موجودی که برای زنده ماندن به اکسیژن نیازی ندارد!

به گزارش وبلاگ خوراکی، انگلی که ماهی سالمون را مسموم می کند، می تواند بدون نیاز به اکسیژن به زندگی خود ادامه دهد.

موجودی که برای زنده ماندن به اکسیژن نیازی ندارد!

به گزارش ایسنا و به نقل از نیوساینتیست، استنشاق اکسیژن، یکی از اساسی ترین نیازهای موجودات چندسلولی است؛ اما پژوهشگران، موجودی را یافته اند که برای تنفس به اکسیژن نیازی ندارد.

به گفته پژوهشگران، این موجود که نوعی انگل است، توانایی استفاده از اکسیژن را ندارد. این انگل، ماهی سالمون را مسموم می کند و انرژی مورد نیاز خود را بدون اکسیژن به دست می آورد. در حقیقت انرژی مورد نیاز این انگل، از بدن میزبان دزدیده می شود.

باور پژوهشگران این بود که همه گیاهان و حیوانات، از اکسیژن برای تولید سوختی موسوم به آدنوزین تری فسفات (ATP) استفاده می کنند که به تقویت پردازش سلولی می پردازد. تولید این سوخت، در ساختاری موسوم به میتوکندری (Mitochondria) رخ می دهد.

هر میتوکندری علاوه بر ژنوم موجود در هسته سلول، ژنوم مخصوص به خود را دارد؛ اما هنگامی که پژوهشگران، توالی DNA این انگل موسوم به Henneguya Salminicola را بررسی کردند، متوجه شدند که در اشتباه بوده اند؛ زیرا نتوانستند هیچ اثری از DNA میتوکندری پیدا کنند.

پژوهش های بیشتر، یافته های به دست آمده را تایید کرد. هنگامی که پژوهشگران با رنگ آبی فلورسنت به بررسی این انگل پرداختند، هیچ اثری از DNA در هسته سلول ها مشاهده نشد.

از آنجا که سلول های انگل، ساختار مشابه میتوکندری را ندارند، نمی توانند آنزیم های مورد نیاز برای به کار بردن اکسیژن را برای تولید آدنوزین بسازند.

هنوز مشخص نیست که چرا این انگل، توانایی استفاده از اکسیژن را از دست داده است. این احتمال وجود دارد که انگل طی چرخه زندگی خود، درون بدن یک کرم زنده ساکن شده و مجبور به استفاده از اکسیژن نبوده است.

اگرچه این انگل برای انسان مضر نیست، اما یک مشکل بزرگ برای کسانی به تعداد می رود که به کار پرورش ماهی مشغول هستند؛ زیرا می تواند نقاط سفیدی روی بدن ماهی به وجود بیاورد و به عفونت آن منجر شود.

این پژوهش، در مجله PNAS به چاپ رسید.

منبع: فرارو

به "موجودی که برای زنده ماندن به اکسیژن نیازی ندارد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موجودی که برای زنده ماندن به اکسیژن نیازی ندارد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید