دیدنی ترین تالاب های ایران

به گزارش وبلاگ خوراکی، در این مقاله قصد داریم شما را با تعدادی از مشهورترین و مهم ترین تالاب های ایران آشنا کنیم. بعضی تالاب ها را با نام مرداب (آب مرده)، باتلاق، گنداب و یا حتی هرزآب خطاب می نمایند. بدون تردید تالاب ها جزو بزرگ ترین قربانیان باورهای نادرست بشر هستند؛ چرا که علی رغم منافع کلان برای کلیه زیست مندان هنوز هم به شکلی ناباورانه زخم می خورند و آرام آرام از صفحه گیتی محو می شوند.

دیدنی ترین تالاب های ایران

معرفی تالاب های زیبا و گردشگری در ایران

شبه جزیره مازندران، میانکاله

میانکاله در جنوب شرقی دریای خزر و در 12 کیلومتر شمال بهشهر واقع شده است

این شبه جزیره در استان مازندران 46 سالی می گردد که تحت حفاظ سازمان حفاظت محیط زیست است.

میانکاله در جنوب شرقی دریای خزر و در 12 کیلومتر شمال بهشهر واقع شده است و اگر زمستان به آن سر بزنید، حتی شانس این را دارید که در تالاب آن فلامینگو هم ببینید. البته برای تماشای فلامینگوها در میانکاله نیازی نیست خیلی خوش شانس باشید چرا که بیش از 5 هزار فلامینگو که بین مردم محلی به مرغ آتش معروفیت دارند، در میانکاله زندگی می نمایند.

البته در سال های گذشته چند مرکز گردشگری هم در زاغمرز در نزدیکی میانکاله ساخته شده تا گردشگران برای اقامت شبانه در حوالی این تالاب زیبا مسئله ای نداشته باشند.

تالاب فریدون کنار، خانه امید

تالاب فریدون کنار، در جاده ساحلی بین بابلسر و فریدون کنار واقع شده است

در راستای که در جاده ساحلی بین بابلسر و فریدون کنار دیده می گردد، شما می توانید یکی از زیباترین کلونی های پرندگان را در حاشیه دریای خزر ببینید.

یکی از معروف ترین پرنده های این تالاب درنایی به نام امید نادیوژنی است.

این درنای سیبری چند سالی است که در فصل سرما به تنهایی از سیبری تا مازندران ایران پرواز می نماید تا از انقراض نجات پیدا کند.

البته این تالاب در سال های گذشته به یکی از صیدگاه های استان هم تبدیل شده که کثرت پرندگان شکار شده در آن را در بازارهای روز بابلسر و فریدون کنار می بینید. با وجود این سازمان حفاظت از محیط زیست وعده داده با شکارچیان غیرقانونی پرنده در این تالاب برخورد قانونی خواهد نمود.

تالاب مرکز، بندعلی خان

تالاب بندعلی خان، در 35 کیلومتری جنوب شهرستان ورامین واقع شده است

در 35 کیلومتری جنوب شهرستان ورامین، تالاب بندعلی خان واقع شده است. متاسفانه در سال های گذشته با ورود فاضلاب و پساب های شهرک صنعتی چرمشیر این تالاب شرایط خوبی ندارد اما هنوز هم در زمستان بندعلی خان میزبان خوبی برای پرندگانی است که به سوی جنوب ایران در پرواز هستند.

البته غیر از تالاب بندعلی خان، تالاب عشق آباد هم یکی از مراکز خوب پرنده نگری در حاشیه تهران است. تا به حال 144 گونه پرنده در این تالاب دیده شده.

این تالاب مربع شکل است و طول آن در زمستان ها به 700 متر هم می رسد. دسترسی به این تالاب از راه تهران هم چندان سخت نیست.

کمربندی شهر ری، جاده ورامین، بعد از فیروزآباد، خروجی تپه میل است. بعد از کمی رانندگی تالاب را پیش روی خود می بینید.

تالاب قوریگل، برای جوجه آوری

تالاب قوریگل ، در آذربایجان شرقی واقع شده است

این تالاب در آذربایجان شرقی واقع شده است. تالابی بین المللی در جاده ترانزیت تبریز- بستان آباد، که 45 کیلومتری با تبریز فاصله دارد.

قوریگل علاوه بر اینکه در زمستان ها، مکان امنی برای پرندگان مهاجر محسوب می گردد، زیستگاه مهمی هم برای جوجه آوری پرندگان است.

اردک سرسفید که از پرندگان رو به انقراض دنیاست، هر سال در این تالاب جوجه آوری می نماید.

یک مهمانسرا در حومه تالاب برای پذیرایی از گردشگران ساخته شده تا طبیعت گردان برای اقامت در تالاب قوریگل هیچ مسئله ای نداشته باشد.

تالاب میقان، استراحتگاه امن درناها

تالاب کویری میقان در استان مرکزی واقع شده است

تالاب کویری میقان در استان مرکزی واقع شده است. اینجا به تازگی از سوی سازمان حفاظت محیط زیست به منطقه ممنوع شکار تبدیل شده و حالا دیگر سالیانه پذیرای هزاران پرنده مهاجر است که از شمال روسیه به سوی آن می آیند.

تالاب میقان در 15 کیلومتری اراک و در حاشیه روستای داوودآباد قرار گرفته. در سال های اخیر با بارندگی مناسب، میقان آب قابل توجهی دارد و به همین علت در زمستان ها میزبان بیش از 120 هزار درنایی می گردد که آنجا را برای اقامت انتخاب می نمایند.

دریاچه زریوار، در قلب جنگل

زریوار، دریاچه ای در استان کردستان که در زمستان مامن هزاران پرنده ای است که به آن پناه می برند

زریوار پدیده نادری در جغرافیای ایران است. دریاچه ای در استان کردستان که در زمستان مامن هزاران پرنده ای است که به آن پناه می برند.

مشارکت مردم محلی برای آرامش منطقه در فصل مهاجرت زمستان پرندگان باعث شده این تالاب در سال های اخیر محل جذابی برای سفرهای زمستانی گردشگران باشد. از پرندگان این تالاب می توان به اردک سرسبز، خوتکا، فیلوش، ارده ای، نوک پهن، گیلار و حواصیل اشاره نمود.

تالاب شادگان، در راستا خلیج فارس

تالاب شادگان، بین شهرهای شادگان، آبادان و ماهشهر در استان خوزستان قرار گرفته است

تالاب شادگان در پایین دست حوضه رودخانه جراحی، بین شهرهای شادگان، آبادان و ماهشهر در استان خوزستان قرار گرفته و در سمت پایین دست به خلیج فارس می پیوندد.

شادگان بزرگ ترین تالاب ایران شناخته می گردد و شما می توانید با قایق روی آن بروید و شاهد صحنه های بی نظیری از حضور انواع پرندگان و آبزیان در آن باشید. این تالاب محل دائمی حضور اردک مرمری است که از گونه های رو به انقراض دنیاست.

منبع: سایت ایران ناز

منبع: راسخون

به "دیدنی ترین تالاب های ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیدنی ترین تالاب های ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید