کشف مهره شطرنج قرون وسطایی پس از 200 سال ، مهره لوئیس به حراجی می رود

به گزارش وبلاگ خوراکی، یک مهره شطرنج قرون وسطایی موسوم به لوئیس که تقریباً 200 سال پیش گم شده بود، سر از کمد یک خانواده اسکاتلندی درآورد، پس از آنکه پدربزرگ این خانواده که دلال عتیقه جات بود، مهره را در سال 1964 به قیمت 5 پوند خریداری کرد.

کشف مهره شطرنج قرون وسطایی پس از 200 سال ، مهره لوئیس به حراجی می رود

وبلاگ خوراکی: روزنامه ملی اسکاتلند نوشت: مهره لوئیس یکی از 93 قلم شیء انبار شده ای است که در جزیره لوئیس واقع در مجموعه جزایر هبریدهای بیرونی (Outer Hebrides) در سواحل غربی اسکاتلند کشف شد.

حال قرار است حراجی ساتبیز این مهره شطرنج را به حراج گذارد و قیمت پیش بینی شده برای آن یک میلیون پوند تخمین زده شده است.

خانواده اسکاتلندی که مهره شطرنج را نگهداری می کردند از اهمیت و ارزشمندی مهره بی اطلاع بودند. این خانواده معتقد بودند که مهره از خاصیت جادویی برخوردار است.

کارشناسان با این باور که مهره لوئیس در یکی از کشورهای اسکاندیناوی و به احتمال زیاد در نروژ ساخته شده است، این مهره را سمبل مهم تمدن اروپایی می دانند.

هر چند این مهره در سال 1831 دفن شده در میان یک تپه شنی در جزیره لوئیس پیدا شد، اما مبداء ساخت آن همچنان به صورت یک راز باقی مانده است.

بر اساس گزارش ایرنا، مهره های شطرنج جزو پرتعدادترین آثار موجود در موزه بریتانیا و موزه ملی اسکاتلند در ادینبورگ هستند. حدود 80 مهره در موزه بریتانیا نگهداری می شود، ضمن اینکه 11 مهره نیز در موزه ملی اسکاتلند موجود است.

منبع: چمدان

به "کشف مهره شطرنج قرون وسطایی پس از 200 سال ، مهره لوئیس به حراجی می رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف مهره شطرنج قرون وسطایی پس از 200 سال ، مهره لوئیس به حراجی می رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید