آیا اجرای طرح کاهش آلودگی هوا لغو می گردد؟

به گزارش وبلاگ خوراکی، عضو شورای شهر تهران درباره لغو اجرای طرح کاهش آلودگی هوا، گزارش اقتصادی معاون حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران و... توضیحاتی داد.

آیا اجرای طرح کاهش آلودگی هوا لغو می گردد؟

به گزارش خبرنگار ،، این روز ها انتخابات شورایاری ها و ادعای شفاف نبودن درآمد و هزینه کرد معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران از سوی تعدادی از اعضای شورای شهر تهران به موضوع داغ رسانه ها تبدیل شده است.

مرتضی الویری عضو شورای شهر تهران در مصاحبه با خبرنگار ، درباره گزارش اقتصادی معاونت ترافیک و حمل و نقل شهرداری تهران گفت: تمام گزارش هایی که ما در کمیسیون برنامه و بودجه به آن احتیاج داشتیم آقای پورسید آقایی معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران به کمیسیون ارائه نموده است و مطلب مبهمی در این حوزه وجود ندارد.

وی گفت: برای توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی فعالیت هایی باید صورت بگیرد که مهم ترین محور آن تامین منابع درآمدی ضروری است.

عضو شورای شهر تهران با اشاره به نقش افزایش قیمت بنزین در توسعه حمل و نقل عمومی گفت: در کلان شهر ها می توان مبلغی را به قیمت بنزین افزود و درآمد حاصله از آن را صرف توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی کشور کرد.

الویری گفت: متاسفانه به علت مخالفت کورکورانه و وجود بعضی منافع، حمل و نقل عمومی ما دچار مشکل شده است و اگر ما قیمت سوخت را افزایش دهیم شهروندان تمایلی به استفاده از وسیله شخصی خود دیگر تدلرند و به جای آن از ناوگان حمل و نقل عمومی استفاده می نمایند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا ممکن ست طرح کاهش آلودگی هوا (زوج و فرد سابق) از سوی فرمانداری تهران لغو گردد، گفت: پیش از اجرای طرح نظر فرمانداری تهران جلب شده و توافق کلی انجام شده است و به نظر من طرح کاهش آلودگی هوا لغو نمی گردد.

عضو شورای شهر تهران در واکنش به صحبت رئیس سازمان بازرس کل کشور مبنی بر غیر قانونی بودن انتخابات شورایاری ها گفت: بند 7 ماده 80 به صراحت اعلام می نماید شورا ها حق تشکیل نهاد های نظارتی مردمی را دارند و اگر سازمان بازرسی ایرادی به انتخابات شورایاری ها دارد می تواند تفسیر بند 7 ماده 80 را از مرکز شورای اسلامی بخواهد.

الویری درباره علت نهایی نشدن اساس نامه انتخابات شوریاری ها در هیئت وزیران گفت: نزدیک به 2 ماه پیش اساس نامه شورایاری ها در شورای عالی استان ها به تصویب رسید و جهت تایید به هیئت وزیران ارسال شد، اما هیئت وزیران برای حل بعضی ابهامات، اساس نامه شورایاری ها را به کمیته 4 نفره ارسال کرد تا بند های مورد ابهام آنالیز گردد.

وی در پاسخ به این سوال که اگر اساس نامه انتخابات شورایاری ها به تصویب هیئت وزیران نرسد، تکلیف برگزاری پنجمین دوره انتخابات شورایاری ها چیست؟ گفت: اگر اساس نامه هم به تصویب هیئت وزیران نرسد انتخابات شورایاری ها باز هم برگزار می گردد، زیرا این انتخابات از دور اول شورا ها برگزار شده است.

عضو شورای شهر تهران با اشاره به تایید بودجه 4 و نیم میلیاردی برگزاری انتخابات شورایاری ها گفت: جالب است که دوستان بودجه 4 و نیم میلیاردی برای برگزاری شورا ها را تایید کردند و سوال من این است اگر انتخابات شورایاری ها غیر قانونی بود چگونه بودجه آن به تصویب رسید؟

الویری با تاکید بر این نکته که انتخابات شورایاری ها در موعد مقرر (4 مردادماه 1398) برگزار می گردد گفت: سازمان بازرسی می تواند اعتراض خود را به کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی ارجاع دهد.

در ادامه الویری در پاسخ به این سوال که وضعیت وصول مطالبات شهرداری از دولت در چه مرحله ای است، گفت: نه تنها شهرداری حق خود را از محل جریمه های هدایت و رانندگی دریافت ننموده است بلکه مطالبات در دیگر بخش ها مانند یارانه بلیط اتوبوس وجود دارد که مبلغ آن فرا تر از 3 هزار میلیارد تومان است.

وی با اشاره به سهم یک سومی دولت در پرداخت هزینه حمل و نقل عمومی گفت: دولت به پرداخت یک سوم پول بلیط مترو و اتوبوس موظف است، ولی سال ها می گذرد که دولت سهم خود را در این بخش پرداخت ننموده است و در کنار ان توسعه مترو نیز به علت پروژه ملی بودن به عهده دولت است که در آن بخش نیز اقدامی صورت نگرفته است.

عضو شورای شهر تهران گفت: ابن تنها گوشه ای از وظایف دولت برای توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی است که به علت زیر فشار اقتصادی بودن از جانب وزارتخانه ها تعهد خود را انجام نداده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "آیا اجرای طرح کاهش آلودگی هوا لغو می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا اجرای طرح کاهش آلودگی هوا لغو می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید