ناسا هواپیمای مافوق صوت می سازد

به گزارش وبلاگ خوراکی، هواپیمای مافوق صوت ناسا موسوم به X-59 برای کم سر و صدا بودن باید بدون پنجره های جلویی طراحی می شد، بنابراین ناسا در عوض یک سیستم بصری برای آن ایجاد کرد.

ناسا هواپیمای مافوق صوت می سازد

هواپیماهای مافوق صوت ممکن است خیلی سریع باشند، اما یک مشکل بزگ دارند: آنها در حین پرواز، صدایی بلند و غیرقابل تحمل فراوری می نمایند. هنگامی که یک هواپیمای مافوق صوت سریع تر از سرعت صوت حرکت می نماید، امواج شوکی شکل می گیرند و از هواپیما ساطع می شوند و با یکدیگر ادغام شده و غرش هایی را به وجود می آورند که صدایش تا کیلومترها روی زمین شنیده می گردد.

ناسا در حال حاضر با شرکت لاکهید مارتین(Lockheed Martin) همکاری می نماید تا حمل و نقل هوایی را با هواپیمای مافوق صوت خود با نام کامل X-59 Quiet SuperSonic Technology یا QueSST که غرش های صوتی را به صدایی بسیار کم و به سختی قابل شنیدن تبدیل می نماید، متحول کند.

این هواپیمای تک نفره نو موسوم به X-59 دارای 30 متر طول و 9 متر عرض خواهد بود و در ارتفاع 55 هزار پا(16.7 کیلومتر) با سرعت 1.4 ماخ یا 1488 کیلومتر بر ساعت پرواز می نماید.

تنها چیزی که این هواپیما در مقایسه با هواپیماهای مشابه خود نخواهد داشت، پنجره های رو به جلو است و در عوض، به یک سیستم دید خارجی موسوم به XVS پیشرفته به وسیله ناسا متکی خواهد بود.

رندی بیلی سرپرست پروژه توسعه سیستم XVS ناسا، این سیستم بینایی مصنوعی را آخرین خط دفاعی در حوزه ای می داند که در آن خلبان می تواند از این سیستم برای مشاهده یک وسیله نقلیه پروازی در حال نزدیک شدن به خود استفاده کند.

بیلی گفت: قبل از رسیدن به استفاده از این سیستم، ما سیستم کنترل ترافیک هوایی و اطلاعات ترافیک هوایی را در اختیار داریم.

وی بعلاوه اضافه نمود که هواپیمای مافوق صوت X-59 برای حفظ شکل دماغه بلند سوزنی خود دارای سایبان جلو نیست و در عوض، از چیزی به نام پنجره الکترونیکی استفاده می نماید.

سیستم الکترونیکی پنجره XVS ناسا شامل یک جفت دوربین با وضوح بالا و یک نمایشگر با کیفیت 4K است. اولین دوربین در بالا و کمی جلوتر از کابین خلبان واقع شده است و با قابلیت دید مصنوعی تقویت شده است و به خلبان اجازه می دهد به طور مصنوعی از میان مه و ابرها ببیند.

دوربین دوم هم زیر دماغه واقع شده است و می تواند در هنگام برخاستن و فرود، بیرون بیاید و فرو رود. بنابراین، این هواپیمای مافوق صوت دارای یک پوشش کامل تصویری است و احتیاجی به پنجره جلو ندارد، چرا که سیستم XVS ناسا تمام اطلاعات بصری مورد احتیاج برای پرواز ایمن خلبان را فراهم می نماید.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین

به "ناسا هواپیمای مافوق صوت می سازد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناسا هواپیمای مافوق صوت می سازد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید