فناوری ساده ای که آب جوشان را به یخ تبدیل می نماید

به گزارش وبلاگ خوراکی، محققان با استفاده از فناوری ساده یخچال های کوچک توانسته اند دمای یک شی گرم را به 2 درجه پایین تر از دمای اتاق برسانند. آنها معتقدند با این روش می توان آب داغ را به یخ تبدیل کرد.

فناوری ساده ای که آب جوشان را به یخ تبدیل می نماید

به گزارش خبرگزاریاقتصادایران، فیزیکدانان ادعا می نمایند یک دستگاه آزمایشی ابداع نموده اند که قابلیت تبدیل آب جوشان به یخ بدون استفاده از انرژی اضافی را دارد. همچنین طبق ادعای آنان در این روش هیچیک از قوانین ترمودینامیک زیرپا گذاشته نمی گردد.

هرچند به نظر می رسد این ابداع عجیب است، اما محققان دانشگاه زوریخ ادعا می نمایند می توان بدون دور زدن هیچیک از قوانین بنیادین به این نتیجه دست یافت.

طبق قانون دوم ترمودینامیک، گرما از شیء گرم تر به شیء خنک تر انتقال می یابد اما برعکس این روند ممکن نیست. به هر حال دانشمندان با یاری دستگاهی به نام المنت Peltier برای نخستین بار نشان دادند می توان دمای یک شیء را بدون هیچ گونه انرژی به پایین تر از دمای اتاق رساند.

المنت Peltier در یخچال های کوچک اتاق های هتل به کار می رود. این نوع المنت ها در حقیقت اجزایی هستند که جریان الکتریکی را به تمایزهای دمایی تبدیل می نمایند. در مرحله بعد یک جریان گرمایی ایجاد می نمایند که از گرما به سمت سرما و برعکس حرکت می نماید.

آندریاس شیلینگ مؤلف این پژوهش می گوید: در نگاه نخست به نظر می رسد این آزمایش یک جادوی عجیب است و تا حدودی دانش شهودی انسان از جریان گرما را به چالش می کشد. اما از لحاظ فرضیه ای این دستگاه آزمایشی می تواند آب جوشان را بدون استفاده از هیچ گونه انرژی به یخ تبدیل کند.

به هرحال محققان در آزمایش از مدار نوسان ساز گرمایی (thermal oscillating circuit) استفاده کردند تا به طور موقت جریان گرما را از شیء سردتر منتقل نمایند.

شیلینگ و همکارانش با استفاده از یک تکه فلز مسی داغ با دمای بیش از 100 درجه سانتیگراد و المنت مذکور توانستند آن را به 2 درجه سانتیگراد پایین تر از دمای اتاق برسانند.

به گفته این محقق یک دستگاه تخصصی تر قابلیت تأثیرگذاری بیشتری دارد و از لحاظ علمی یک المنت ایده آلPeltier می تواند به دمای کمتر از 47- درجه سانتیگراد برسد.

شیلینگ در این باره اضافه نمود: با فناوری بسیار ساده می توان دمای مقادیر انبوهی از مواد داغ جامد، مایع یا گازی را به دمای پایین تر از اتاق رساند و در این جهت به هیچ نوع انرژی احتیاج نیست.

با هماهنگ سازی جریان نوسانی می توان سیستمی ساخت که بدون مصرف انرژی اضافی دمای مواد را خنک می نماید.

منبع: اقتصاد ایران

به "فناوری ساده ای که آب جوشان را به یخ تبدیل می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فناوری ساده ای که آب جوشان را به یخ تبدیل می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید