کارنامه وزارت ورزش قابل دفاع نیست

به گزارش وبلاگ خوراکی، مدیرعامل پیشین باشگاه استقلال با انتقاد از رویه وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال، گفت: اداره کنندگان فدراسیون دستگاه های نظارتی را از فیفا می ترسانند تا بتوانند قانون گریزی کنند.

کارنامه وزارت ورزش قابل دفاع نیست

به گزارش گروه رسانه های وبلاگ خوراکی، امیررضا واعظ آشتیانی معاون پیشین وزارت ورزش و مدیرعامل سابق باشگاه استقلال در خصوص اتفاقات روز ورزش و به خصوص فوتبال با مهر، گفتگویی انجام داد و به نکاتی اشاره کرد که مهمترینش به این شرح است :

- دخالت با نظارت تفاوت دارد

- فیفا را ابزار خودشان کردند

- رئیس فیفا هم وقتی تخلف کرد توسط پلیس سوئیس دستگیر شد

- دولت و وزارت می توانند بر امور فدراسیون نظارت نمایند

- یک بند از اساسنامه فدراسیون باید اصلاح شود

- کارگروه درست کردند تا بر منتقدانشان هجمه وارد نمایند

- در فدراسیون یک نفر ابوالمشاغل است

- فدراسیون در انحصار یک گروه خاص است

- در فدراسیون فوتبال قوانین کشور را زیر پا می گذارند

- فدراسیون پر است از مدیران بازنشسته

- مگر قرارداد سرمربی تیم ملی امنیتی است که شفاف سازی نمی نمایند

همه را از فیفا می ترسانند تا به اهدافشان برسند

متولیان ورزش کشور تفاوت بین نظارت و دخالت را درست نمی دانند و به اشتباه تصور می نمایند اگر در امور فدراسیون فوتبال نظارت داشته باشند از سوی فیفا دخالت تلقی شده و فوتبال ما را تعلیق می نمایند. متاسفانه اداره نمایندگان فدراسیون نیز با سوء استفاده از این شرایط فدراسیون را با سلیقه خودشان اداره می نمایند و تا صحبت نظارت می شود می گویند اگر دخالت شود فیفا فوتبال را تعلیق می کند. آقایانی که در فدراسیون حضور دارند یک فیفا هراسی راه انداخته اند تا هر زمان بخواهند با ابزار فیفا، اهداف خودشان را پیش ببرند .

در خود فیفا هم تخلف شود با آن برخورد می نمایند

فیفا می گوید دولت ها در انتخابات فدراسیون دخالت ننمایند و هرگز نمی گوید نهادهای نظارتی بر عملکرد فدراسیون شان نظارت نداشته باشند یا فدراسیون ها مغایر با قوانین کشورشان حرکت نمایند. فیفا کی و کجا فدراسیون ها را مجاز به عدم تمکین از قوانین داخلی کشورهای شان کرده است .

در خود فیفا هم اگر تخلفی صورت گیرد نهادهای نظارتی ورود کرده و با فرد یا گروه متخلف برخورد می نمایند و این اصلا اتفاق عجیبی نیست. وقتی رییس فیفا تخلف کرد، پلیس کشور سوئیس او را دستگیر کرد. آیا برای فوتبال سوئیس اتفاقی افتاد؟ نه فدراسیون ما از فیفا بالاتر است و نه رییس آن از رییس فیفا .

برخی رسانه ها در اختیار آقایان است

فدراسیون از ابزارهای داخلی هم برای ایجاد فضای رسانه ای در داخل استفاده می کند و حتی برخی رسانه ها مطلعانه یا نا مطلعانه با فدراسیون همکاری می نمایند تا با انتشار برخی اخبار، این فضا را بهتر ایجاد نمایند. به عنوان مثل چندی پیش اخباری مبنی بر حضور رییس فیفا در تهران برای پیگیری ورود بانوان به ورزشگاه ها منتشر شد و دیدیم که رییس فیفا نیامد و این اخبار از اساس کذب بود .

بازنشسته ها در فدراسیون چه می نمایند؟

واعظ آشتیانی اعلام کرد: با استفاده از همین فضا، آقایان در فدراسیون قوانین جاری و ساری کشور را نادیده گرفته و اقدام به استخدام و استفاده از افرادی می نمایند که طبق قوانین نباید به کار گرفته شوند .

حضور بازنشسته ها در فدراسیون نیز بر همین اساس است. در حالی که طبق قوانین کشورمان به کارگیری بازنشسته ها منع قانونی دارد، اما می بینیم فدراسیون پر است از مدیران بازنشسته. بازگشت آقای بازنشسته به سازمان لیگ نیز در همین چارچوب اجرا شده است .

در بین همین آقایان بازنشسته کشور، فردی را داریم که ابوالمشاغل است و می خواهد همه مسئولیت ها را به تنهایی بر عهده بگیرد. مثل این که یک نفر بخواهد با یک کلید همه قفل ها را باز کند که چنین چیزی امکان پذیر نیست .

باید فدراسیون از انحصار یک گروه خاص خارج شود

در کشور ما مسئولین نهادهای نظارتی باید به امور فوتبال ورود نمایند و بر اجرای قوانین کشور نظارت داشته باشند و اطمینان داشته باشند فیفا با نظارت مسئله ای ندارد. باید نظارت صورت گیرد تا فدراسیون فوتبال که متعلق به یک ملت است، در اختیار یک فرد، یک گروه، یک جریان، یک باند، یک قوم و یک قبیله خاص قرار نگیرد. متاسفانه الان فدراسیون به صورت بسته و قبیله ای اداره می شود و یک گروه هستند که هر تصمیمی بخواهند درون خودشان می گیرند و آن را اجرا می نمایند .

دانه به دانه افتخارات مان را از دست دادیم

با تصمیمات همین گروه است که در سالهای اخیر نه تنها افتخاری به افتخارات فوتبال ما اضافه نشده، بلکه سنگر به سنگر افتخارات گذشته را هم پس دادیم. آخرین افتخارات از دست رفته فوتبال ما در زمان این فدراسیون، از دست رفتن رتبه اول آسیا در رنکینگ فیفا و خالی ماندن دست فوتبال از بهترین های سال آسیا بود. تصمیم سازان فوتبال با این دست فرمون فوتبال ما را به این مرتبه رسانده اند و همچنان هم پافشاری دارند تا با همین دست فرمون جلو بروند .

نهادهای نظارتی هم باید ورود نمایند

از وزارت ورزشی که همینطوری هم کارنامه قابل دفاعی ندارد تعجب می کنم که چطور حق نظارت بر فدراسیون فوتبال را از خودش سلب کرده؟ مگر وزارت ورزش از قوانین موجود در فیفا مطلع نیست و نمی داند نظارت با دخالت تفاوت دارد. به جز وزارت ورزش، نهادهایی مثل دیوان محاسبات، بازرسی کل کشور هم می توانند بر اتفاقات فدراسیون ورود کرده و حق نظارت را برای خود محفوظ بدارند .

حتی نمایندگان مجلس هم این حق را دارند مراقب قوانینی باشند که توسط خود مجلس وضع شده و همه ادارات، نهادها، NGO ها، فدراسیون ها، انجمن ها و... ملزم به اجرای آن هستند. هرچند کارگروه هایی تشکیل شده که در مواقع لزوم بر منتقدان هجمه وارد کرده و فضاسازی نمایند و به منتقدان حمله نمایند، اما باز هم نهادهای نظارتی و کنترلی نباید کوتاه بیایند .

کاری نمایند تا انتخابات فدراسیون مهندسی نشود

وزارت ورزش تاکنون عملکرد خوبی نداشته و مدیرانش نمی توانند از کارنامه شان دفاع نمایند. اما اگر آنها می خواهند یک یادگاری خوب از خود به جا بگذارند، یکی از بندهای اساسنامه فدراسیون فوتبال را در خصوص مجمع انتخابات رییس اصلاح کند. آقایان در اساسنامه بندی گنجانده اند که افرادی که می خواهند در انتخابات فدراسیون شرکت نمایند باید حداقل از 10 نفر از اعضای مجمع امضا و تاییدیه بگیرند .

این بند از اساس اشکال دارد و باعث می شود هر فردی که شایستگی مطرح شدن برای ریاست فدراسیون را دارد نتواند در انتخابات شرکت کند و برای همین ریاست این فدراسیون دست یک عده خاص دست به دست می شود. معین است افراد در قدرت طوری دور خودشان مهره چینی می نمایند که اعضای مجمع هنگام انتخابات افراد غیر را تایید ننمایند. وزارت ورزش باید حتما برای اصلاح این بند اساسنامه اهتمام ورزیده تا یک یادگاری خوب از خودش در ورزش به جا بگذارد .

مدیران فدراسیون نه شفاف هستند نه پاسخگو

واعظ آشتیانی گفت: مدیران در هر صنف و از هر سنخیتی باید دو فاکتور را حتما داشته باشند. اول شفاف سازی دوم پاسخگویی. متاسفانه در فدراسیون فوتبال هیچ یک از این دو فاکتور وجود ندارد. آنهایی که تصمیم ساز و تصمیم گیرنده هستند، در خصوص تصمیمات شان شفاف سازی نمی نمایند و وقتی مسئله ای پیش می آید، همین آقایان به مردم پاسخگو نیستند .

مثلا چرا نباید مردمی که صاحبان اصلی تیم ملی شان هستند از مفاد و رقم قرارداد سرمربی این تیم اطلاع داشته باشند؟ مگر پول این فدراسیون و همین سرمربی در نهایت و به صورت غیر مستقیم از طرف مردم پرداخت نمی شود؟ مگر قرارداد سرمربی خارجی تیم ملی مسئله امنیت ملی کشور است که اینقدر محرمانه با آن برخورد می شود .

وقتی نه شفاف سازی هست نه پاسخگویی، نتیجه می شود تولید کلی شائبه و شایعه در خصوص مسائل که با یک شفاف سازی ساده می شد جلوی این هم فضا سازی را گرفت .

منافع خودشان را بر منافع یک ملت ترجیح می دهند

مدیرعامل سابق باشگاه استقلال گفت: در سرانجام ابراز امیدواری می کنم آنهایی که در مسند تصمیم گیری و در جایگاه نظارتی قرار دارند با شجاعت نسبت به موضوعات فوتبال ورود کرده و بر آن نظارت نمایند و راه های قانون گریزی و دور زدن قانون را برای آنهایی که منافع شخصی شان را بر منافع یک ملت ترجیح می دهند بسته و اجازه ندهند از سوی گروهی که فوتبال را در انحصار خود در آورده اند، به افکار عمومی و یک ملت بی احترامی صورت گیرد .

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "کارنامه وزارت ورزش قابل دفاع نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کارنامه وزارت ورزش قابل دفاع نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید