باغ موزه شهدای قزوین در نیمه راه

به گزارش وبلاگ خوراکی، آرشین برزگر- قزوین ـ خبرنگار:به جرات می توان گفت شهدای قزوین نه تنها در پهنه جغرافیایی وطن که در گستره دنیا اسلام نیز بلندآوازه اند از این رو سال هاست موضوع ساخت موزه شهدا یکی از دغدغه های مسئولان فرهنگی استان است تا از این طریق علاوه بر جذابیت های بصری و تاریخی، ظرفیت گردشگری معنوی را هم برای این خاک فراهم آورند.

باغ موزه شهدای قزوین در نیمه راه

قزوین 3 هزار شهید و والامقام و بزرگ دارد که دیدن آثار به جای مانده از آنها معنویت صدچندانی به مقصد گردشگران معنوی این دیار می بخشد. قزوین زادگاه شهیدان ملی و فراملی بزرگی همچون محمدعلی رجایی، سید آزادگان سید علی اکبر ابوترابی، سرلشکر خلبان عباس بابایی، سیدالاسرا حسین لشکری، سردار فاتح خیبر رضا حسن پور، حر انقلاب طیب حاج رضایی و 3 هزار شهید و 7 هزار جانباز سرافراز است. ایثارگرانی که سرمایه های بزرگ حماسی و ایستادگی مردم این شهر در برابر تجاوز دشمنان ایران هستند. در کنار تحقق این مهم تحت عنوان موزه شهدای قزوین، بازسازی خانه شهیدان ابوترابی و بابایی نیز می تواند بر رونق این نوع گردشگری در قزوین بیفزاید.

  • تملک 5 هکتار

مدیرکل سابق بنیاد حفظ و نشر ارزش ها و آثار دفاع مقدس استان در گفت وگو با وبلاگ خوراکی در مورد ضرورت توجه به ساخت باغ موزه شهدا در قزوین گفت: فرهنگ دفاع مقدس همان فرهنگ عاشورایی است و حفظ این فرهنگ و نهادینه کردن آن بین آحاد مردم باید در صدر برنامه های فرهنگی مورد توجه همه دست اندرکاران این حوزه قرار بگیرد. مهدی طاهرخانی با اشاره به این که 10 هکتار زمین به منظور ساخت این باغ موزه در قزوین اختصاص یافته است، اعلام نمود: از 10 هکتار منظورشده 5 هکتار آن تملک شده است.

وی ادامه داد: موزه دفاع مقدس استان در زمینی به وسعت 5 هکتار و زیربنای 4 هزار مترمربع در جوار مزار 8 شهید گمنام در بوستان باراجین ساخته می گردد تا مکانی برای نگهداری آثار شهدا و رزمندگان باشد. مدیرکل سابق بنیاد حفظ و نشر ارزش ها و آثار دفاع مقدس استان با بیان این که برای ساخت این پروژه اعتباری بیش از 200 میلیارد ریال در بوستان باراجین اختصاص یافته است، اضافه نمود: باغ موزه دفاع مقدس با همکاری شورای اسلامی شهر، شهرداری، سازمان نظام مهندسی، استانداری، معاون عمرانی استاندار و دیگر مسئولان استانی در قزوین ساخته می گردد. فاز نخست اجرای این پروژه و کلنگ زنی آن در روزهای پایانی هفته دفاع مقدس در قزوین کلید می خورد. به گفته طاهرخانی، در باغ موزه دفاع مقدس آثار و مکتوبات شهدا، رزمندگان و ایثارگران و تجهیزات نظامی باقیمانده از دفاع مقدس جمع آوری، حفظ و صیانت می گردد.

  • عملکرد ضعیف

مدیرکل بنیاد حفظ آثار نشر ارزش ها و دفاع مقدس استان معتقد است که مدیریت قزوین در ساخت باغ موزه دفاع مقدس ضعیف عمل نموده است. امیر بهنام پیری با اعلام نارضایتی از وضع موجود گفت: در 22 استان کشور موزه دفاع مقدس افتتاح شده است، اما در قزوین ساخت موزه دفاع مقدس مظلوم واقع شده و پیشرفتی ننموده است. وی گفت: کوشش می کنیم موزه فرهنگی و دفاع مقدس با همکاری همه نهادها به بهره برداری برسد، زیرا ظرفیت فرهنگی، سیاسی و اجتماعی استان قزوین بسیار زیاداست. پیری توضیح داد: بودجه بنیاد حفظ آثار دفاع مقدس قزوین تا حدودی از بودجه بنیاد حفظ آثار دفاع مقدس کشور تامین می گردد، اما این میزان کفاف هزینه های این سازمان را نمی دهد بنابراین استان باید در تامین بودجه بنیاد به ما یاری کند. از مدیران استان گلایه دارم که در مورد ساخت باغ موزه دفاع مقدس کار جدی انجام نداده اند درصورتی که این طرح یک موضوع کشوری است که جزو مطالبات رهبر معظم انقلاب است.

  • اختصاص بودجه

مدیرکل بنیاد حفظ آثار دفاع مقدس استان قزوین گفت: بودجه معین شده برای ساخت باغ موزه دفاع مقدس محقق نشده است و یک میلیارد تومانی که به وسیله استانداری واگذار شده است فقط برای فنداسیون هزینه شد. وی توضیح داد: شهرداری و شورای اسلامی شهر قزوین به وعده بودجه ای خود برای یاری به ساخت این مرکز فرهنگی عمل ننموده اند و تا به امروز یک ریال از وعده آنها محقق نشده است. پیری با اشاره به دیگر مسائل هزینه ای در این مجموعه یادآور شد: سالانه 50 کتاب در استان چاپ می گردد که بسیاری از آنها در انبار بنیاد دست نخورده باقی مانده است. راه اندازی کتابخانه دفاع مقدس به استفاده از این آثار یاری خواهد نمود. مدیرکل بنیاد حفظ آثار دفاع مقدس استان قزوین ادامه داد: یکی وظایف مهم بنیاد حفظ آثار و ارزش های دفاع مقدس جلوگیری از تحریف رشادت های بزرگمردان تاریخ ایران است تا دشمن نتواند با تضعیف این فرهنگ پیشرفت و دستاوردی در جنگ نرم علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی داشته باشد. راه اندازی موزه هنرهای دفاع مقدس باید مورد توجه مسئولان استان ها باشد، چراکه این مراکز سنگرهای بسیار محکم و قوی در جنگ نرم به شمار می روند.

  • دستگاه ها به تعهدات خود عمل نمایند

رئیس مجمع نمایندگان استان قزوین در گفت وگو با وبلاگ خوراکی بر ضرورت راه اندازی و اهتمام برای اتمام این پروژه بزرگ فرهنگی تأکید کرد و گفت: قزوین از ظرفیت و امکانات بسیار مناسبی برای ساخت باغ موزه دفاع مقدس با هدف اشاعه فرهنگ دفاع مقدس در جامعه برخوردار است که باید با تعامل و همکاری دستگاه های مربوطه از این ظرفیت ها استفاده گردد. سید حمیده زرآبادی اظهار کرد: یکی از مهم ترین رسالت های مدیران در جامعه کنونی ترویج فرهنگ ایثار، شهادت و ابعاد مختلف دفاع مقدس برای نسل جوان است به همین سبب باغ موزه دفاع مقدس در زمینه تحقق این رسالت و وظیفه مهم نقش مهم و اساسی ایفا می نماید. وی با اشاره به ابعاد مختلف ساخت باغ موزه دفاع مقدس ادامه داد: از نظر جغرافیایی، مکان بسیار مناسب در وسعتی بیش از 10 هکتار برای ساخت باغ موزه دفاع مقدس در نظر گرفته شده است که امیدواریم با همکاری و تعامل دستگاه های اجرایی هرچه سریع تر اقدامات لازم به منظور عملیاتی کردن این پروژه انجام گردد و دستگاه ها به تعهدات خود در این زمینه جامه عمل بپوشانند.

منبع: همشهری آنلاین

به "باغ موزه شهدای قزوین در نیمه راه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باغ موزه شهدای قزوین در نیمه راه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید