برگزاری نمایشگاهی به مناسبت صدمین سالگرد کشف مقبره توت عنخ آمون

به گزارش وبلاگ خوراکی، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، برگزاری نمایشگاهی به مناسبت صدمین سالگرد کشف مقبره توت عنخ آمون صورت گرفت.

برگزاری نمایشگاهی به مناسبت صدمین سالگرد کشف مقبره توت عنخ آمون

یک تیم باستان شناسی به سرپرستی هاوارد کارتر مصرشناس بریتانیایی در چهارم نوامبر سال 1922 مقبره توت عنخ آمون، فرعون مصر باستان را در دره پادشاهان واقع در مصر کشف کردند.

یک قرن بعد، موزه نشنال جوگرافیک در واشنگتن صدمین سالگرد این اکتشاف را با نمایشگاهی که این مقبره و اشیای ارزشمند آن را به یاری فناوری به نمایش میگذارد، جشن میگیرد.

این نمایشگاه تجربه بازدید از این مقبره و آثار آن را به یاری تصاویری فراهم می نماید که روی دیوارها و فضای نمایشگاه به نمایش گذاشته می شوند.

این نمایشگاه با ماموریت باستان شناسی سال 1922 شروع می گردد و پیش زمینه ای درباره کارتر، پوشش خبری این اکتشاف در صفحه نخست نیویورک تایمز را به نمایش میگذارد.

از این مرحله به بعد، بازدیدکنندگان همانند شخصیت دوروتی (در داستان جادوگر شهر اوز) که وارد سرزمین رنگارنگ اوز می گردد، در فضایی مملو از تصاویر دیجیتالی و صداهای هماهنگ غوطه ور می شوند که با بازآفرینی مقبره توت عنخ آمون شروع می گردد و با نمایش زندگی خانوادگی این فرعون، تاریخچه و حتی بازی مورد علاقه او ادامه پیدا می نماید.

انتها این نمایش نیز با سفر جسورانه به دنیا پس از مرگ رقم میخورد. به این ترتیب بازدیدکنندگان به یاری کمپانی نورپردازی سیتی لایت و گویندگی هیو بونه ویل بازیگر بریتانیایی در یک سفر 20 دقیقه ای تصویری به سمت رع ایزد خورشید به فرعون توت می پیوندند.

توت عنخ آمون که با لقب فرعون جوان شناخته می گردد، در 9 سالگی و در سال 1333 پیش از میلاد بر تخت نشست و 10 سال حکمرانی کرد تا در نهایت در سال 1323 پیش از میلاد جانش را از دست داد. سپس مومیایی او را در مقبره ای مملو از آثار هنری، جواهرات و سایر گنجینه های ارزشمند دفن کردند.

شن های صحرا به سرعت مقبره او را پوشاندند و این مقبره تقریبا برای بیش از سه هزار سال از نظرها پنهان مانده بود، تا اینکه کارتر مصرشناس بریتانیایی آن را کشف کرد. کاوش کارتر به کشف آثار حیرت آوری از جمله تابوت دان طلای مشهور و مومیایی این فرعون منجر شد.

بخش زیادی از آثار تاریخی که در این مقبره کشف شده است، اکنون در موزه مصر واقع در قاهره نگهداری می شوند، اما بسیاری از این آثار در آینده به موزه بزرگ مصر واقع در نزدیکی اهرام جیزه منتقل خواهند شد. این موزه سال آینده افتتاح خواهد شد.

نمایشگاه فراتر از فرعون توت در موزه نشنال جئوگرافیک واقع در واشنگتن تا فوریه 2023 ادامه خواهد داشت.

منبع: همگردی

به "برگزاری نمایشگاهی به مناسبت صدمین سالگرد کشف مقبره توت عنخ آمون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزاری نمایشگاهی به مناسبت صدمین سالگرد کشف مقبره توت عنخ آمون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید