوانی بچه ها مبتلا به سرطان تاکید کرد.

قصه خوانی بچه ها مبتلا به سرطان در دوران کرونا

بر اساس اعلام بیمارستان محک، پیش از شیوع کرونا هر ماه 1000 تا 1200 کتاب به بچه ها تحت درمان در بیمارستان محک و سایر بیمارستان های دولتی و دانشگاهی دارای بخش خون و آنکولوژی بچه ها تهران که در آنها ترالی کتاب فعال بود، اهدا می شد. کتاب هایی متناسب با گروه های سنی و علایق بچه ها که با نگاهی ویژه به ادبیات و فرهنگ قومیت های مختلف در ترالی (میز چرخدار) مخصوص کتاب محک قرار می گرفتند.

با شیوع ویروس کرونا و لزوم رعایت فاصله گذاری اجتماعی این فعالیت با شرایط موجود انطباق یافت؛ به همت داوطلبان و روان شناسان کتاب ها تبدیل به فایل های صوتی می شوند و در اختیار بچه ها مبتلا به سرطان، این بار در سراسر ایران قرار می گیرد. به مناسبت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار، با لیلا جعفری مسئول بخش روان شناسی محک به مصاحبه نشستیم تا جزئیات قصه خوانی مجازی برای تمامی بچه ها مبتلا سرطان را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

وی در خصوص ضرورت قصه خوانی برای بچه ها مبتلا به سرطان، گفت: پس از راه اندازی ترالی کتاب و حضور آن در بیمارستان های دولتی و دانشگاهی دارای بخش خون و آنکولوژی بچه ها در تهران، اقدام دیگری مبنی بر قصه خوانی برای بچه ها مبتلا به سرطان هم در این بیمارستان ها از سال گذشته آغاز شد. با شیوع گسترده ویروس کرونا، فعالیت ترالی و داوطلب در زمینه حضور در بخش های بستری متوقف شد و اهدای کتاب به بچه ها تنها در بیمارستان محک، آن هم توسط روان شناسان، انجام می شود. اما در این شرایط تلاش شد راهکارهای جایگزینی اتخاذ شود که خوشبختانه این راهکارها منجر شده که خدمات محک در حوزه کتاب و کتابخوانی نه تنها محدود نشود، بلکه امکان ارائه آن به فرزندانمان از دیگر استان ها نیز فراهم شود. بر همین اساس با همراهی داوطلبان فایل های صوتی قصه خوانی تولید و برای فرزندان محک ارسال می شود.

جعفری با اشاره به شرایط مورد نیاز برای داوطلبان قصه خوانی، ادامه داد: بر اساس دستورالعمل کار با بیمار که توسط واحد روان شناسی محک طراحی شده است، داوطلبان بالای 20 سال که آمادگی روحی مورد نیاز را دارند، تحت آموزش های لازم برای برقراری ارتباط با بچه ها مبتلا به سرطان قرار می گیرند. مهارت این افراد می بایست به گونه ای باشد که در این فرآیند از آسیب روانی به خود و فرزندان مان جلوگیری کنند. آنها در صورت گذراندن یک ارزیابی روان شناختی و اطمینان از داشتن شرایط مورد نیاز، برای کار با بیمار، که یکی از شاخه های آن قصه خوانی است، آماده می شوند.

داوطلبان قصه خوانی می بایست کتاب ها و ادبیات کودک و نوجوان را بشناسند و بتوانند از ارتباط و تخصص شان در راستای پیشبرد اهداف محک استفاده کنند، چرا که آنها نه تنها در بخش خواندن قصه بلکه در نوع چیدمان، دسته بندی، ترغیب بچه ها و ایجاد کنجکاوی در آنها نسبت به موضوعات نقش مؤثری دارند.

وی در ادامه به شرایط فعالیت داوطلبان قصه خوانی در دوران کرونا اشره کرد و گفت: در حال حاضر با توجه به شیوع ویروس کرونا امکان فعالیت حضوری این داوطلبان ممکن نیست. به همین منظور داوطلبان قصه خوانی با همراهی واحد روان شناسی محک با ضبط فایل صوتی قصه از راه دور همراه راستا درمان فرزندان محک می شوند.

مسئول بخش روانشناسی محک با بیان معیارهای انتخاب قصه ها و کتاب ها که از دیگر مسائل مهم در این زمینه است، اضافه نمود: از آنجایی که نوع قصه ها به روانشناسان محک در ایجاد زمینه های مرتبط با کیفیت زندگی فرزندانمان کمک می کند، موضوع آنها به گونه ای انتخاب می شود تا اضطراب، خشم و افسردگی را در بچه ها مبتلا به سرطان تشدید نکند و مسائل خانوادگی را تحت الشعاع قرار ندهند. کتاب های انتخابی معمولاً از جنس آموزش مهارت، معرفی مشاغل مختلف، رنگ آمیزی و درمانی است.

جعفری در انتها در خصوص برنامه آینده محک در جهان پسا کرونا در زمینه قصه خوانی و قصه درمانی، گفت: در آینده با بهتر شدن شرایط از نظر شیوع ویروس، علاوه بر اهدای کتاب و قصه خوانی، قصه نویسی و آموزش بچه ها مبتلا به سرطان در این زمینه نیز در دستور کار قرار خواهد گرفت.

ادبیات نقش مؤثری را در درمان بچه ها مبتلا به سرطان ایفا می کند. فعالیت های مرتبط در این حوزه مانند یک مکمل سبب می شود تا درد، اضطراب، استرس و ترس از بیماری سرطان و مراحل درمان آن کاهش یابد و بچه ها مقاومت بیشتری در برابر دریافت و تزریق دارو از خود نشان دهند. به امید آنکه به پشتوانه مردمان نیکوکار این سرزمین روز به روز خدمات شایسته تری به بچه ها مبتلا به سرطان که قهرمانانه با این بیماری سخت می جنگند ارائه شود.

منبع: خبرگزاری پانا

به "قصه خوانی بچه ها مبتلا به سرطان در دوران کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قصه خوانی بچه ها مبتلا به سرطان در دوران کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید