خانه شیخ بهائی اصفهان؛ زیباترین خانه تاریخی آسیا

به گزارش وبلاگ خوراکی، بهاءالدین محمد بن حسین عاملی معروف به شیخ بهایی، مرجع تقلید و دانشمند نامدار عصر صفوی است که در دانش های فلسفه، منطق، هیئت و نجوم ، ریاضیات و معماری تبحر داشت. وی در عصر طلایی هنر اسلامی یعنی دوران صفویه، تعداد زیادی از بناها را با تکنولوژی فراتر از عصر صفوی طراحی و به اجرا درآورده است.

خانه شیخ بهائی اصفهان؛ زیباترین خانه تاریخی آسیا

خانه شیخ بهایی بنایی متعلق به دوران صفویه در محله نو یکی از محلات تاریخی شهر اصفهان است

آثاری همانند مسجد امام اصفهان، منارجنبان اصفهان، نقشه شهر نجف آباد، مهندسی تقسیم آب زاینده رود، طرح ریزی کاریز نجف آباد، حمام شیخ بهایی، معماری حرم امام رضا (ع)، مجموعه کاخ های دولتی اصفهان(دولت خانه)، چینی خانه بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی و ... که امروزه از او به یادگار مانده است.

خانه شیخ بهایی یک اثر تاریخی در یک محور تاریخی با معماری باشکوه ایرانی، بنایی متعلق به دوران صفویه در محله نو یکی از محلات تاریخی شهر اصفهان در محدوده خیابان طالقانی است که به علت تاریخی بودن و قرار گرفتن در یک محور تاریخی به اسم یک اثر فرهنگی تاریخی در شهر اصفهان در لیست آثار ملی ثبت شده است.

خانه شیخ بهایی در سال 1357 ش در لیست آثار ملی به ثبت رسید

مالک کنونی اثر آقای حاج شیخ عبدالحمید شیخ بهایی می باشد.

خانه در سال 1357 ش در لیست آثار ملی به ثبت رسید و در سال 1378 از سوی سازمان میراث فرهنگی به اسم زیباترین خانه تاریخی آسیا و اقیانوسیه معرفی گردید.

در کتاب زندگی شاه عباس تالیف نصرالله فلسفی بیان می گردد که این خانه متعلق به عمه شاه عباس(مریم سلطان بیگم) بوده که پس از مرگ وی، شاه عباس این بنا را به شیخ بهایی واگذار می نماید.

بنای خانه شیخ بهایی شامل اندرونی و بیرونی، یک حیاط مستطیل شکل است

بنای خانه شیخ بهایی شامل اندرونی و بیرونی، یک حیاط مستطیل شکل و فضاهایی همانند آیینه خانه، اتاق پنج دری، مطبخ و...که دارای تزیینات نفیس در زمینه مقرنس کاری، گچ بری و آیینه کاری می باشد.

در طی سالهای اخیر این خانه تاریخی مورد بازسازی و بازسازی از سوی میراث فرهنگی قرار گرفته است.

منبع: گردشبان

به "خانه شیخ بهائی اصفهان؛ زیباترین خانه تاریخی آسیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خانه شیخ بهائی اصفهان؛ زیباترین خانه تاریخی آسیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید